Değerli Grey okuyucuları hepinize kocaman bir merhaba! Çok güzel bir haziran ayına girerken temennim herkesin harika bir yaz geçirmesi. Sizlere bu sayıda öncelikle biraz kendimden ve aldığım moda sektöründeki eğitimlerden sonra ise sıcak havalarda nasıl giyinmemiz gerektiğinden, bu sene moda bize nelerden bahsediyor ve yerine göre nasıl giyinmeliyiz? Gibi pek çok konudan bahsedeceğim.

25 Nisan 1970 İstanbul Erenköy doğumluyum, ticaret lisesi mezunuyum. 19 yaşımda ilk ve son aşkım Murat Bey ile evlendim. Cemre ve Osman Can’ın annesi, Ela’nın ise anneannesiyim. Birçoğunuz beni tekstil sektöründen tanır. Ömrüm giydirmek ve giyinmekle geçti diyebilirim. Koskoca 25 yıl emeğimi, bilgimi, güler yüzümü verdiğim sektörüme hala daha âşık bir şekilde çalışıyorum. Zaten öyle değil midir? İşini aşk ile yapmak yaptığın işte başarıyı getirir. Çalışma hayatında bulunduğunuz sektörle ilgili bilgi sahibi olmak her zaman çok kıymetli olmuştur. Çok şanslıyım ki çalıştığım kurumsal firmalarım bana bu imkânı sağladı. Gerek Boğaziçi Üniversitesi hocalarından gerek sektörün duayenlerinden eğitimlerimi aldım, ama asla her şey bitti tamamladım diyemem çünkü öğrenilecek daha çok bilgi var.

Aldığım eğitimlerin en kıymetli olanlarının bir kısmını sizlerle paylaşmak isterim; perakende mağaza yönetimi, perakende müşteri odaklılık ve iletişim, stil danışmanlığı… Gibi 27 adet sertifikam bulunmaktadır. Prof. Üstün Dökmen, Aret Vartanyan, Aşkım Kapışmak gibi hocalardan da eğitim alma imkânım olmuştur. İstanbul Moda Akademisi, IMC Kurumsal Eğitim Çözümleri gibi sektörün en iyi eğitimcilerinin olduğu kurumlardan sertifikalarım bulunmaktadır.

Gelelim asıl konuya! Konu moda olunca aslında her kadının hassas noktasına değinmiş oluyoruz. Sizlere en önemli tavsiyem teninizin renklerini bulmanız. Beyaz tenliyseniz fuşya pembeler ve maviyi tercih ediniz. Kumaşlarınız ise keten ya da pamuklu olmalı. Buğday tenliyseniz renkleriniz turuncular ve yeşilin tüm tonları olmalı. Kumaşlar ise poplin ve tencel olmalı. Eğer esmerseniz kesinlikle önceliğiniz beyaz olmalı ikinci renk ise sarının tonları olmalı. Kumaşlarınız kesinlikle ipek, krep ya da uçuşan şifonlar olmalıdır.

Kadınlar bir dip not daha; şıklığın bir diğer en önemli görseli ayakkabınızdır!

Bu yaz ip askılar, triko büstiyerler, uzun şifon ve penye elbiseleri her markada göreceğiz. Tabii ki proporsiyona göre giyinmek çok önemli kısa boyluysak ne çok kısa ne de çok uzun giyinmemeliyiz. Orta boylular çok daha avantajlı bu durumda çünkü bacak boyları tam vücutlarına göre. Uzun boylular ise yine kısa boylular gibi giyimlerine dikkat etmeli. Özellikle uzun elbiseler mutlaka topuk boyunda olmalıdır. Ufak bir tavsiye daha; genelde tulum tercih eden uzun boylu kadınlar bel ve basen orantısına dikkat edip, potluk durumu olmamasına özen göstermeliler.

Z Kuşağımızın modasına bakacak olursak Y2K geri dönmüş gibi gözüküyor. Gençler 90'lı yılların ve 2000'lerin pop kültür sahnesini günümüze getiriyor.

2022 trendlerinde detay içeren gece kıyafetleri karşımıza çıkacak gibi duruyor. Püsküller, fırfırlar, taşlar, pullar geri dönüyor. Son 2 yılın acısını çıkarırcasına modacılar süste yarışmışlar.

Z kuşağımızın modasına bakacak olursak Y2K geri dönmüş gibi gözüküyor. Gençler 90’lı yılların ve 2000’lerin pop kültür sahnesini günümüze getiriyor. Düşük bel pantolonlar, miniler, deri büstiyerler ve kargo pantolonları sıkça göreceğiz.

Siz siz olun alışverişlerinizde zamansız parçalara önem verin. Minimalist parçaları mutlaka tatilde yanınızda bulundurun.

Egzotik şehirlerin estetiğini plajlara yansıtan modacılar, en lüksünden en sporuna zengin renkleri kullanmışlar. Ayrıca bu koleksiyonlarda bohem silüetler en güzel şekilleriyle başka bir boyutta karşımıza çıkıyor.

Havaların sıcaklığına rağmen blazer ceketler, vatkalar, XL giyim tarzları da yerini alıyor 2022 yazında. Sevgili dostlarım, ilerleyen aylarda sizler için marka sahipleri ile görüşmeler yaparak sohbetlerimizden bahsediyor olacağım. Umduğumuz, beklediğimiz, özlediğimiz bir yaz olsun! Sağlıcakla kalın!

Instagramesrakoksalyzc

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *