Kapılar açılınca “ohh be” dedirten bir ay Eylül! İyi ki geldi, özledik bence sonbaharı. İçimizi huzur doldurtan, dünyada güzel şeylerin olacağına inandığımız bir ay. Sizinle eylül sayısında birlikteyiz bundan müthiş keyif duyuyorum.

“İyi ki yapmışım!” dediğiniz ne vardır hayatta? Veya iyi ki yapmışım diyebilmek yaraşır mı her insana? Kendisine hayran olduğum ve Türk tiyatrosu için oldukça önemli rol oynayan Metin Akpınar’ın yaşam serüvenini konu alan “iyi ki yapmışım” belgeselini keyifle izledim. naçizane düşüncelerimi sizlerle paylaşmak isterim.

Metin Akpınar ülkemizin mühim sanatçılarından biridir. Oynadığı tiyatro oyunları ve filmleriyle ses getirmişti bir dönemin Türkiye'sinde. Zeki ve Metin denilince akla gelen nice güzel hikaye vardır. Birliktelikleri çok sevilen yaptıkları işlerle kendilerine hayran bırakırlardı. İyi ki yapmışım belgeseli Selçuk Metin’in yönettiği Zeynep Miraç’ın senaryosunu yazdığı kah güldürüp kah hüzünlendiren bir eser.

Metin Akpınar’ın çocukluğundan bugüne dek yaşamını naiflikle işlemiş. Haldun Taner’in kıymetleri eserlerinden bahsedilen, Tilbe Saran'ın içtenlikle seslendirmesi ve güzide sanatçılarımızdan Ferhan Şensoy, Nevra Serezli, Perran Kutman, Ahmet Gülhan gibi birçok ismin de bu eserde yeri büyük.

Devekuşu Kabare'nin yarattığı başarıyı, Zeki ve Metin'in ustalıkla işlediği hicivleri hayranlıkla izleyeceksiniz. Dönemin politik olaylarının yansımasını, Göksel hanımla 59 yıllık bir aşk hikayesini ve hiç bildiğimiz yönleriyle tiyatroyu yaşayan duayen bir insanı konu alır. Perran Kutman’ın dediği gibi; "Benim için ikinci bir konservatuvar olmuştur Metin Akpınar”. Ne güzel bir deyiş, kaç insan böyle övgüyle anılır? Bir daha olur mu kabare tiyatro muamma.

İlk olarak 39. İstanbul Film Festivali Ödül Töreni'nde yayınlanan belgesel şimdilerde Netflix'de seyirciyle buluştu. Kendini bilen, hayata karşı dik duruşuyla canım Metin Akpınar’ı bir de bu belgeselle tanıyın. O sevdiği güzel sofralarından birinde bir sandalye çekip oturun keyifle izleyin onu ve dostlarını...

İyi ki varsın Metin Akpınar!

Yaşattığın, öğrettiğin güzellikler için sonsuz teşekkürler. Belgeselde emeği geçen herkese de bir o kadar teşekkürler.

Instagram: @kbranurtpcu

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *