Ben yalanı severim! Yalan, insanların bütün öteki yaratıklara karşı biricik üstünlüğüdür!

Sevgili Grey Okurları, bahara elveda dediğimiz şu günlerde dünya klasiği ile veda etmek istedim sizlere. Sadece Rus edebiyatında değil dünya edebiyatında da önemli bir yere sahip Suç ve Ceza romanını inceleyeceğiz.

İlk okumamın üstünden 10 yıl geçmesine rağmen hukuk, felsefe ve psikoloji alanlarının referansı olarak kabul gören bu kitabı tekrar okudum, iyi ki okumuşum. İlk okuduğum zaman hiçbir şey anlamışım diyebilirim.

Dostoyevski'nin olgunluk evresinde yazdığı ilk roman olan bu kitap; suç ve suçluyu hem hukuksal açıdan hem de psikolojik açıdan okuyucuya akıcı bir şekilde aktarmıştır.

Ahlak; sadece tanımadığımız insanlar için geçerlidir, sevdiğimiz insanlar için ahlak olgusundan söz edemeyiz. Bunun en güzel örneği suçtur. İster hırsızlık olsun ister cinayet olsun sevdiğimiz insanların suçlarını örtbas etmeye meyilliyizdir ya da içimizde bir yerde onun bu suçu haklı olduğu için yaptığını düşünürüz.

Size göre suç nedir?
Vicdan mı mantık mı?

İşte kitap sürekli bize bunları sorgulatıyor. Keyifli okumalar dilerim...

“Bana bir yalan söyle ama bu yalan senin olsun, senin uydurduğun bir şey olsun, alnından öpeyim! Kendine ait bir yalan, başkalarına ait gerçekleri tekrarlamaktan belki de daha iyidir. Birincisinde sen bir insansın, ikincisinde ise bir papağan!”

“Ben yalanı severim! Yalan, insanların bütün öteki yaratıklara karşı biricik üstünlüğüdür! Yalan söylersin ve böylece gerçeğe ulaşırsın. Ben yalan söylediğim için insanım. Önceden on dört kez hatta belki de yüz on dört kez yalan söylemeden hiçbir gerçeğe ulaşılmamıştır ve bu kendine göre onurlu bir iştir. Oysa biz yalanı bile kendimiz kıvıramayız. Bana bir yalan söyle ama bu yalan senin olsun, senin uydurduğun bir şey olsun, alnından öpeyim! Kendine ait bir yalan, başkalarına ait gerçekleri tekrarlamaktan belki de daha iyidir. Birincisinde sen bir insansın, ikincisinde ise bir papağan! Biz şimdi neyiz? Biz şimdi ayrıcalıksız hepimiz; bilimde, gelişmede, düşüncede, buluşta, ülküde, istekte, liberalizmde, akılda, tecrübede, her şeyde, her şeyde, her şeyde daha kolej hazırlık sınıfındayız! Başkalarının aklıyla yetinmek hoşlarına gidiyor, alışmışlar bir kez!”

Instagram: @sevoskrc 

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *