Ne gerek var değil mi? Üretiyorsun, ürünlerinin (emeklerinin) başına dünyaca ünlü bir markanın ismini ekliyorsun hatta bazılarına göre buna ihtiyacınız yok ve hatta siz daha iyisini üretiyorsunuz ne kadar yanlış buna tenezzül ediyorsunuz. Her iki taraftaki eleştiri de o kadar haklı ve doğru ki... Çünkü amaçladığımız zaten tepki çekmek! Tepkiler bazen motive eden, bazense üzen, geren, yoran niteliktedir. Üretmeyi seçen her insan yola ilk çıktığında oluşan her iki tablonun da farkında olmalı. Ne çok fazla motive eden cümlelerin ne de çok fazla yoran cümlelerin tesirinde kalmamalıdır. Amacınız her zaman ürettiklerinizin ilgi görmesi ve emeklerinizin karşılığını almanız olmalıdır.

Yıllardır lokal bir marka olma mücadelesi içerisindeyim. Ürettiğimiz her ürün kişiye özel üretiliyor. Her gün anlatıyorum: Bakın şurada yaşayan Ayşe Hanım şu modeli dünya vitrinlerinde bu markada gördü ve hayal etti, diyorum. Sonra o hayal ettiği ürünü gerçeğe dönüştürerek Ayşe Hanım’ın yaşadığı şehir ya da ülkeye teslim ediyorum.

Her gün “uzaktan ölçü” sistemimi anlatıyorum. İş modeli olarak eşi ve benzeri olmayan bir iş modelini ekibimle ortaya çıkarıyorum. Tasarım yapmıyorum fakat senin kendi tasarımlarını giymen için aracılık ediyorum.

Her gün “uzaktan ölçü” sistemimi anlatıyorum. İş modeli olarak eşi ve benzeri olmayan bir iş modelini ekibimle ortaya çıkarıyorum. Tasarım yapmıyorum fakat senin kendi tasarımlarını giymen için aracılık ediyorum. Bunları yaparken son yıllarda fark ettiğim şudur: Ürettiğimiz tüm ürünleri farklı bir isimle sunduğumuzda aldığımız tepki ile dünya markası vitrinindeki ürünü o markanın ismi ile paylaştığımızda aldığımız tepki arasındaki ciro farkı inanılmaz fazla oluyor. Görüyorum ki hala dünya markalarında olan bir elbise örnek birçok koleksiyon da global markalar, ürünlerini çok ciddi bütçe fiyatlarına sunarken lokal marka üreticisi olarak bu ürünleri çok daha ulaşılabilir fiyatlardan  alıcısı ile buluşturduk. Bu şekilde dünya marka vitrinlerinin ürünlerine bakarak, hep ulaşılmaz olduğunu düşünerek ömrümüzü geçirdik. Artık lokal marka üreticileri, kaliteli ve nitelikli işçilik sunmalarıyla daha ulaşılabilir fiyata sahip olmaya başladı. Alev Şenol Dikim Evi olarak dünya vitrinlerinde gördüğünüz ve aynısının sahip olmak istediğiniz ancak çok ciddi bütçelere ait ürünleri sana özel üretilebiliyoruz, dedik. İşte burada iyi ya da kötü aldığımız her tepki lokal markamızın büyümesine büyük bir ivme kattı. Örneğin bundan birkaç ay önce yine dünya markalarının ürünlerinden ilham aldık. Hatta birebir aynılarını uyguladık. Koleksiyon ismine “Senin Kimliğin Ne?” dedik. Koleksiyon bence çok başarılı bir ürün yelpazesine aitti ancak istediğimiz satış başarısına ulaşamadı. Eğer biz bu koleksiyona senin kimliğin ne yerine marka adını demiş olsaydık hayal etmenizi ve bu hayalden sonuca varmanızı kolaylaştırdığımız için daha çok satış başarısına ulaşırdık.

İşte bu nedenle dünya markalarının ürünlerini birebir yapmak ya da onlardan ilham alarak size özel üreterek ve bunu her gün sosyal medyamızdan anlık anlatarak sizlerin hayal etmesini kolaylaştırdık. Aslında amacım lokal marka üreticilerin dünya marka vitrinlerinde olan ürünleri hangi sektör olursa olsun üretebildiklerini göstermek. Paranın kolay kazanılmadığı bir dünyada kolay da harcanmaması gerektiğini düşünüyorum.

Sadece bir marka etiketine dünyanın parasını yatırmanın artık doğru olmadığını göstermek istiyorum. Lokal üreticilerin yerel sermayede ülke ekonomisi adına desteklenmeleri gerektiğini ve bunun en başta tüketicilerin yerel üreticileri keşfetmeleriyle başlayacağına inanıyorum. Yerel üreticilerin daha nitelikli ve kaliteli işleri ortaya çıkardığına olan inancım Alev .... global marka ya da benzeri tüm koleksiyonlarımda size kanıt olarak sunulmaktadır. Bu koleksiyonlarda dünya markalarında gördüğünüz tüm ürünlerin lokal marka olan dikimevinden çok daha nitelikli ve ulaşılabilir fiyata sahip olunabildiğini gösteriyorum. Paranızın kıymetini bilerek ve ülke sermayesine katkı sunarak harcamanızı özellikle rica ediyorum. Dünya markalarından hepimiz ilham alabiliriz ancak unutmayalım ki lokal birçok üretici çok daha nitelikli işleri size özel hizmete sunabilmekte tıpkı Alev Şenol Dikim Evi gibi.

Satırlarda gözleri gezinerek okuyan, anlayan, zaman ayıran hepinize sonsuz teşekkürler...

Instagram: @alev_senol

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *