Yeni bir ay, yeni umutlar ve merhaba ilkbahar diyerek yazıma başlıyorum. Herkese iyi bir ay diliyorum. Bu ay sizlere yanlış kullanılan ilaçlar, medikal destekler, kolay kullanılabilir vitaminler konusunda bilgi vermek istiyorum. Keyifli okumalar.

Doktor Sibel Spinu'nun da dediği gibi “İlaç türünden bağımsız olarak, en sık görülen yan etkileri bulantı ve kusma, alerjik reaksiyon, uyuşukluk, uykusuzluk, kalp çarpıntısı ve bağımlılığı içerir. Bu nedenle ilaç almanız gerekiyorsa prospektüsü dikkatlice okumalı ve yan etkilerinin farkında olmalısınız.”

Çok üşüdüğü için her gün birer ikişer aspirin atan baba, küçücük ağrısı olduğunda ağrı kesici alan anne ve hatta üzerinde ne yazdığına bakmadan ilaç iyi gelir diyerek kullanan babaanne ve dedeler… Hepimiz şahit olmuşuzdur.

Çeşitli hastalıklardan korunma, teşhis, tedavi ya da vücuttaki herhangi bir işleyişi değiştirme amacıyla kullanılan ilaçlar doğru amaca yönelik olarak uygun dozda ve uygun sıklıkta kullanılması gereken kimyasal, biyolojik ve bitkisel ürünlerdir. Doğru amaca yönelik olsa dahi gerekli dozdan daha fazla ilaç tüketilmesi, ilacın iyileştirici etkisini yitirmesine ve vücutta büyük hasarların gelişmesine neden olabilir. Belirli bir tedavi için uygulanan ilacın yararlı etkiyi gösterebilmesi ve amaca yönelik tedavinin uygulanabilmesi için Akılcı İlaç Kullanımı ilkelerine uyulması gerekir.

Gençlerin kas yapmak uğruna kullandığı medyatik ürünlerden bahsetmeyeceğim bile… Hekim kontrolü altında evet, ilaçlar tedavilerin en önemli parçası olabiliyor.

"Yanlış Kullanımda Doğru İlaç Yoktur"
Dozajı aşılan her ilaç zararlıdır. Yanlış ve yüksek oranda kullanılan medikal sağlık destekleri karaciğer ve bağırsak florası başta olmak üzere tüm iç organ sağlığını kötü etkileyebilir.

Ağrı Kesiciler
Özellikle bu grup çok fazla kullanılan ve hala kontrol altında tutulmakta zorlanılan bir grup… Bu grup mide duvarı ve yatak olmak üzere uzun vadeli bir sürü sorun çıkarabilmektedir.

Ayrıca dozaj düşük olsa bile düzenli ağrı kesici kullanımı cilt üzerinde lekeler, dökülmeler gibi cilt sorunlarına da yol açabiliyor.

Vitaminler
Günümüzde korkutucu oranda vitamin kullanılmaktadır. İleri yaştasın vitamin al, büyüme çağındasın vitamin al. Fazla C vitamini kullanımı mide bulantılarına yol açabilir. D vitamini de aynı şekilde. Eğer C vitamini demirle birlikte alınırsa farkında olmadan demir yüklemesi yapılabilir. Uykusuzluk ve müthiş eklem ağrıları yaşayabilirsiniz.

Vücudumuzda bazı sorunlar birbirini tetikler. Fazla kalsiyum ve D vitamini alımı böbreklerinizde taş oluşumunu hızlandırır.

Psikolojik Destek İlaçları
Bu konu o kadar hassas bir konu ki bazı ilaçlardan hekimler bile son çare olarak bahsetmektedir. Fakat arkadaş arasında “bana iyi geldi sana da iyi gelir” diye kullanımı tavsiye edilmekte ve kontrolsüz kullanılmakta. Bu ilaçları bir anda bırakmak bile tehlikeliyken lütfen sağlığımızla oynamayalım…

Ve antibiyotik konusu…
Dünya üzerindeki can kurtarıcımız aynı zamanda katilimiz... Yan etkilerini bir kenara bırakın bakteri direncini arttırdığı için yeni hastalıklar yaratıyor.

Güvenilir hekimlerimiz ve bilimin gücü varken lütfen kişisel tavsiyelere uyarak bedeninizi yormayın. Hayatımızın çok güzel ve sağlık dolu olması için elimizden geleni yapalım.

Güzel bir ay diliyorum hepimize, baharın tadını çıkarın.

Sağlıkla kalın, sporla kalın...

Instagram: @tlghn

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *