Mimar Sinan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Yazarken hep kendimi buldum, kendimle karşılaştım. Belki en önemli sebebi buydu yazmayı seçmemin… 

Grey’de yazmak, benim için bir ilk. Ve heyecan dolu bir serüven.

Yaşam, gürül gürül akan bir nehir. İçinde mutluluk da var hayal kırıklıkları da. Hepsi yerinde ve ölçülü yaşanıyorsa sağlıklıdır.

Hayatta her şeyin olduğu gibi duyguların da bir olgunlaşma süreci var; acının da, sevmenin de, egzersizin de, alışkanlıkların da! Grey’de bana ayrılan bu sayfada hayatın tüm bu yansımalarına şahitlik edeceğiz. Pilates’in, sağlıklı yaşamın, doğru beslenmenin yanı sıra iç dünyamıza dair kavramları da irdeleyeceğiz.

PİLATESİN DOĞDUĞU YER, AMERİKA…

Haziran ayında 15 günlük bir Amerika seyahati gerçekleştirdim. Bir Pilates eğitmeni için Amerika her zaman en özel yerlerden biri olmuştur. Çünkü Amerika pilatesin doğduğu yer…

Her gidişimde, mutlaka bir stüdyoya gider, benden daha deneyimli bir eğitmenden ders alır, o havayı solumaya çalışırım. Bu gidişimde de dünyanın en önemli pilates ekollerinden biri olan Basi PİLATES in kurucusu Rael İsowitsz ‘den bir pilates seansı alma şansı buldum.

Hedefim hep kendimin en iyi HALİNE ulaşmak. Yenilenmek ve edindiğim bilgi ve tecrübeleri öğrencilerime aktarmak… Yaptığım işin hakkını vermek…

HEYECAN VERİCİ MANHATTAN

Amerika seyahatimde en ikonik bulduğum yer Manhattan’dı. Sokaklarında dünyanın her yerinden gelen bir yaşam savaşçısı görmeye hazır olun.

Yolun kenarında bir karavan, gökdelenlerin en tepesinde paha biçilemeyen havuzlu rooftaplar ya da teknelerde yaşayanlar veya sokaklarda ‘homeless’ olmayı seçenler. Tüm dünyayı aynı adanın içine sığdırmak, nasıl heyecan verici olmasın ki!

NEDEN PİLATES?

Çünkü bedenim ve ruhuma en iyi gelen şeydi, Pilates. İki zorlu hamilelik süreci sonrası alınan fazla kilolar, en loğusa en kilolu en sıkıcı olduğum dönemlerden kendimi en sevdiğim zamana olan geçiş, bu sürecin zorluğu ve güzelliği oldu.

Bu süreçte çok girintili çıkıntılı yollardan geçtim.

Herhangi bir şeyi neden yaparım? Güzel sonuçlar alıyorsam ve süreçte mutluysam!

İnandım. Sağlıklı hissettim. Hafifledim. Bedenim esnerken, zihnim de esniyordu..

Derin nefes aldığımda ve aldığım nefesin tamamını boşalttığımda, sanki fazlalıklarımdan bir bir kurtuluyordum.

SAĞLIKLI BİR BEDENİN KAZANDIRDIKLARI…

Fiziksel mutluluk, ruhsal yeterliliği de beraberinde getiriyor. Birini diğerinden bağımsız düşünmek mümkün değil.

Kimse kimsenin arabasının markasıyla , yaptığı işle, kazandığı parayla ilgilenmeyip (sağlıksız kalıplar), alışkanlıklarıyla, disipliniyle yani genel olarak karakteriyle ilgilense, çok sağlıklı sosyal ilişkiler oluşacaktır.

Ülkemizde maalesef ilgilendiğimiz ilk konular ne yaptığımız değil de nelere sahip olduğumuz…

GÖRÜNTÜMÜZ KARAKTERİMİZİ ÖZETLİYOR…

Sağlıklı bir bedene ulaşmanın en kıymetli yolu düzenli EGZERSİZ yapmak ve dengeli beslenmektir.

Disiplinli yapılan her şey sonuç veriyor, unutmayın. Karşımda çok fit birini gördüğümde, bedeni bana karakteriyle ilgili birçok ipucu vermiş oluyor, konuşmaya gerek kalmadan…

Duruşuyla ‘Ben disiplinli biriyim. Düzenli egzersiz yapıyorum ve sağlıklı besleniyorum’ diyor. Dolayısıyla fiziksel görünümünüz, aslında yaşam biçiminizi ve karakterinizi özetliyor.

BEDENİM EN ÖZEL EMANETİM…

Ben olmak, var oluşumu ortaya koymak, egzersiz yaparak bedenimi keşfetmek, sınırlarımı görmek, hatta sınırlarımın tahminlerimin de ötesinde olduğunu fark etmek, sosyal hayatımın da sağlıklı bir hale gelmesinin en önemli anahtarı…

Bedenim en özel emanetim, en kıymetli varlığım, ona iyi bakmalıyım, o beden benim en özel terapistim.

YENİ TREND ‘PİLATES GLAMPİNG’

İki yılı aşkın süredir ülkemizin çeşitli yerlerinde Pilates Glamping etkinlikleri düzenliyoruz. Öncelikle size biraz Glamping kavramından bahsetmek istiyorum.

İngilizce’de büyüleyici, cazibeli anlamlarına gelen “glamorous” ile kamp yapmak anlamına gelen “camping” kelimelerinin birleşiminden doğan glamping, doğa içerisinde yüksek konfor ile tatilini geçirmek isteyenlere hitap eden bir tatil seçeneği olarak tanımlanabilir.

Fakat bizim etkinliklerimizin odak noktasında kuşkusuz pilates var.

Pilates eğitmenleri eşliğinde ‘Matwork’ler, uzman diyetisyenlerin katılımıyla sağlıklı beslenme söyleşileri, doğa yürüyüşleri ve eğlenceler…

Son zamanlarda bu tarz etkinliklerin arttığını gözlemlemek bana ayrıca keyif veriyor. Bu tarz etkinlikleri araştırarak, siz de şehir hayatının kirli, paslı ve stresli havasından kendinizi kurtararak, birkaç günlüğüne de olsa doğa, spor ve sağlıklı yaşamın tadını çıkarabilirsiniz.

SÜPER BİR TARİF

Avakadoyu soyun ve püre haline gelene kadar ezin. Diğer tarafta, iki yumurtadan omlet yapın. Kızarmış ekmeğin üzerine lor peyniri sürün. Üzerine püre haline getirdiğiniz avakadoyu ve en üste omleti ikiye katlayarak yerleştirin. Üzeri için istediğiniz baharatı kullanın. Protein ve sağlıklı yağlar açısından zengin bir kahvaltı , mutlu eder!

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *