Merhaba sevgili Grey okuyucuları, artık soğuk havaları geride bırakıp güzel güneşli günlere hoş geldin diyoruz. Ramazan ayının da gelmesiyle birlikte saatler geçsin diye izleyecek bir şeyler ararız. Bende size bir dizi fikriyle geldim.

Atatürk’ün esintileri eminim sizi heyecanlandıracaktır. Zamanlar arasındaki geçiş, dönemin şartları ve eski İstanbul’un izlerini göreceğimiz bir dizi olmuş.

Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan, hemen her yerde reklamlarını gördüğümüz Netflix dizisi Pera Palas’ta Gece Yarısı nihayet yayımlandı. Kimileri tarafından beğenildi, kimileri tarafından çokça eleştiri aldı. Charles King’in aynı isimli romanından uyarlanan dizi geçtiğimiz ay izleyiciyle buluştu. Yönetmen koltuğunda Emre Şahin senaryo yazarlığında Elif Usman yer aldı. Başrollerinde ise başarılı oyuncu Hazal Kaya, Selahattin Paşalı, Tansu Biçer yer alıyor. Tarihi dram olarak adlandırılan dizi ilk sezonda sekiz bölüm olarak yayımlandı. Hazal Kaya’nın canlandırdığı Esra karakterinin İstanbul’un en gözde otellerinden biri olan Pera Palas ile tanışmasıyla başlıyor hikâye. Genç gazeteci otel hakkında araştırma yapmak için görevlendirilmişken akıl almaz olayların içerisinde bulur kendini. Otel müdürü olan Ahmet ile birlikte atıldıkları maceralı yolculuk kimi zaman heyecanlı kimi zamanda komikti diyebilirim. Yanlışlıkla açılan bir kapıdan 1919 tarihine yolculuk yapan ikili olayların gidişatını farkında olmadan değiştirince olanlar olur. Tarihin seyrini bozmamak adına düzeltmeye çalışırken daha da çıkılmaz bir hale sokarlar. Mustafa Kemal Paşa’ya yapılacak suikastı engellemek için canla başla çalışan Esra’nın Halit ile karşılaşmasıyla uzun soluklu bir maceraya atılır.

Atatürk’ün esintileri eminim sizi heyecanlandıracaktır. Zamanlar arasındaki geçiş, dönemin şartları ve eski İstanbul’un izlerini göreceğimiz bir dizi olmuş. Belki de tarihi bir dizi olduğu için bu denli eleştirildi. Her şey çok mu doğru ifade edilmişti? Büyük bir ustalık mı vardı? Bilemem ama size keyifli zaman geçirtebilir bundan eminim. Bazıları oyunculuklara bazıları ise tarihi kavramlara odaklanırken eleştirilerinde ardı arkası kesilmiyor. Ben kısaca değerlendirdiğimde iyi bir pr çalışması yapıldığını düşünüyorum. Çok kez adını duyurup merak uyandırdıkları kesin ve etkileyici bir ismi olduğu da aşikâr. Benim gibi merak edip izlerseniz keyif alabilirsiniz. Hatta sadece Atatürk’ü görme isteği bile bu diziyi izletebilir. İyi seyirler.

Instagram: @kbranurtpcu 

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *