Yaz mevsimini bitirip, kış mevsimine hazırlandığımız bugünlerde genç ve güzel gözükmek için ameliyatsız güzellik uygulamalarının revaçta olduğu mevsimlere girmiş bulunuyoruz. Gelin sözü mesleğinde başarılı, her zaman doğallıktan yana olan Dermatolog Uzman Dr. Gökçen Alyamaç'a verelim. Değerli doktorumuz bizleri duymaya aşina olduğumuz, olmazsa olmaz medikal uygulamaların içerikleri ve sonuçları hakkında bilgilendirdi. Keyifli okumalar!

Botox, Clostridium Botulinum adı verilen bir bakteriden elde edilen bir ilaçtır. Tıpta farklı alanlarda (fizik tedavi, göz ve nörolojik hastalıklar) kullanılmaktadır. Estetik dermatolojide ise yüzde bulunan ve mimiklere bağlı oluşan kırışıklıkların tedavisinde uygulanmaktadır. Botox uygulamaları kas içine yapılmaktır. Botox, kaslarda geçici bir süreyle gevşemeye neden olur. Kaslarda kasılma olmayınca mimiğe bağlı kırışıklıklar oluşmaz ya da kırışıklığın oluşması engellenir.

Özellikle alın, göz kenarı, kaş çatma çizgisi, boyundaki ve diğer çizgilerde kullanılması sonucu kırışıklıkların açılmasında büyük bir başarı sağlar. Yapılan uygulamayı takiben 3. gün etkileri başlar ve 15. gün net etkisini gösterir. 4 ve 6 aydan sonra uygulama tekrarlanabilir.

Uygulama Alanları:
o Kaş Arası Uygulaması,
o Alın Uygulaması,
o Göz Kenarı Uygulaması,
o Ağız Çevresi,
o Çene Uygulaması,
o Boyun Uygulamaları,

Ayrıca klasik kullanım alanlarının yanında son zamanlarda uygun dozlarda boyun, dudak üstü, dekolte ve yanak bölgesindeki ince kırışıklıklara ve burun ucunu kaldırmak için de uygulanmaktadır.

DOLGU
Cildimizde zamanla oluşan değişikliklerden en önemlisi cilt altındaki yağ dokusunun azalması, cilde nem ve gerginlik sağlayan maddelerin kaybıdır. Bu olayın sonucunda ciltte hacim kaybı, kırışıklıklar, çökmeler, sarkmalar ve dudaklarda incelme ortaya çıkmaktadır. Estetik amaçla yapılan dolgu uygulamaları ciltteki ince ve derin kırışıklıkların giderilmesi, çukurların, yara izlerinin ve ciltteki hacim kaybının yok edilmesi, ince dudakların belirginleştirilmesi amacıyla cilt altına uygulanan özel enjeksiyon tedavisidir.

Dolgu enjeksiyonu tedavisi sonrası kısa sürede daha genç bir görünüm sağlanır. Dolgu estetiği ile yüzdeki yorgun ifade giderilir.

Yıllar içerisinde ciltte elastik lif, kolajen lif, yağ tabakası ve hyaluronik asitin azalmasına bağlı olarak kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Özellikle göz, ağız, çene, boyun, burun, alın bölgesinde kırışmalar ve sarkmalar ortaya çıkar. Yüzün alt kısımlarında sarkma ve kırışıklıklarda dolgu enjeksiyonu başarıyla kullanılabilir. Bazen dolgu maddesinin kolajen üretimini arttırıcı etkisi olabilmektedir. Bu amaçla en sık hyaluronik asit kullanılır.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ
Kulak arkasından alınan bir parça dokunun, laboratuvar ortamında cildin genç kalmasını sağlayan fibroblastlarına ayrılıp çoğaltılması yöntemidir. Çoğaltılan hücreler, yüze tekrardan enjekte edilmektedir. Bu yöntemle yüzdeki kırışıklıklar ve derin olukların tedavisi, dudakların biçimlendirilmesi, akne izlerinin, hatta uzun süreli deri yaralarının ve izlerinin tedavisi için kişinin kendine ait (otolog) canlı alt deri hücreleri (fibroblast) dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu hücreler kolajen sentezleyerek derinin yeniden yapılanmasını sağlamaktadır.

MEZOTERAPİ
Yüz mezoterapisi yani diğer adı ile mezolift, cildi gençleştirmek için yüze, boyun, dekolte bölgesine ve ellere uygulanan bir mezoterapi yöntemidir. Cildimiz zamanla nemini kaybeder, elastikiyeti azalır, soluk ve mat bir görünüm alır. Mezolift yöntemi ile yaşla birlikte oluşan bu değişiklikler azalır ve kaybolur.

Yüz mezoterapisi yönteminde hangi maddeler kullanılmaktadır?
Mezolift yönteminde cilde nem veren en önemli madde olan hyaluronik asit kullanılmaktadır. Özellikle kuru ciltlerde cilt altına yapılan hyaluronik asit injeksiyonları cilde nem kazandırarak parlak ve ışıltılı bir görünüme yol açar. Mezolift yönteminde cildin azalmış ya da hasara uğramış kolajeninin onarılması için vitaminler, peptidler ve mineraller de kullanılmaktadır. Özellikle sigara içenler ve güneş hasarı olan cilt yapısında bu maddeler antioksidan etkisi göstererek cildi onarır, destekler.

Fraksiyonel Mikro İğneli Radyo Frekans (Altın iğne)
Epidermis ve dermisteki problemleri aynı anda tedavi edebilen bu sistem, özel tasarlanmış mikro iğneler ile cilt altını radyo frekans dalgalarıyla uyarır ve ciltte iyileşme süreci bu uyarılar sayesinde gerçekleşir.

Bu mikro iğneler cildin altına inerken cilt yüzeyini uyararak doğal iyileşme sürecini başlatırlar. En önemli özelliği tek bir seansta dahi ciltte total bakım yaparak mükemmel sonuçlar vermesi ve son derece ağrısız bir uygulama olmasıdır.

Yaş ve çevresel faktörlere bağlı olarak zamanla kolajen liflerin arası açılır ve cilt elastikiyetini kaybeder.

Mikro iğnelerin tedavi sırasında stabil ve doğru bir hedef derinliğine nüfuz edebilmesi için robotik sistem ile akıllı ve hassas bir şekilde üretilmiştir. SMART iğne teknolojisi sayesinde cildin üst tabakasını güçlendirirken Melazma, Rozasea, Hiperpigmentasyon gibi ciltteki damarlanmaya bağlı leke ve kızarıklıkları tedavi etmeye yardımcı olur ve cilt tonunu eşitleyerek cildin daha net, daha parlak ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Instagram: gokcenalyamac

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *