Çikolatayla anısı olmayanınız yok değil mi? Yediği ilk çikolatayı hatırlayanı, yazın başında anneden gizli yenilen çikolatalı dondurmayı, yaşımız kaç olursa veya nerede olursak olalım bir parça çikolatanın verdiği mutlulukla gülümsemeyenimiz yok diye düşünüyorum.

Tüm dünya insanlarının ortak lezzetlerinden biri çikolata. Gezdiğim yerlerden, tanıştığım insanlardan birçoğunun ortak noktası olan çikolatadan yapılan tariflerle ilişkilerimiz hep daha iyi değil mi?

Çikolatanın tarihi hikâyesine baktığımızda Orta Amerika’dan günümüze uzanan bir gastronomi hikâyesi var. Kakao çekirdeğinin keşfinden sonra çikolata; içecek olarak tüketilirken zamanla evrime uğramış bir ürün. Önce Amerika’ya sonrasında Avrupa’ya ve İspanyol kâşifler aracılığıyla tüm dünyaya yayılmış. Hatta İspanyollar uzun süre kakao ve çikolatanın varlığını saklamışlar ta ki İspanyol kraliçelerinden birinin Fransa’ya gelin olma hikâyesine kadar. Pastacılık dehası Fransızların, tüm dünyaya çikolatalı lezzetler hediye etme serüveni işte böyle.

Yaşımız kaç olursa veya nerede olursak olalım bir parça çikolatanın verdiği mutlulukla gülümsemeyenimiz yok diye düşünüyorum.

6 adet yumurta
350 gr toz şeker
250 gr tereyağı
250 gr bitter çikolata
125 gr ceviz
75 gr parça çikolata
180 gr un

Sizlerle bu ay enfes güzellikte ve pratik bir browni yapacağız. Dolapta 24 saat bekletir ve servis etmeden önce 10-15 saniye mikrodalga fırında ısıtırsanız muazzam sonuçlar elde edersiniz. Şekeri ve yumurtayı çırpın. Bitter çikolatayı, eritilmiş sıcak tereyağında karıştırın ve unu eleyerek içerisine ilave edin. Parça çikolataları ve cevizi ekleyin. 165 derece fırında 25 - 30 dk pişirin. Dolapta 24 saat bekletin sonra servis edin.

 Instagram: @chefaysegul

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *