Tüm Amerika’yı giydirme arzusu elindeki en büyük güç için savaşmasına sebep oldu. İsmi için…

Halston olarak bilinen Roy Halston Frowick, 23 Nisan 1932'de Des Moines, Lowa'da doğdu. Modaya ilgisi küçük yaşlarda başlamıştı. Annesinin ve kız kardeşinin kıyafetlerini yeniden tasarlıyor, değiştiriyordu. Ailesi 1952'de Chicago'ya taşındıktan sonra Chicago Sanat Enstitüsü Okulu'nda gece eğitimine başladı.

Tasarımlarına şapka ile başlayan Halston, çevresinden ilgi görmeye başladıktan kısa bir süre içinde Ambassador Hotel'de prestijli bir salon sahibi kuaför André Basil ile tanışarak tasarımlarını sergileme fırsatına sahip oldu. Dönemin saygın tuhafiyeci ve şapka tasarımcısı Lilly Daché ile çalışmak üzere New York’a taşındı ve ardından 1959'da ünlü perakendeci Bergdorf Goodman'ın tuhafiye salonunda çalışmaya başladı.

Kariyeri, 1961'de John Kennedy'nin başkanlık yemini için eşi Jackie’e tasarladığı ikonik şapka ile tamamen değişti. Yüksek modanın merdivenlerini hızlıca çıkmaya başlayan Halston’un müşteri defteri gün geçtikçe jet sosyete ve dönemin en ünlü kadınlarından oluşan isimler ile kabarıyordu.

1966'da Halston, tasarımlarını kadın giyimi ile sürdürme kararı aldı. Zarif, seksi ve modern stiliyle büyük beğeni topluyordu. O dönem yaşadığı hareketli sosyal hayatı tasarımlarını şekillendiren en büyük ilham kaynağıydı. Moda ve sosyetenin buluştuğu Studio54 döneminin önemli bir parçasıydı. 

Tüm gözler üzerindeyken Halston1969'da ilk hazır giyim koleksiyonu olan Halston Limited'i piyasaya sürdü. Basit ama sofistike, çarpıcı ve vücudu öne çıkaran tasarımları; vücutta dans eden tek parça elbiseleri Amerika’nın trendleri arasındaydı. Birkaç yıl içinde uluslararası bir ilgi toplayacağı askılı elbiseyi tasarladı. 70'ler boyunca etki alanını tek bir yerde sabitlemek yerine erkek giyim, çanta, iç çamaşırı ve nevresim takımlarını markasına dahil etti.

Elizabeth Taylor, Margaux Hemingway ve Anjelica Huston ünlü müşterileri arasında yer almaya başlamıştı.

Daha ulaşılabilir fiyatlarla daha büyük bir kitleye ulaşmak istiyordu.

Amerika’nın en ünlü moda tasarımcısıydı. İmza stiliyle tüm dünyaya adını duyurmuştu. Kariyerinin zirvesindeyken aldığı birtakım kararlar sonunu getirmeye başlayacaktı.  Halston, daha ulaşılabilir fiyatlarla daha büyük bir kitleye ulaşmak istiyordu. Günümüz de yüksek moda markaları H&M gibi ulaşılabilir hazır giyim markaları ile büyük iş birlikleri yapıyor olsa da o günlerde bu zamanın ötesinde gerçek dışı bir istekti. Tüm uyarılara rağmen Halston, 1982'de uygun fiyatlı büyük bir mağaza olan JCPenney ile altı yıllık bir lisans anlaşması imzaladı. Bu büyük olay beraberinde büyük tepkiler ve boykotları getirdi. O dönem Bergdorf Goodman içerisinde bulunan markası hızlı bir şekilde kapatıldı. İnsanlar ulaşılamaz şeyler satın almak istiyordu, sınırlayıcı ve ayrıştırıcı. Halston aynı zamanda kendi markasının yönetim görevinden de kovuldu. 

Amerika’da âdeta bir yıldız kayıyordu! 

Yalnızca şöhretini değil adını da kaybetti!

Yanlış yaptığını anladığında markası, yani kendi ismi için savaşmaya başladı. Yalnızca şöhretini değil adını da kaybederek kontrolden tamamen çıktı. 57 yaşında AIDS ile ilgili komplikasyonlardan dolayı hayatını kaybeden tasarımcının o günlerde başaramadığı kapsayıcılık hayali, zamanın ötesinde ki düşüncesi ve devrim yaratan tasarımları bugün hala moda dünyasına yön vermeye devam ediyor.

14 Mayıs’ta Netflix’te gösterime girecek olan beş bölümlük hayat hikayesi Ryan Murphy imzası taşıyor. Halston’un gece hayatını, arkadaşlıklarını ve düşüşünü konu alan dizide Roy Halston Frowick’e Ewan McGregor hayat veriyor. Başarılı tasarımcının hikayesini merakla bekliyor, izlemek için sabırsızlanıyoruz!

İyi seyirler.

Instagram: @edabagt

9 Yorum

  1. Mükemmel bir yazı. İzlemek için sabırsızlanıyorum...

  2. İlgi çekici bir yazı olmuş.Elinize sağlık. Merakla bekliyorum bende 👍🏻

  3. Bu güzel yazı için teşekkürler.Devamını bekliyoruz.

  4. Dizinin fragmanından daha çok yazı etkiledi beni. Harikaa 🧡

  5. Heyecanla bekliyorum. Bu güzel ön bilgi yazısı için çok teşekkürler harikaa 👏

  6. 14 Mayıs bekleniyorr çok güzel 🙏

  7. Tüm yazılarınız çok keyifli ve bilgilendirici, tebrikler.

  8. Dizi mükemmeldi gerçekten öneri için teşekkürler. Halston'un dehası ve yaratıcılığı yanlış kararlar ve stratejiler ile bozulmasaydı bugün Tom Ford'un ulaştığı yerde olabilirdi.

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *