Yaz mevsimi denilince akla ilk gelen şey parlak güneş ve sıcacık hava oluyor. Bu ışıltılı mevsimde doğru cilt bakımı yapılmadığında cilt problemleri ortaya çıkabiliyor. Bunun önüne geçmek içinse cilt bakım rutininize bazı yenilikler eklemeniz gerekiyor. Yapabileceğiniz en güzel şey doğru cilt bakımı ve yüz yogası ile sıcak yaz aylarında cildinizi nasıl temiz ve canlı tutacağınıza odaklanmanız.

Yaz aylarında sıcakların etkisinden dolayı cildinizdeki nem dengesini korumalısınız. Bol su tüketmek yaz aylarında cildin nem ihtiyacı için tek başına yeterli olmayabilir. Cildinizin daha pürüzsüz ve canlı bir görünüme sahip olması için nemlendirici ürünlerin desteğine ihtiyacı vardır.Yaz aylarında canlı bir yüz için temizleme ürününüz, cildinizdeki fazla yağı çekecek bir yüz yıkama ürünü olmalıdır. Deniz, kum ve güneşin etkileriyle cildinizin neme ve hidrasyona ihtiyacını iyi bir antioksidan serum ile desteklemelisiniz. Antioksidan serum cildinizi çevresel hasarlardan korur ve kollajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Daha genç görünen bir cilde sahip olmak için yeşil ve yapraklı sebzeler, yeşil çay, kabuklu yemişler ve tam tahıllı besinler almayı da ihmal etmeyiniz. Yaz aylarında güneş, ortaya çıkmasıyla enerjimizi yükseltirken bir yandan da yaydığı UV ışınlarıyla cildimizde istenmeyen etkilere sebep oluyor. Cildimizde ciddi problemlere yol açma riski bulunan bu ışınlardan korunmanın yoluysa “güneş kremi”.

Peki, yaz aylarında cildimizi koruyan güneş kremini seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

UVA ve UVB’ye karşı her iki ultraviyole türünü de kapsayan koruyucu özelliği olan ürünler tercih edilmelidir. Güneş koruyucusu içeren nemlendiriciler çok fazla önerilmez çünkü nemlendiricilerin içindeki güneş koruyucularının etkisi bozulabilir. Bu kremler fiziksel ve kimyasal olarak ikiye ayrılırlar. Fiziksel olanlar ışını ayna gibi yansıtırken kimyasal olanlarsa ışını emerler. Titanyum dioksit gibi fiziksel koruma sağlayanlar bebekler ve gebelerde kullanılabilir. Cilt bakımı ve koruyuculuk açısından güneş kremlerinin dışarıya çıkmadan yarım saat önce sürülmesi gerekir. Güneş kremini 2 - 3 saatte bir yenilemek gerekir. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için gölgede bile şapka ve gözlük takılmalı, koruyucu giysiler giyilmelidir.

Yaz aylarında yüzünüzde “kırmızılık” veya “şişlikler” artar. Bu gibi belirtiler cildinizde oluşuyorsa size güzel bir haberim daha var. Yüz yogası size yardımcı olabilir!

Yaz aylarında “ısı ödemi” ile cildinizde, vücutta sıvı birikmesinden dolayı şişlikler olur. Kısacası cildinizin yüzeyine yakın kan damarları, vücudunuzu serin tutmanın bir yolu olarak sıcaklık arttıkça otomatik olarak genişler. Artan kan akışı, lenf sisteminizden temiz sıvının çevre dokulara sızarak şişmesine neden olabilir. Yüzünüzde oluşan şişlikler için yüz egzersizleri ve masajla yüzünüzdeki su tutulması en aza indirilerek lenf akışı uyarılır, cildinizde kolajen ve elastin üretimi arttırılarak yüzünüzün şekillenmesine yardımcı olabilir. Yüz egzersizleri organların enerji akışını iyileştirerek kalp ve böbrek enerjisini dengeler. Aynı zamanda egzersizler lenf dolaşımını iyileştirir ve tüm yüzün ödemini azaltmak için çok önemlidir.

Haydi sıcak havalarda tüm yüze masajı ile lenf ve kan akışı artsın... Yüzündeki şişlikler azalsın...

* Cildinizi temizleyin.
* Glowin Face Serum ile cildinizi nemlendirin.
* Derin nefes alın.
* Ardından parmak uçlarınızı göz çevresinin altındaki kemiğe koyun ve tampon hareketlerle cildinize dokunun. Parmaklarınızla hızlı ve yumuşak hareketler yapın.
* Gözlerin altına 10 vuruş yapın ve ardından şakaklara doğru yavaşça hareket edin.
* Çene bölgesine 30 vuruşla devam edin.
* Son olarak yüzün kenarlarına, boynun kenarlarına ve köprücük kemiğine kadar aşağı doğru vurun. Bu, yüzünüzdeki tüm sıvıyı temizleyecek ve şişkinliği azaltacaktır.

Instagram: @glowinyoga

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *