Dünyayı güzelleştiren, ellerinin değdiği her yeri çiçek açtıran, üreten, okuyan, çalışan, büyüten, umut bahşeden, çınar gibi devleşen, büyüğünden küçüğüne, gencinden yaşlısına tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

Bu ay her yerin afişlerle dolduğu, kırmızı perdelerin açıldığı şölen gibi bir ay. Aylardır bugünü bekleyen gece gündüz çalışan ekiplerin emeklerinin karşılığını alacağı gün. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kutlu olsun.

Bu ay isimleri farklı ama başarıları ortak olan iki kadının emeği olan bir eserden bahsedeceğim sizlere.

Bir oyuncu verdiği emeklerin karşılığını o oyunun seyirciyle buluştuğu anda alır. Sahnelerde oldukça beğenilen ve her geçen gün başarısına başarı katan Sevgili Arsız Ölüm - Dirmit tam da emeklerin karşılığını veren bir oyun olmuş. Kitaptan uyarlanan bu oyunu Nezaket Erden ve Hakan Emre Ünal birlikte sunmuştur. Hakan Emre Ünal yönetmenliğini üstlenirken Nezaket Erden tek kişilik performansıyla izleyenlerden tam not aldı. Bu güzel oyunu kaleme alıp bize tanıtan Latife Tekin’in ta kendisidir. İlk olarak 1983’te yayınlanan Sevgili Arsız Ölüm halen severek okunan bir roman, öyle ki oyun haline dahi çevrilmiş. Yazarın adını sıkça duymamıza sebep olan bu kitap aslında yazarın kendisinden de izler taşımakta. Bir ailenin şehir hayatına geçmesiyle yaşadıkları olayları anlatan kitapta Latife Tekin şu sözleri söylüyor “Kendi öz değerlerimi, dilimi ve birlikte doğup büyüdüğüm insanların durulmaz bir coşkuyla bana taşıdıkları sevgiyi koruyabilmek için direndim. Elinizdeki roman bu direnişim için aralarında büyüdüğüm insanların bana armağanıdır.” Romanda ailenin kalabalıklar içindeki yalnızlığını, adapte olma çabasını ve tüm bunlar olurken Dirmit’in bitmek tükenmeyen heyecanlı merakı okuyucuya içtenlikle aktarılıyor.

Oyunun içeriğinden söz edecek olursak; Dirmit sizi tek başına alıp bir köye, bir bahçeye, bir apartman dairesine, bir ışıklı çatılara götürecek. Yanında duran ufak çiçeğiyle neler yarattığını görünce hayranlıkla seyredeceksiniz. Ardı sıra güldürecek daha sonra hüzne bulayacak derken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile hele ki mani ve türküleri kulağınızın bir yerinde kalıp dilinize dolanacak. Oyundan çıktığınızda ‘kır gönlünün zincirlerini’ diye bağırırsanız şaşırmayın çünkü ben bir süre bunu dolamıştım dilime. Büyük bir keyifle izledim Nezaketi, tek başına devleşmişti sahnede seyirciyle Dirmit arasında etkileyici bir bağ kurmuştu. Gözünüze dekorun, kostümün parçaları takılmadan sade bir işleyişin ustalığını seyredeceksiniz. Bol bol karakterler görüp her birinden bir şey öğreneceksiniz. Sevgili Arsız Ölüm tam da Dirmit gibi güçlü kadınlardan oluşan bir eser aslında. Çok sayıda önemli ödüle laik görülen oyun izlemeye değer, yazanından oynayanına kadar tam bir başarı hikâyesi. Belli ki uzun yıllar daha sahnelerde olacak ve sizinle tanışmak için ilk günkü heyecanıyla perdelerini açacak.

Dirmit ile tanışmama vesile olan ve bana unutamayacağım bir anı bırakan canım Gözde ablama teşekkürler.

Instagram: @kbranurtpcu 

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *