Son 1 yıldır mutluluğumuz azaldı, hepimizin zor günlerden dolayı biraz tadı kaçtı. Ben de diyorum ki gelin beraber yediklerimizle mutluluğumuzu arttıralım.

Mutluluk için ihtiyacımız olan ‘serotonin hormonunu’ duymuşsunuzdur. Besinlerle katkı sağlarsak mutluluğumuzu arttırmış olacağız.

Hangi besinler mutluluğumuzu arttırır?

1. Bitter Çikolata

Bitter çikolata, mutluluk hissi yaratan serotonin hormonunun salgılanmasını, kan basıncı ve kalp- damar sistemin rahatlamasını sağlar. Ayrıca stresin yol açtığı fiziksel dengesizliklere karşı da yardımcı olur. 

Bitter çikolatanın kalorili bir besin olduğunu unutmamak gerekir. Dikkat edilmesi gereken miktarı ve tüketim sıklığıdır. Günde 1 kez 2-3 kare bitter çikolatayı kahvenizin yanında tüketebilirsiniz.

2. Probiyotik Besinler 

Probiyotiklerin ne olduğunu ve ne kadar önemli olduğunu son yıllarda daha iyi öğrendik. Bağırsaklarımızda yaşayan dost bakteriler işte bu probiyotikleri üreterek sağlığımıza çok büyük katkıda bulunuyorlar.  Aynı zamanda yapılan çalışmalar; duygu durumunu etkilediklerini, mutluluğumuzun üzerinde çok önemli olduğunu ortaya çıkardı. Mutluluk arttırıcı olarak probiyotikten zengin besinleri hayatınızdan eksik etmeyin. 

Başlıca probiyotik kaynakları: Yoğurt, kefir, lahana turşusu
   

3. Muz 

Muz da seratonin salgılanmasında rol alan yüksek triptofan içeriğine sahiptir. Ayrıca içerisinde potasyum, magnezyum, A ve C vitaminleri yer almaktadır. 

Gün içerisinde ara öğünde tüketeceğiniz yarım muzun mutluluğunuza katkısı yüksektir. 

4. Badem

Badem, içerisinde bulunan triptofan ile serotonin salgılanmasına destek olarak mutluluğumuzu arttırır. Aynı zaman da stresi kontrol altında tutmaya yardımcı olabilecek bir mineral olan magnezyum ve E vitamini içerir. 

Günlük 12-15 adet çiğ bademi mutluluk için tercih edin. 

5. Somon 
 
Somonun elzem yağ asitleri olan EPA ve DHA bakımından zengin olması, onu iyi bir triptofan kaynağı yapar. Mutluluğumuzu arttırdığı gibi, depresyona girme olasılığımızı azaltır. 

Hafta da 1 kez somon tüketmeye özen gösteriniz. 

6. Yumurta 

Anne sütünden sonra en kaliteli besin olan yumurta, yüksek oranda triptofan miktarına sahiptir. Günlük beslenmenizde tüketeceğiniz 1 yumurta kendinizi iyi hissetmenize  katkı sağlayacaktır. 

7. Kahve 

Son olarak kahve, ‘triptofan ve serotonin’ içermese de ,  kişinin ruh halini iyileştiren dopamin ve norepinefrinin etkinliğini arttırır.Kahvede bulunan fenolik bileşiklerin ruhsal durumu iyileştirdiği düşünülmektedir. 

Sağlıklı kişiler günde 1-2 fincan kahve tüketebilir.

Mutlu ve sağlıklı bir ömür sizin olsun, kendinize iyi bakın...

Instagram: @dytgufererdem

1 Yorum

  1. Harika bir yazı olmuş eline emeğine sağlık 👍🏼 Vazgeçilmez diyetisyenim ☺️

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *