Sıfır km ve ikinci el fiyatları 2021’in ikinci yarısında füze misali fırladı. Bunda elbette döviz fiyatlarının yükselişi başroldeydi. Ancak ÖTV ve KDV’nin etkisini de atlamamak lazım. Salgın nedeniyle üretimde yaşanan zorluklara çip krizi de eklendi. Tabi magnezyum, kauçuk gibi hammaddelerde yaşanan krizler, navlun fiyatlarının artması otomobillerin üretim maliyetlerini de artırdı. İthalatın kısılmak istenmesi, faizlerin yükselmesi, buna karşılık Covid-19 nedeniyle bireysel mobilite eğiliminin artması ve ertelenen taleplerin satın almaya dönmesi nedeniyle çok fırtınalı bir yıl yaşandı. Özellikle son çeyrekte otomobil fiyatları öylesine hızlı arttı ki neredeyse her gün fiyat listelerini kontrol etmek gerekti.

Arz, talebe yetişemeyince ikinci elde inanılmaz bir hareketlilik yaşanmaya başlamış ve birçok vatandaş da al-sata soyunmuştu. Bu durum aralık ayında döviz fiyatlarının zirve yapıp geri gelmesiyle tersine döndü.

İkinci elde satışlar durdu. Hâlbuki çok güzel bir saadet zinciri kurulmuş, aynı otomobil birkaç el değiştirirken herkes kâr elde eder hale gelmişti. Sıfır kilometreden daha pahalı ikinci el modeller piyasada fink atıyordu ama sonra bir anda satıcılar için tatlı rüya sona erdi. Nasıl olsa kâr ederim mantığıyla yüksek fiyatlardan alınan otomobiller elde kaldı. Finansman ve sermaye olarak güçlü satıcılar direnmeye devam etse de internette satılık ilanları bir anda arttı. Fiyatlar da düşmeye başladı. Malum, fiyatı belirleyen nokta arz ile talebin buluştuğu noktadır.

Aralık ayında döviz hızla düşünce otomobil firmalarının sıfır kilometreye yaptıkları zamları geri almaları da ikinci el piyasasında fiyatların düşmesine zemin hazırladı. Kurumsal ikinci el şirketlerinin yöneticileri şubat ayında da fiyatların bir miktar gerileyeceğini öngörüyor. Bu durumda ikinci el otomobil almak için uygun bir dönemdeyiz diyebiliriz. Tabi döviz fiyatları yine hızla artmaz, sıfır kilometre otomobil arzında daha büyük bir sıkıntı yaşanmaz ise.

Instagram: @halitbolkan 

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *