Havaların soğumaya başladığı bugünlerde bahçe ve balkon keyfimize üşümeden devam edebilmemiz mümkün. Balkon, teras veya bahçenizi kapatarak yaratacağınız bir kış bahçesi ile kışın da evinizdeki bu alanlarda sıcak bir atmosfer yakalayabilirsiniz. Artık kış bahçesine geçme mevsiminin geldiğini söylersek yanılmış olmayız herhalde. O zaman kötü hava şartlarında dışarı çıkma isteğimize konforlu bir alternatif oluşturacak bir kış bahçesi tasarlamaya ne dersiniz?

Kış bahçesi için kapalı balkonları veya kapalı terasları tercih edebilirsiniz. Bahçeli ev dekorasyonlarında bahçenin bir kısmını da kış bahçesi olarak kullanabilirsiniz. Kış aylarında size benzersiz manzaralar sunacak bu alanları zevkinize ve tarzınıza göre dekore etmeniz mümkün. Bir kış bahçesi tasarlamak için bir iç mimara danışmanız da faydanıza olacaktır. Böylece en yüksek kalitede ve tasarımda bir kış bahçesine sahip olmak için ilk adımı doğru bir şekilde atmış olursunuz. Eğer ne istediğinizi tam olarak biliyorsanız süreç çok daha kolay ilerleyecektir. Kullanmak istediğiniz malzemeleri, ne kadar tuğla kullanacağınızı ya da odanın şekli ve boyutu gibi pek çok faktörü hesaba katmanız gerektiğinden kış bahçesi tasarımı çok fazla çalışma gerektirir. Planlama yapmaya başlamadan önce plan ruhsatına ihtiyacınız olup olmadığını araştırmanız gerekir. İlk etapta bahçenizin ölçülerini ve kış bahçenizi nereye kuracağınızı bilmek de sizin için faydalı olacaktır. Kendi kış bahçenizi kendiniz yapmanız da ele alınabilecek seçeneklerden biridir ama bu konuda yerel yönetimin gereklilikleri hakkında bilginiz yoksa bu tercih riskli olabilir. Eğer kış bahçenizi yaptıktan sonra yerel idare bahçenizin yönetmeliklere uygun olmadığına karar verip bahçeyi yıkmanızı isterse bu sizin için hem zaman hem de para kaybı anlamına gelecektir. Bu nedenle işe başlamadan önce yönetmelikleri bildiğinizden emin olun. Eğer bu konuda emin değilseniz bunun için bir profesyonelden de yardım alabilirsiniz.

Kafanızda hâlihazırda bir tema yoksa kış bahçesi mobilyası satın almak zor bir iş olabilir. Çok kalabalık görünen bir kış bahçesinde vakit geçirmek çok da keyifli olmayacağı için bahçenizin boyutlarına da dikkat etmeniz gerekir. Bir odayı başarılı bir şekilde vurgulayabilecek yüzlerce harika parça bulabilirsiniz. Daha iyi bir sonuç elde etmek için bir iç mimar ile çalışmayı düşünebilirsiniz. İç mimar sizinle iş birliği içinde çalışarak kış bahçeniz için tam olarak ne istediğinizi anlayabilir. Eğer yaratıcılık ya da zaman konusunda sıkıntınız varsa bir profesyonelle çalışmak vakit geçirmekten keyif alacağınız bir mekânın ortaya çıkması için tercih edilecek iyi bir yoldur. Nasıl mobilyalar satın almanız gerektiğine karar vermeden önce kış bahçenizden tam olarak ne beklediğinizi bilmek isabetli olacaktır. Örneğin; kış bahçenizi yemek odanızın devamı olarak da kullanmayı amaçlıyor musunuz, bunun için bir masa almanız gerekir mi ya da bahçeyi sadece dinlenmek ve güneşin tadını çıkarmak için mi kullanacaksınız? Bu sorulara vereceğiniz cevaplara göre farklı seçeneklere yönelmenizde fayda var.

Burayı bir oturma odası olarak mı kullanacaksınız, bir yemek odası mı yoksa bir resim atölyesi ya da spor yapacağınız bir mekân olarak mı değerlendireceksiniz?

Mekândan beklediğiniz işleve karar verdikten sonra oluşturmak istediğiniz atmosfere uygun stili belirleyip bu doğrultuda mobilya ve malzeme bakmaya başlayabilirsiniz.

Kış bahçenizde dış mekân algısını arttırmak ve gün ışığından daha çok faydalanmak istiyorsanız cam çatı yaparak ferah bir mekân elde edebilirsiniz. İçerideki ışık kontrolünü sağlamak için ise panjur veya perde tercih edebilirsiniz.

Kış bahçenizde hem ortamın hem atmosferin sıcaklığını arttırmak için bir başka fikir de şömine veya kuzine olabilir. Örneğin mekânın stiliyle uyumlu, modern veya country tarzda seçeceğiniz bir model ile burayı huzurlu ve konforlu bir yaşam alanına çevirebilirsiniz.

Kış bahçenizin aydınlatması oldukça önemlidir. Spotlar, duvar aplikleri, lambaderler işlevinin yanı sıra kış bahçenize çok yakışacak ve şıklık katacaktır. Mobilyalarınıza, yerleşiminize ve zevkinize göre bir aydınlatma tercihi yapmak kış bahçeniz için tamamlayıcı bir unsur olacaktır.

Bitkiler her ortama olduğu gibi kış bahçenize de ferahlık ve canlılık katacaktır. Siz de kış bahçesi tasarımında bitkilere yer vermeyi unutmayınız.

Artık bu ipuçları ışığında kış bahçelerini tasarlamaya başlayabilirsiniz.

Instagram: @rustyhomeinteriors
İletişim: subasmuharrem@gmail.com

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *