2011 yılında; henüz 25 yaşında genç bir tasarımcıyken Balmain markasının “Kreatif Direktör” koltuğuna oturan Olivier Rousteing’in sosyal medyada sıklıkla paylaştığı yaşamının derinlerine iniyor, dramatik aile geçmişine tanıklık ediyoruz.

2019 yılında prömiyeri yapılan fakat çeşitli sebeplerle ertelenen Wonder Boy: Olivier Rousteing belgeseli nihayet 25 Haziran’da Netflix’te izleyiciyle buluştu.

Sanırım bir çoğumuz belgeselde marka ve tasarım yolculuğuna dair anıların ve olayların yer aldığını düşünmüştük fakat beklediğimizden daha derin ve duygusal bir belgesel karşıladı bizi.

Sosyal medyayı lüks modayla tanıştıran ilk isimlerden biri olan Olivier, gösterişli hayatını ve dünyaca ünlü isimlerden oluşan yakın dostluklarını sıklıkla takipçileriyle paylaşıyor. Çoğu tasarımcının aksine bir markanın ardındaki sihirli güç olmak yerine âdeta kendinden bir marka yaratıyor. Göz önünde yaşadığı sosyal hayatını marka kimliğiyle sentezleyerek lüks modada alışılmışın dışına çıkmayı başarıyor. Markayla yollarının kesiştiği günden bugüne sayısız başarıya imza atan Rousteing, yenilikçi ve dinamik moda anlayışıyla genç moda tutkunlarının en büyük rol modellerinden biri. Belgeselde ise ne yazık ki görmek istediğimiz başarı hikayeleri, tasarım ve defile süreçlerinin arka planları yerine işlenen konu oldukça yüzeysel bir aile dramasıydı. Henüz izlemeyenler için daha fazla detay vermiyor, başarılı tasarımcının belgeselde göremediğimiz; dünyaca ses getiren iş birliklerinden taklit tasarım iddialarına varan yolculuğuna göz atıyoruz.

5 Kasım 2015’te dünyanın en çok ses getiren, Olivier Rousteing’in kaderini şekillendiren işbirliği; H&M X BALMAIN satışa sunuldu.

Defilesinde Kendall Jenner, Gigi Hadid, Bella Hadid, Joan Smalls, Alessandra Ambrosio ve Karlie Kloss gibi dönemin en popüler mankenlerinin yer aldığı iş birliği dünya çapında büyük bir ilgi topladı. Mağazalardan gelen izdiham görüntülerinin sosyal medyada viral olmasıyla beraber moda tarihinin son on yılında en çok konuşulan iş birliği olarak hafızalarımıza kazındı.

Ulaşılabilir giyim markasının genç moda sever kitlesine temas etmeyi başaran Rousteing, bu iş birliğiyle beraber Balmain’in geleceğine adeta ışık tuttu.

2017 yılında L’Oréal Paris ile gerçekleştirilen, markanın işbirliği yaptığı ilk moda markası olma özelliğini taşıyan L’Oréal Paris X BALMAIN ruj koleksiyonu güzellik tutkunlarından tam not aldı. 12 çarpıcı renk ve 3 temadan oluşan koleksiyon ulaşılabilir fiyatı sayesinde büyük kitlelere yayılarak bir kez daha markanın kendini kanıtlamak istediği hedef kitleye ulaşmasını sağladı.

Sürpriz iş birlikleri, süper modellerle çekilen Instagram kareleriyle adından sıkça söz ettiren, moda dünyasında ismiyle trend olmayı başaran Rousteing, aynı yıl Victoria Secret ile beklenmedik bir işbirliğine imza attı. Tıpkı L’Oréal Paris gibi ilk kez bir moda markasıyla işbirliği yapan Victoria Secret’in Şangay defilesinde sunduğu koleksiyon göz kamaştıran tasarımlarla büyük ilgi topladı. Etkisi uzun süre devam eden koleksiyonun ürünleri, online alışveriş sitelerinde fahiş fiyatlarla ve açık arttırmalarla tekrar tekrar satışa sunuldu.

Lüks, ihtişam ve başarıyla beraber anılan ismi elbette skandal iddiaları da peşinden getirdi. Thierry Mugler’den Chanel’e uzanan taklit tasarım iddiaları sosyal medya kullanıcılarını ikiye böldü. Yüksek doz ilham mı yoksa inkâr edilemez bir taklit vakası mı kararı size bırakıyoruz.

Genç yaşta büyük başarılara imza atan, toplumsal duyarlılıklarıyla dönemin Yves Saint Laurent’i olarak gördüğümüz Olivier Rousteing’in moda sahnesinde unutulmaz bir isim olacağı şüphesiz. Kariyer basamaklarının adeta zirvesinde bulunan tasarımcının bundan sonra atacağı adımları merakla bekliyor kendisine ilham dolu bir gelecek diliyoruz!

Instagram: @edabagt

1 Yorum

  1. Harika bir yazı olmuşş 🤩👏🏻👏🏻👏🏻

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *