Merhaba Grey Okurları,

Bugün, çıktığım en keyifli yolculuklardan biri olan; koleksiyonum “Nilüfer” den bahsedeceğim. Nilüfer; sığındığım liman, güvertede esen rüzgar, bazen suyun üstünde umarsızca açan güzelim çiçek, bazen de sarılıp sarmalanmayı en çok sevdiğimiz o kişi; anne.

Koleksiyonun isim hikayesi; beni olduğum kişiye dönüştüren, pişiren, olgunlaştıran, gücüne hayran olduğum, bana dayanak ve sığınak olan anneme, “Nilüfer”ime dayanıyor. 

“Nilüfer; birbiri ile tamamlanabilen, özgün ve beyaz 22 parçadan oluşuyor.”

Nilüfer’in yolculuğu ise Fransa’nın Vence şehrinde inşaa edilmiş Rosary Chapel’inde başlıyor. Rosary Chapel’inin bünyesinde çalışan hemşire rahibeler; fovist bir ressam olan Henri Matisse’in yaşamının son yıllarındaki tıbbi tedavilerine destek oluyor. Matisse de rahibelere olan manevi borcunu ödeyebilmek için Rosary Chapel’ini kendi yorumuyla renove ediyor. Şapel içerisinde Matisse’in üslubunu açıkça görebiliriz. Vitraylar, resimler, renkler, kapılar ve din adamlarının giyimlerine sunduğu alternatifler…

“Koleksiyonumda bulunan detaylarda Matisse’in küçük nüanslarını görmek mümkün.”

Koleksiyon strüktürü itibariyle Katolik din adamlarının ve rahibelerin giyimlerinin yeni önerilerini içermekte. Detaylarda Matisse’in “de-kupaj” çalışmalarından alınan çiçek, vitraylardan esinlenilerek pileksi glas, sulu boya çizimlerinden yola çıkılarak biyeler, kapılarda kullanılan ve Matisse’in Ortadoğu gezilerinde çokça ilham aldığı kültür hazinelerinden biri olan tığ ve oya işi strüktürlerini bozarak yapılan oya işleri ve Katolik ilahilerinde kullanılan kelimelere ince nüanslar yapılan nakışlar kullanılmıştır.

Koleksiyonun 3 görünümü hayata geçirilmiş ve 2 Temmuz’da Müze Gazhane’de profesyonel modellerim tarafından sunulmuştur.

İlk deneyimim olan bu projede desteğini benden hiç esirgemeyen, biricik mentörüm Burçe Bekrek’e, başarmamın ve azmimin sebebi olan canım aileme siz Grey Okurları nezdinde tekrar teşekkür ediyorum. Keyifle incelediğiniz bir içerik olsun.

Sevgiyle ve sanatla kalın.

Instagram: @ssevvalsezgin

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *