Merhaba sevgili Grey Okurları,
Uzun süredir beklediğimiz an nihayet geldi ve şehir tiyatroları perdelerini yepyeni bir oyunla açtı. Halen hayatımızda mesafeler olsa da, büyük salonda tiyatro ile buluşmak çok keyifli. Geçtiğimiz ay prömiyeri gerçekleşen ve oldukça merak edilen Vişne Bahçesi’nden sizlere bahsetmek isterim.

Vişne Bahçesi, tiyatro literatürünün en önemli yazarlarından olan Anton Çehov’un kaleme aldığı son oyundur. Yazar oyunun prömiyerinden kısa bir süre sonra vefat etmiştir. Tüm zamanların oyunu alarak da adlandırılır. İçeriğinde büyük dönüşümlerin olduğu, insan ve yaşam gerçeğinin aktarıldığı Vişne Bahçesi’nde; mutluluk, hüzün, aşk ve hayatın her bir anı ustalıkla işlenir.

Oyunun içeriğinden bahsedecek olursak 19. yüzyılda toprak köleliğinin kaldırılmasıyla değişen dünyada politik ve toplumsal olayların arasında kalan aristokrat bir aileyi konu alır. Sahip oldukları çiftliğin büyük bir vişne bahçesi vardır ve borçlar nedeniyle satılması söz konusudur. Yığınla anıların olduğu bu çiftlik seyretmeye değer.

Vişne Bahçesi, tiyatro literatürünün en önemli yazarlarından olan Anton Çehov’un kaleme aldığı son oyundur. Yazar oyunun prömiyerinden kısa bir süre sonra vefat etmiştir.

Seyirciyle buluşan şehir tiyatroları, Vişne Bahçesi için uzun zamandır hazırlık içindeydi. Pandemi kapanmaları nedeniyle ertelenen oyun ancak şimdilerde sahne alabildi. Oyunun yönetmen koltuğuna başarılarıyla tanıdığımız Mehmet Birkiye oturdu. Oyunu Seyrettiğinizde iyi bir ekip işi olduğunu anlayacaksınız. Dekor, kostüm, koreografilerle kalabalık bir oyunun nasıl düzen içinde sahneleneceğini gösteriyor bize. Başrollerinde Fatih Sevdi, Esra Bezen Bilgin, Nuri Karadeniz ve Ezgi Özballı yer alıyor. 2 perdelik bu oyunun çevirisi ise Belgi Paksoy’a ait. Oyun 12 -13 Kasım’da bu yılki İstanbul Tiyatro Festivali’nde yer alacak. Yer yer sizi güldüren, güldürürken düşündüren Vişne Bahçesi’ni güçlü kadrosuyla Kocaeli Şehir Tiyatrolarında izlemeniz mümkün.

Şimdiden iyi seyirler...

Instagram: @kbranurtpcu

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *