Umut dolu yepyeni bir yıla girdik. Belki de bu yıl hepimiz için daha güzel, daha huzurlu geçecek. Hani derler ya yeni başlangıcın ilk sayfası, işte tam da böyle. Bizim bu yılki başlangıcımız yaşamaya dair olsun. Yaşamı sevmek için sebeplerimiz olsun, yeniden hayaller kurup, gerçekleşmesi için emek verelim. Çünkü her şey yaşamaya değer.

Nazım Hikmet Ran sayısız şiirleriyle dünyaca üne sahip şairimizdir. Yaşantısı her ne kadar çalkantılı geçse de şiirlerinde hayata olan sevgisinden sıkça söz etmiştir. Çok sayıda sanatçı ve gruplar şiirlerini bestelemiş ve bunlar oldukça beğenilmiştir. Yaşamaya Dair Nazım Hikmet’in en sevilen şiirlerinden biridir. Yaşamdan tat almak ve yaşamı değerli kılmak gibi önemli anlardan bahsetmiştir. Geçirdiğimiz bu zamanlarda modern hayatımızda ıskalanan başarılı bir üçlemedir. 1947 ve 1948 yılları arasında kısım kısım yazılmıştır. Enlerin şiiri olan Yaşamaya Dair’den bir kesit;

Yaşamak şakaya gelmez,
Büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın
Bir sincap gibi mesela,
Yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden,
Yani bütün işin gücün yaşamak olacak.

Yaşamayı ciddiye alacaksın,
Yani o derecede, öylesine ki,
Mesela, kolların bağlı arkadan, sırtın duvarda,
Yahut kocaman gözlüklerin,
Beyaz gömleğinle bir laboratuvarda
İnsanlar için ölebileceksin,
Hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için,
Hem de hiç kimse seni buna zorlamamışken,
Hem de en güzel en gerçek şeyin
Yaşamak olduğunu bildiğin halde.

Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı,
Yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin,
Hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil,
Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için,
Yaşamak yanı ağır bastığından.

İşte böyle bir ciddiyetle yaşayacaksın hayatı. Öylesine bir yaşamak ki hiçbir zaman yanisi bitmez. Düşünceler sizi sardığında, içinden çıkılamayacak her halde aklınıza gelsin yaşamaya dair. Kitaplığınızda mutlaka bir Nazım Hikmet kitabı olsun, her sayfasında yeni filizler yeşersin içinizde. Ya da açın dinleyin yaşamaya dairi. Başarılı bir çalışma olan "Nazım Oratoryosu" adlı Fazıl Say albümünde, Genco Erkal seslendirmesiyle dinleyebilirsiniz.

Yaşamak güzel şey be kardeşim...

Instagram: @kbranurtpcu 

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *