Sürücülerin önemli bir kısmı yüksek yakıt tüketiminden şikâyet eder. Araç sahiplerinin en yüksek işletim gideri olan yakıt tüketimini düşürme tekniklerinin temelinde sakin ve istikrarlı sürüş tutumu gelir.

Araçlar yakıtı en fazla kalkış yaparken yani durur haldeki kütleyi hareket ettirmeye başlarken harcar. Dolayısıyla sıkışık trafikte tüketimin yüksek olması normal bir durumdur. Ancak, sıkışık trafikte ya da trafik ışıklarında beklerken gereksiz yere aracı hareket ettirip durduran sürücülerle karşılaşırız. İşte bu sürücüler olması gerekenden fazla yakıt tüketirler. Sıkışık trafikte mümkün olduğunca gaza az basın. Öndeki trafiğin tekrar duracağını biliyorsanız ya da trafik lambasının kırmızı olduğu gördüğünüzde gereksiz yere hızlanmayın ve gaz vermeyi bırakın. Sürüş sırasında mümkün olduğunca sabit hızda gitmeye çalışın. Sert frenle yavaşlayıp hızlanma yakıt tüketimini önemli oranda artırır. Bu yüzden takip mesafesi kurallarına uyun, böylece trafiğin yavaşlamaya başlamasıyla siz de gazı bırakıp trafiğin hızına inip sonrası yumuşak bir şekilde hızlanabilirsiniz. Konvoy halinde ilerleyen trafikte birkaç aracı geçmek için uğraşmak hem tüketimi artırır hem de güvenliğinizi tehlikeye atar. Mümkün olduğunca yüksek vitesleri kullanmak önemli bir tasarruf sağlar; ancak yokuş tırmanırken örneğin 6’ncı viteste tam gaz gitmeye çalışmak yerine 5’inci viteste gaza daha az basarak ilerlemek daha doğrudur. Uzun yokuşları inerken vitesi asla boşa atmayın. Viteste gaza basmadan gerektiğinde frene basarak ve vites düşürerek inin. Birçok otomatik şanzımanda da manuel olarak vites düşürülebiliyor, unutmayın. Otomatik şanzımanların yakıt tüketimine etkileri fiziksel yapılarıyla ilgili olarak çok değişebiliyor. Bazı modern otomatik şanzımanlar aynı aracı düz viteslisinden daha az tüketebiliyor. Tabii tüm otomatik şanzımanlarda da gaz pedalını dikkatli kullanma kuralı geçerli. Turbo beslemeli benzinli ve turbo dizel motorlu araçlarda 2500 devri, aşırı beslemesi olmayan benzinli motorlarda ise 3500 devri geçmemeye çalışın. Tüketimi artıran en önemli unsurlardan biri hızdır. Saatte 90 km hızdan sonra aerodinamik etkilerin iyice zorlayıcı hale gelmesiyle tüketim belirgin şekilde yükselmeye başlar. Örneğin saatte 90 km yerine saatte 110 km ile gitmek yakıt tüketimini yüzde 25’e kadar artırabilir. Araçların rüzgâr direncini artıran eklentilerden kaçının. Orijinal olmayan ve geçerli testlerden geçmemiş spoyler ve benzeri eklentiler tüketimi artırır. Ayrıca tavan üstü bagajlar ve araç dışında taşınan bisikletler daha fazla yakıt anlamına gelir. Aracın içinde ya da bagajında gereksiz ağırlıklar taşımayın. Sonuçta araç ne kadar hafifse tüketim o kadar düşük olur.

Tüketimde en önemli rollerden birini lastikler oynar. Lastik hava basınçlarının her zaman araç üreticisinin belirlediği değerlerde olmasına dikkat edin. Lastik hava basıncının düşük olması, sürtünme artışı nedeniyle tüketimi artırır. Klima sistemi de yakıt tüketimini yüzde 10’a kadar artırır ancak saatte 80 km’nin üzerindeki hızlarda açık bir camın yarattığı olumsuz rüzgâr direnci etkisi daha fazla yakıt tüketimine sebep olur. Ayrıca sıcak havalarda kabinin ısınması sürücünün dikkatini dağıtıp yorulmasına sebep olacağı için klima kullanmak güvenlik açısından da önemlidir. Eski otomobillerde özellikle kış aylarında motor ilk çalıştırıldığında birkaç dakikaya varan rölantide bekleme alışkanlığına son verin. 10 saniye kadar beklemeniz yeterlidir. Motorlar araç hareket halindeyken daha çabuk ısınır ve verimli hale gelir. Bu arada, motorlar soğukken tüketimleri 100 km’de 40 litre civarına kadar yükselir. Bu nedenle motorun çabuk ısınması önemlidir. Özellikle yaz aylarında yakıtınızı sabah ya da akşam serin saatlerde alın. Yakıt aldığınız istasyonun güvenilir olmasına dikkat edin. Sonradan eklenen yakıt katkılarına kuşku ile yaklaşın ve yakıt tasarrufu cihazlarına boş yere para vermeyin. Aracınızın servis bakımına önem verin. Tıkanmış hava filtresi, benzinli motorlardaki ömrü bitmiş bujiler, ayarları bozulmuş enjektörler yakıt tüketimini ciddi oranda artırır. Bakımı yapılmış bir araçta, gaz pedalına altında yumurta varmış gibi basan ve bahsettiğim basit kurallara uyan sürücüler yakıt tüketimlerini yüzde 20’ye kadar düşürebilir. 

Instagram: @halitbolkan 

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *