“Sinema, mimari, endüstriyel tasarım gibi farklı yaratıcı sektörlerin hiçbirinde modadaki elitizmi ve tutuculuğu göremezsiniz. Bir filmin sonunda ekranda filme katkı sağlayan şoförün bile ismini görürsünüz ancak modada böyle bir şey söz konusu değil.”

Time dergisi tarafından 2003 yılında moda dünyasında en etkili 25 isimden biri seçilen Lidewij Edelkoort’un moda sektörü için söylediği iki cümlelik özet; “Geçmişten bugüne etkisini sürdüren adaletsizliği gün yüzüne çıkarıyor. Kırmızı halılardan, şıklık yarışının her geçen gün arttığı caddelere... Moda dünyasında sadece fotoğraf karesine girebilenlerin konuşulduğu bu alışılagelmiş düzen sosyal medyanın etkisiyle son yıllarda daha eşitlikçi bir hale bürünüyor.”

Günlerce konuşulan tasarımların, trendlerin seyrini değiştiren stylinglerin, müthiş makyajların, en havalı saçların yaratıcılarının olduğunu hatırlatıyor ve bu kez son yıllarda kımızı halının ötesinde büyük işler başaran sanatçılara ışık tutuyoruz.

Lorenzo Posocco / Stilist
İtalya'da küçük bir kasabada büyüyen Posocco, Dua Lipa ile yıldızını parlattı. MTV kariyeri sayesinde müzik ve modanın ortak noktasını kendine göre yorumlamayı başaran Posocco, 80’ler ve 90’lardan aldığı ilham ile bugünlerde sahnede en çok etki bırakan stilleri bize sunuyor.

Chris Appleton / Saç Tasarımcısı
Vogue UK tarafından “Hair Star” olarak adlandırılan Appleton’ın Vogue, Harper's Bazaar, Vanity Fair, Marie Claire, Grazia, L'Officiel Paris ve daha pek çok ünlü dergilerin kapakları için saç tasarımı yaptı. Popüler dergiler, ünlüler ve jet sosyete ile yeteneğinden söz ettirmeye devam ediyor.

Leah Darcy Pike / Makyaj Sanatçısı
Los Angeles merkezli makyaj sanatçısı Leah Darcy Pike doğal görünümlü, ışıltılı ve fresh makyajlarıyla ünlü modellerin favori makyözü. Ashley Moore, Carmen Lee Solomons, Jasmine Tookes, Jessie Li, Josephine Skriver ve Stella Maxwell gibi pek çok ünlü isimle çalıştı ve çalışmaya devam ediyor. Biraz tüyo ve daha fazlası için Pike’ı instagram’dan takip edebilirsiniz.

Instagram: @edabagt 

 

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *