“İnsanlar kıyafetleri ile karşılanır ve karakterleriyle uğurlanır.”

Bu cümleyi çok severim. Ata’mız Mustafa Kemal Atatürk’ün de seçimleri, stili dünya liderlerine hep örnek olmadı mı, tüm fotoğraflarına baktığımızda onun önce stiline hayranlık duymadık mı? İşte bu noktadan yola çıkarsak aslında kıyafetlerimizin bir tavrı ve bir dili olmalıdır. Özel dikim yakın tarihimize bakıldığında Türkiye’de her evde bir dikiş makinesi ve her evde en azından bir kişinin dikiş bildiği bir ülke değil miydik? Hazır giyim ne zaman bizleri bu kadar esir aldı ki o evlerdeki dikiş makineleri saksılık olarak kullanılan dekoratif malzemelere dönüştü?

Özel dikim bir kültürdür ve bu kültürü bilen eski insanlarımız hâlâ o dönemin fotoğraflarını çıkardıklarında jilet gibi görünen, alımlı, zarif kıyafetlerin, kadınların üzerindeki elbiselerin zarafeti konuşulmaz mı? Günümüze baktığımızda kadınlarımızın kot, tayt, tunik ya da benzeri herkesin giydiği, her yerde görünen kıyafetlerden edindikleri bir tablo var. Aslında herkesin giydiğini giymen değil de kendi tarzını giyinmen aslolan. Yakın tarihimizin örnekleri de bu fotoğraf albümlerini taşıyan büyüklerimizden oluşmakta. İşte aile büyüklerimizin albümlerinde yer alan, birbirinin hiçbir şekilde tekrarı olmayan o kıyafetler ne ara bugüne geldi ki birbirinin tekrarı, her yerde, herkesin, aynı şeyi tükettiği bir şekle dönüştü. İşte tüm bu çerçeveden baktığımızda Türkiye’de yakın tarihimizde olan özel dikim kültürünü dikimevimizde anlatıyor ve dünyanın her yerine dijitalleştirilmiş uzaktan ölçü sistemiyle ulaştırıyorum. Her kadının kendi tarzını ve tavrını keşfetmesi ya da tavrı ve tarzını keşfetmiş ancak özel dikimde istediği ürünleri üretebilecek bir dikimevine ulaşamamış kadınların tercih edildiği yerim. Her kadının ya da her insanın kendi tavrını da giyinmesi aslında onun toplum içindeki en önemli itibar sebebidir. Bir kadının giydiği ceketin boyu, pantolonun boyu, elbisesinin boyu, dekoltesinin mesafe ölçüsü tüm bunlar aslında tavrını ve tarzını yansıtır. Bir kadın, kılık kıyafet seçimlerinde hem sosyokültürel çevresine hem iş çevresine hem aile kültürüne hem de kendi istek ve arzularına yanıt veren şekilde giyinmelidir. İşte bu sebeple özel dikim, bir kültürü temsil eder. Tıpkı Ata’mızın fotoğraflarına baktığımızda ne kadar şık olduğunu gördüğümüz, hayranlık duyduğumuz stil; özel dikim ile o dönemin her insanının üzerindeydi. Yeniden geçmişe dönük özel dikim kültürünü edinip tavrımızı, tarzımızı öncelikle kılık kıyafetimize taşımamız gerekir.

Her ay düzenli olarak çıkardığım koleksiyonlarımda kendi tavrını ve tarzını kıyafet diline nasıl yansıtması gerektiğini kadınlarımıza anlatırım ve anlatmaya devam edeceğim. Bu şekilde dünyanın her yerinden “canım kadınlar” başlığı altında tavrını ve tarzını kıyafet stiline taşımış milyonlarca kadına ulaştım. O kadınların ihtiyaç duydukları aslında Alev Şenol değildi. Onların ihtiyaç duydukları kendi kılık kıyafetlerini seçerken tavırlarını ve tarzlarını yansıtan standartlarda özel üretimdi.

Aslında herkesin giydiğini giymen değil de kendi tarzını giyinmendir aslolan.

Günümüzün özellikle de 2020’nin ve devamındaki çağın öncülüğünü üstlenen dikimevi ile özel dikim kültürünün toplumsal hayatımıza hem hatırlatılması hem de yansıtılması gibi önemli görevlerden birini üstlenmiş bulunuyorum. Terzilik sanatını yeniden parlatmak, o merdiven altında saklı kalmış sanatkâr ustalarının merdiven atlarında değil yeniden en iyiyi hak ettikleri vitrinlerde hizmet vermelerini arzuluyorum. Biliyorum ki güzel ülkemin her yerinde binlerce sanatkâr ustamız var ancak onlar hazır giyim sektörünün altında kalmış, yok olmaya mahkûm edilmiş. İşte Alev Şenol olarak ben, o terzilik sanatına emek vermiş ustaların yeniden yeşermesini ve bu mesleğin çok değerli bir sanatkârlık olduğunun anlaşılmasın diliyorum. Koleksiyonlarımdan bu ay karşınızda “Canım Cek” adını verdiğim parça bulunmaktadır. Neden “Canım Cek” dersek eğer dünyaca ünlü bir markaya yine atıfta bulunarak dünya standartlarının bir dikimevinden uzaktan ölçü ile dünyanın her yerine, ulaşılabilen fiyatlarla pazarlanabildiğini göstermek içindir. Hepinize bu ayki köşemde bana zaman ayırıp okuduğunuz için sonsuz teşekkür ederim. Hakkımda daha çok bilgi edinmek isterseniz sosyal medya hesaplarım bakabilirsiniz ve biraz zamanınız varsa dikimevime hepinizi beklerim.

Instagram: @alev_senol

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *