Değerli Grey Okurları, herhangi bir topluluk içerisinde veya yalnız başınızayken, çok uzak şehirlerde ya da her gün yaşadığınız ortak düzende… Nerede olursanız olun yanınızdan asla ayıramayacağınız tek şey; ruhunuz. Ruh sağlığınız; özgür ve umutlu olduğu sürece başarılamayacak hiçbir konu, aşılamayacak hiçbir zorluk kalmaz. Şimdi sizleri; ruhunuza ayna tutan, edindiği bilgi-birikim ve tecrübeleriyle geleceğinizi aydınlatan bir isimle tanıştıracağız. Uzman Klinik Psikolog Sena Çilingir ile gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbetimiz sizlerle…

Merhabalar, Sena hanım Grey Okurları için sizi tanıyabilir miyiz?
Merhaba ben Uzman Klinik Psikolog Sena Çilingir. Yaklaşık 9 yıl deneyimim var, özel hastanelerde çalıştım, şimdi de kendime ait özel bir kliniğim var.

Yaşadığımız zorlu dönemde oldukça ihtiyaç duyulan bir meslek icra ediyorsunuz. Bu mesleği seçmenizdeki en büyük etken nedir?
Benim için mesleğimi seçmemdeki en önemli etken tek cümle ile; “Hayatlara dokunmak  ve insanların ruhunu görebilmek.” İnsanların kendilerinde dahi göremediklerini görebilmek ve ayna tutup çaresizliklerinden kurtulduklarına şahit olmak benim bu meslekte olmama en büyük sebep.

“Unutmayın her şeyden önce “ben” ve benim ruhum iyi olmalı ki daha verimli çalışabileyim. Öncelikli olarak ruhumu besliyor ve bunu uygulamaya elimden geldiğince özen gösteriyorum.”

Çok yoğun çalışıyorsunuz bu tempo sizi gündelik hayatınızda olumsuz etkiliyor mu?
Dürüst olmak gerekirse zaman zaman etkiliyor fakat zaman içerisinde günlerini sağlıklı şekilde yönetmeyi öğreniyorsun. Unutmayın her şeyden önce “ben” ve benim ruhum iyi olmalı ki daha verimli çalışabileyim. Öncelikli olarak ruhumu besliyor ve bunu uygulamaya elimden geldiğince özen gösteriyorum.

Okurlarımızın merak edeceği bir diğer konu uzmanı olduğunuz alan olacaktır. Hangi alanlarda çözümler sunuyorsunuz?
Klinik çalışıyorum, uzmanlığım da bunun üzerine yani danışanlarıma klinik çalışmaları içeren her konuda çözüm sunabiliyorum. Depresyon, kaygı bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu, cinsel işlev bozuklukları, sınav kaygısı, fobiler vb. gibi buraya sığdıramayacağım bir çok alanda profesyonel olarak çalışmaktayım.

Vermiş olduğunuz terapiler içerisinde hangi branşlar bulunuyor?
“Bilişsel Davranışçı Terapi” ekolü üzerine çalışıyorum. Bir çok ekol var danışanlar bunları detaylı şekilde araştırmalı ve kendisine daha uygun ekole karar verip uzmanlığını bu yönde yapmış terapistler ile süreçlerini yönetmeli.

“Konuşulmayan, anlatılmayan, ifade edilmeyen her şey geleceğimize bir set oluşturuyor. O setleri aşabilmek için profesyonel destek almak gibi bir seçeneğimiz var. Bu destek ile yeni bir pencere, yeni bir şema, yeni bir yaşam çerçevesi oluşturmak mümkün.”

Branşlarınız ile ilgili bizlere kısaca bilgi ve birkaç uzman tavsiyesi verebilir misiniz?
Elbette, okurlarımıza tavsiyem; konuşulmayan, anlatılmayan, ifade edilmeyen her şey geleceğimize bir set oluşturuyor. O setleri aşabilmek için profesyonel destek almak gibi bir seçeneğimiz var. Bu destek ile yeni bir pencere, yeni bir şema, yeni bir yaşam çerçevesi oluşturmak mümkün. Artık çağımız değişti ve gelişti. Elbette çağ değişirken ayak uydurmamız gereken çok fazla yolunda gitmeyen durumla karşılaşabiliyoruz. Lütfen bir şeylerin yolunda gitmediğini hissediyorsanız bunu kendiniz çözmeye çalışmak yerine bir uzmandan destek almaktan çekinmeyin. Emin olun her şey daha da kolaylaşacaktır.

Online olarak sizden destek almamız mümkün mü?
Online terapinin hiçbir koşulda yüz yüze terapinin yerini alamayacağını belirtmekte fayda var. Ancak, son yıllarda yapılan birçok bilimsel çalışma, online görüşmelerin en az yüz yüze görüşmeler kadar etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle benden de online destek almanız elbette mümkün. Detaylı bilgi almak için bana ulaşmanız yeterli olacaktır.

İletişim: Yahya kaptan mah. Özyıldırım sk. No:20 Tamgün Ofis İzmit Kocaeli
Randevu için: 0530 749 20 83
İnstagram: psikolog.senacilingir

 

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *