YENİDEN HEPİNİZE MERHABA SEVGİLİ GREY OKURLARI, KUZEYDEN GELEN LODOSUN, SICACIK GÜNEŞİN İÇİMİZİ ISITTIĞI BU MÜTHİŞ GÜNLERDE TÜM OKURLARIMIZA SICACIK BİR MERHABA...

Mini elbiselerimizin dolaplardan çıkmaya başladığı, rengarenk kıyafetlerimize her evden çıkarken gözümüzün takıldığı, güzel jean pantolonlarımızın ve babet ayakkabılarımızın bize merhaba dediği, fresh kokularla güzel gülüşlerin bizi selamladığı o güzel günlere girmek üzereyiz. Bu betimlemeyi yaparken bile sıcacık güneşi içimde hissettiğimi itiraf etmeliyim.

Peki bu güzel günler gelirken acaba biz ne hissediyoruz?
Hiçbirimiz inkâr edemeyiz ki pandemi, kış soğuğu ya da yoğun iş temposu derken birazcık kendimizi aksatmış olabiliriz. Fazla kilolar, bölgesel fazlalıklar ya da olması gerekenden daha zayıf bir beden... Kış aylarında moda ve giyim sektörünün müthiş uyumlu çalışması ile eksik ya da fazlalıkları kapatmak çok kolay oluyordu değil mi? Şimdiyse kendimizi kapatmak istemediğimiz, ruhumuzun tüm güzelliğini giydiklerimizle göstermek istediğimiz deniz, kum, güneş, mutluluk günlerine giriyoruz. Merhaba ilkbahar, hoş geldin yaz. Güzel günler gelirken içimizde küçük küçük tedirginlikler, korkular da oluşuyor olabilir. Biraz bunlardan bahsedelim. Uzun boyunuz var ama çok zayıfsınız. Biliyorum, güzel bir maun palto sizi çok heybetli gösteriyordu ama o paltoya elveda diyeceksiniz. Kısa, biraz balık etli bir bedene sahipsiniz. Güzel ince uzun bir bere, dikey çizgili koyu renkli boğazlı kazağınız ve yüksel bel pantolonunuzla çok çekici görünüyordunuz. Onları dolaba kaldırma vakti geldi. Evet, tekrar yazıyorum. Hepsine bir süreliğine elveda diyeceksiniz. Biliyorum, aynalara bakmaya korkuyorsunuz. Cesur olma vaktinin ve kendinizle barışma zamanının geldiğini düşünmelisiniz. Hiçbir şey için geç değil.

Aynalarla barışma zamanı... Hazır mısınız?
1 yılda 12 ay, 12 ayda 4 hafta, 1 haftada 7 gün, 7 günde 24 saat var. Senin, kendin için haftada birkaç saat ayıracak vaktin yok mu? Yok diyorsanız üzgünüm. Yok diyenler için dünya üzerinde olan hiçbir tıbbi, medikal destek biyolojik olarak değişmenize yardımcı olamayacaktır. Hem psikolojik hem fiziksel sağlığınız için lütfen para biriktirmeye başlayın çünkü yorgun, mutsuz ve hastalıklarla dolu bir gelecek sizi bekliyor olacak. Eğer “Haftada birkaç saat kendim için ayıracağım.” diyenlerdenseniz haydi başlayalım.

Öncelikle ne yapacağız? Aynalar; aynalardan korkmayacağız.

Çırılçıplak soyunun. Aynanın karşısına çekinmeden ve cüretkarca geçin. Uzun uzun kendinize bakın ve şimdi size ait olan bedeninize ayna karşısında “Merhaba!” deyin. Evet zor olacak fakat bu sizsiniz, tanışın. Nerede fazlalık görüyorsanız onlara uzun uzun bakın. Selülitleriniz rahatsız mı ediyor?

Uzun uzun bakın, dokunun, hissedin. Unutmayın, siz görmeseniz de onlar orada olacaklar. Ne kadar gizlerseniz gizleyin sizinle birlikteler. Ne demiştik?

“Hiçbir şey için geç değil, ne zaman isterseniz o zaman değişim başlar.”

Kural 1:
Olduğunuz insanı tanıyın. Evet, doğru okuyorsunuz psikolojik ve fiziksel olarak kendinizi tanıyın. Ne yapmak istiyorsanız kendinizle konuşun. En önemlisi de dürüst ve kararlı olun. İnanın bundan sonrası daha kolay olacak. Yaşayan birer organizma olduğunuzu asla unutmayın. Alanında uzman bir diyetetik bilimci de olsanız profesyonel bir model de olsanız dönem dönem vücudunuz elbette ivme kaybedecektir. Bunları da bilirseniz daha mutlu olur ve her ivme kaybettiğinizde tekrar doğru yolu bulabilirsiniz. Evet kendimizi tanıdık ve karar verdiysek artık kolay kısma geçebiliriz.

Kural 2:
O buzdolabında olan ve her açtığımızda farkında olmadan atıştırdığımız şekerli, katkılı ne varsa çöpe gidecek. TLC Ağır Yaşamlar programı için yapılan bir araştırmaya göre sıradan bir günde sıradan biri, farkında olmadan buzdolabından ya da arkadaşının yemeğinden günde tam tamına 13 kez ağzına ihtiyacı olmayan kalorili şeyler atıyor. (Bir parça çikolata, bir parça patates, bir parça ekmek vs.)

Hadi yapalım! Değişim içimizde başladı ve buzdolabımızdaki değişimlerle somutlaşsın. İsterseniz yapabilirsiniz.

"Unutmayın iyi vücutlar spor salonlarında değil, mutfakta yapılır.” Karar verdik, alışkanlıklarımızı değiştirmeye başladık, geriye ne kaldı hepimiz biliyoruz.

Hareket et!

İç bacaklarımızda, alt karnımızda belki sırtımızda yıllardır kötü beslendiğimiz için oluşan yağ molekülleri var. Onlar bize veda etmek istemiyor fakat biz istiyoruz. O zaman savaşı başlatalım. Hepimiz biliyoruz ki kararlı bir zihin karşısında küçük lipik moleküller pes etmek zorunda kalacak.

Kendinizi dört duvarı olan, kasıntı insanlarla dolu bir spor salonuna kapatmak zorunda değilsiniz. Bilinçli eğitmenlerle istediğin fiziğe yeşillikler içinde de sahip olabilirsin. Üstelik tek başına da değil, tüm ailenle belki sevgilinle ya da en iyi arkadaşınla... Yeter ki iste, yeter ki başla, gerisi çok kolay olacak.

Eğlenceli yürüyüşler, keşifler sana iyi gelecek. Sadece hareket et, gerçekten yapmak istediğinde bedenin ihtiyacını sana söyleyecek. Küçük bir ihtiyacınız daha olacak: Yapılması uygun bir beslenme modellemesi. Çok zor değil, doğru uzmanı bulduğunda her şey göründüğünden daha kolay olacak. Diğer önemli olan bir konu da eğer hobileriniz varsa ağırlık kaldırmak, uzun esnemeler yapmak, ruhuna enerji katmak için yoga, pilates, boks, yer çekimsiz kinetik yüklenmeler ya da yeni trendler... Bunlar için Grey’in sayfalarında da uzun uzun kaybolmanızı tavsiye etmekteyim. Şehrimizdeki tüm yenilikler ve doğru eğitmenlerle tanışmak için en doğru adrestesiniz. Spor karakteriniz; en kolay yollarla, en iyilerle tanışsın. Kendimizle barışık olduğumuzda yapmak istediğimiz ne varsa kararlı olmaktan başka hiçbir şeye ihtiyacımız yok. Kararlı olun, isteyin, yollar önünüze açılacak.

Haydi tam zamanı! Ruh ve beden sağlığınızı dengeye alırken fiziksel görünümünüzü değiştirip kendinizi ödüllendirin.

Merhaba içimizi ısıtan güneş, merhaba güzel kokan çiçekler ve huzur veren kuş sesleri, merhaba değişme isteğim, merhaba yeni bedenim. Nisan yazımızda buluşmak üzere huzurlu kalın, mutlu kalın, aynalarla barışık kalın.

KENDİNİ DÖRT DUVARI OLAN KALABALIK SPOR SALONLARINA HAPSETME! BİLİNÇLİ EĞİTMENLERLE İSTEDİĞİN FİZİĞE YEŞİLLİKLER İÇİNDE DE SAHİP OLABİLİRSİN.

Instagram: @tlghn

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *