Bir süredir yerini eşofmanlara bırakan jeanlerimiz nihayet normale dönen hayatlarımıza eşlik etmeye hazır! Gardıroplarımızın daimî vazgeçilmezi jeanler bu sezon bizi birbirinden farklı formlarıyla karşılarken geçmişten günümüze göz kırpan güncellemelerle nostaljik görünümler de sunuyor.

Sezonun yükselen, inişe geçen ve zirveden hiç taviz vermeyen jeanlerini beraber inceliyoruz!

 

STRAIGHT FIT

Rahatlığın merkezde olduğu seçimler jean formlarındaki etkisini günden güne arttırmayı başarıyor. Vücudu sarmayan yüksek belli kalıbıyla sokak stilinin zirvesine oynayan Straight Fit Jeanler rahat, cool ve güncel şıklık algımızla oldukça uyumlu! Bacak boyunu olduğundan ince ve uzun gösteriyor oluşu ise gardıropların yıldız parçası olması için bir diğer neden.

WIDE LEG

Bacak boyunu uzatmaktan bahsetmişken Wide Leg Jeanleri es geçmek olmaz. Geçtiğimiz yıllarda hayatımıza giren bu jeanler, belden aşağıya doğru genişleyen, pek alışık olmadığımız bir forma sahip olsa da ekstra bol paçalarıyla rahatlığı tabi ki şüphesiz!

FLARE (İSPANYOL PAÇA)

Çiçek çocuklar döneminin en ikonik parçası, 70’lerin ruhu İspanyol Paça Jeanlerin demodeliğe uzanan yolculuğunun üzerinden epey zaman geçmiş olacak ki moda dünyası onu tekrar karşımıza çıkardı! Beli ve üst bacağı kavrayan, diz kapaklarından aşağıya doğru genişleyen kalıbının seveni de çok sevmeyeni de. Yırtmaçlı paça detayı ve yüksek bel formuyla güncellenen İspanyol Paça Jeanler yenilenen görünümleriyle kendisine bir şans vermenizi bekliyor!

MOM FIT

Straight Fit Jeanlerden bir bilek boyu kadar uzak olan Mom Fit kalıplı jeanler hayatımıza girdiği günden beri favorimiz. Her bedene yakışan efsane kalıbı, risksiz ve çabasız tavrı onu trend listelerinden ihtiyaç listelerine taşıyan temel özelliklerinden. Şık, spor, klasik ve daha fazlası!

Mom Fit Jeanler her zaman, her yerde...

 

SKINNY JEAN

2010’lu yılların büyük bir kısmını bizimle geçiren dar paça jeanlerin etkisi, 10’ların sonuna doğru ortaya çıkan anti-skinny akımıyla azalarak yok olmaya yüz tuttu adeta. Ya da biz öyle umuyorduk! Bol, daha çok bol, ekstra bol jeanlerin hâkimiyetine karşı çıkan Skinny Jeanler 2021’in son aylarında bize göz kırpıyor. Trendlere yükselecek kadar güçlenecek mi bilemeyiz fakat gelecek sezonlara ipucu vereceği kesin!

DÜŞÜK BEL

 

2000’ler Z kuşağının stil kodlarını ele geçiriyor! Y2K trendinin sosyal medyada gördüğü yoğun ilgi düşük bellerin geri dönüşünün habercisiydi adeta. Moda otoriterlerini de etkisine alan bu trend SS22 podyumlarında karşımıza çıkarak önümüzdeki sezonlarda bizimle olduğunu ‘resmen’ duyurdu. Kalça kemiğinin altından başlayan bu jeanler Y kuşağı kadınlarının ise korkulu rüyası! Popüler olduğu dönemde yaşanılan sıfır beden dayatmasının başrolünde yer alması, düz karınların zorunluluk haline getirilmesi, Y kuşağı kadınlarının sözleriyle pas geçilen yemek öğünleri ve dahası...

Aslında kadınların korktuğu şey düşük bel jeanler değil maruz kaldıkları psikolojik baskıydı! Moda yazarı Gabriel Korn’un Instyle dergisinde yazdığı bir yazıdan beni çok etkileyen birkaç cümleyi olduğu gibi aktarmak istiyorum size.

Bizden önceki nesiller, kadınlar pantolon giyme hakkı için savaştı. Şimdi, o pantolonların bizi açlıktan ölmeye itmediğinden, güzel bir öğle yemeği yediğimiz için bizi cezalandırmadığından ve hepimiz tarafından giyilebildiğinden emin olmalıyız.

Instagram: @edabagt 

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *