Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak hepimizin hayali. Giydiğimiz her şey üzerimizde güzel dursun, göbeğimizi içeri çekmek zorunda kalmayalım, kollarımız daha sıkı görünsün isteriz. Peki, bunlar için ne yapmalıyız?

Şüphesiz istediğimiz gibi bir vücuda sahip olmanın yolu düzenli olarak egzersiz yapmaktan geçiyor. Peki hangi egzersiz hareketleri hangi bölgeleri çalıştırıyor? Gelin o hareketlere ve etkili oldukları kas gruplarına beraber bakalım.

ŞINAV

Şınav, fazladan bir ekipmana ihtiyaç duymadan vücut ağırlığınızı kullanarak yapabileceğiniz bir egzersiz. Genel olarak üst vücut bölgenizi çalıştırır. Üst vücutta göğüs, omuz ve üst kol kas gruplarını harekete geçirerek bu bölgelerin sıkılaşmasını sağlar.

Başlangıç aşamasında bir miktar zor olduğunu söyleyebiliriz ama bu zorluğu aşmanın da çeşitli yolları mevcut. Doğrudan klasik şınavdan başlamak yerine vücut bu tempoya alışıncaya kadar daha basitleştirilmiş versiyonlarını deneyebilirsiniz. Örneğin yerde şınav hareketini yapmak yerine başlangıçta duvar şınavı yapabilirsiniz: Kollarınızı duvara dayayarak yapabileceğiniz bu versiyon sizi klasik şınav hareketine hazırlayacaktır.

Sizi şınav çekmeye teşvik edecek, klasik şınav çekmenin dışına çıkartıpegzersizinizi zorlaştırıp güçlenmenizi sağlayacak bir başka şey de Antigravity Fitness hamağı ile yapmış olduğunuz şınav versiyonu. Bu versiyon güçlenmenizi sağlamanın yanı sıra denge ve koordinasyon yeteneğinizi de geliştirecektir.

SQUAT

Squat sadece kalça sıkılaştırmak için değil, aynı zamanda ön ve arka bacak kaslarını çalıştırmak için de harika bir egzersiz hareketi. Ayrıca ikincil olarak sırt ve karın kaslarını da kullandırarak buradaki yağ yakımını hızlandırıyor. Dahası ağırlık kaldırarak yapacağınız squat ile vücuttaki bütün kasları aynı anda çalıştırabilirsiniz.

Ancak squat hareketinde sıkça yapılan bazı hatalar var ve bunlar vücudunuzu boşuna yorup kaslarınızın daha az çalışmasına yol açıyor.

İşte o hatalar:

* Adım genişliğini ayarlayamama.
* Dizleri öne ya da içeri doğru hareket ettirme.
* Başın karşıya değil yukarı doğru bakması.
* Vücudun ağırlık merkezini ayarlayamama.

Saymış olduğumuz bu adımlarda Antigravity Fitness hamağını yardımcı (destekleyici) ekipman olarak kullandığınızda, vücut ağırlık merkezinizi ve hizanızı daha kolay bulmanızı sağlayacaktır.

PLANK

Egzersiz denince akla ilk gelenlerden olan Plank; yan, çapraz ve düz karın kaslarının yanı sıra kalça bölgesini de çalıştırıyor. Plank kelimesi İngilizce’de “tahta, kalas, payanda” anlamında kullanılıyor. Dolayısıyla hareket de aynen bir tahta gibi dirseklerin üzerinde dümdüz durmayı gerektiriyor. Plank’ın tam, yan, diz üstünde, diz üstünde yan, decline plank gibi farklı versiyonları mevcut.

Genelde egzersizler hareket ederek yapılır ancak plankta sadece belli bir pozisyonda, belli bir süre kalmanız kaslarınızı çalıştırmanız için yeterli olacaktır. Ayrıca bu harekette doku zedelenmesi, yaralanma gibi risk ihtimalleri de olabildiğince düşük seviyede çünkü öylece duruyorsunuz.

Peki bunun sırt ağrılarına, postüre ve koordinasyona ilaç gibi geldiğini söylesek... Üstelik high plank versiyonunda ayakların bir yükseltiye konulduğunda daha fazla fayda sağladığını biliyor muydunuz?

Antigravity Fitness sisteminde yapılan high plank egzersizi tüm vücut kaslarında kontraksiyon gerçekleştirir, bu da kalp atışını hızlandırır. Kalp atışının artması da kalori yakmanızı sağlar.

MEKİK

Mekik tamamen yere yatıp alt vücudu sabit tutarak, üst vücudu yukarı kaldırarak yapılan bir harekettir. Karın ve bel kaslarını çalıştırmak ve tabii ki göbek eritmek için mükemmel bir yoldur.

Egzersiz sırasında nefes kontrolü de çok önemli. Burundan nefes alıp ağızdan vermek mekik hareketinin tekrar sayısına oldukça fazla etki ediyor. Nefesi doğru kullandığınızda sayının da artacağını göreceksiniz. Mekik çekerken karın kaslarınızı sıkmaya da odaklanırsanız gelsin baklavalar diyebiliriz!

Mekik hareketini zorlaştırmak istediğinizde ayaklarınızı dizleri kıracak versiyonda Antigravity Fitness hamağına destekleyecek şekilde kaldırmanız yeterli olacaktır.

Hayal etmiş olduğunuz o karın kaslarına daha hızlıca ulaşmış olacaksınız. Baharın geldiğini de tatlı tatlı hissettiren bir aya girdiğimize göre plajlarda kasıla kasıla gezmek için mutlaka bir egzersizi sevin ya da hepsini çok sevin!

Sevgiyle Nihan...

Instagram: @nihankocstudio

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *