Merhaba değerli okurlarımız;

Dünyada bulunan gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Son gelişmeler ışığında gündemi değerlendirmeye çalışmaya devam ediyoruz.

  • Fed Başkanı Powell, 50 baz puanlık faiz artışının mayıs ayında masada olduğuna işaret etti.
  • ECB Başkanı Lagarde: ECB'nin büyüme beklentisini daha da düşürmesi gerekebilir. Enflasyona kademeli şekilde müdahale edilmesi gerektiğini savundu.
  • Rusya, ABD Başkan Yardımcısı Harris ve Mark Zuckerberg’in aralarında bulunduğu 29 ABD’li ile 61 Kanadalının ülkeye girişine yasak getirdi.
  • Türkiye’de Covid-19 vaka sayıları 3.000’li rakamlara, hayatını kaybeden insanların sayısı ise 10’lu rakamlara düştü. Bu durum artık bu virüsün yavaş yavaş yok olmaya yüz tuttuğunu bize bariz şekilde göstermekte. Bu haberlerle birlikte hava yolu hisselerinden ciddi yükselişler gözlemledik.
  • Rusya-Ukrayna gerginliğinin devam ettiği günlerden geçiyoruz ve dünya borsalarında satış baskısı kendini iyiden iyiye belirginleştirmeye başladı.

Borsa İstanbul nisan ayında tarihi seviyelerini gördü ve bir düzeltme hareketine maruz kaldı. Borsanın çok ciddi prim yaptığını söyleyen inşalar var fakat ben bu tespite katılmıyorum. Tefe -Tüfe ortalamasının %88 olduğu bir ülkede son 1 yılda %66 prim yapmış bir borsa enflasyon ortalamasının altında kalmış ve vatandaşın parasının değerini dahi koruyamamıştır. Banka faiz oranları zaten içler acısı bir durumda olup enflasyon karşısında tam ezilmiştir. Kur korumalı sistem ile bir nebze olsun bu kırılmaya çalışılmaktadır. Ne kadar faydalı olacak bunu bize zaman gösterecek.

Tüketici fiyat endeksi tarihi diplerini gördü ve %67 oranına kadar geri çekildi. Bu durum ekonomi yönetiminde güvenilmediğinin ve memnun olunmadığının bir göstergesi olarak karşımıza çıkmakta ve gelecek seçimlerde mevcut hükümetin bir oy kaybına sebebiyet verebilme ihtimalini ortaya çıkarmakta. Bu yüzden hükümetin tüketici güven endeksini tekrardan eski seviyelerine getirmeye gayret edici politikaları geliştirmesi elzem gözükmekte. Seçimlere 1 yıldan biraz fazla bir süre kaldığı bir ortamda bu ekonomik verilerle seçime girilmesi mevcut hükümetin seçimlerde istediği sonucu alması noktasında önünde bir engel teşkil edebilir.

XU100 endeksi dolar bazlı 1.67$ sevilerinden işlem görmekte olduğu şu günlerde 1.61$ altında günlük kapanışlar yapmadığı sürece yukarı yönlü hareketlerine devam etme olasılığı kuvvetli duruyor ve bu bağlamda 1.80$ seviyelerine kadar bir hareketin gelmesi olağan gibi duruyor.

Ons Altın değerinde bir geri çekilme gördük FED’in faiz artırma söylemleri piyasalarda dolara olan talebi aşırı şekilde artırırken bitcoin dahil olmak üzere dolar karşısındaki para birimlerini yerle bir etmekte. Bundan emtia’da nasibini almakta... Ons altınla ilgili strateji grafik çalışması üzerinden sizlerle paylaşılmıştır.

Aynı baskıyı gram altın üzerinde de görmemiz mümkün. Gram altınla ilgili önümüzdeki günlerde olacak olan olası senaryolar grafik üzerinden sizlerle paylaşılmıştır.

Herkese işlemlerinde başarılar.

Instagram: @borsamusaviri

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *