Emin olabilirsiniz ki çocukların biz yetişkinlerden daha başarılı olduğu alanlardan biri de hayal kurmaktır!

Hayal kurmak basit gibi görülse de çocuklar üzerinde olumlu beceriler geliştirir. Özellikle okul öncesi dönemde sınırsız hayal gücü, çocukları çözüm üretmeye, farklı durumlarda kendilerini ifade etmeye ve yaratmaya teşvik eder.

Küçük yaşlarda yaratıcılığını ve kendini ifade ettiği alan ise resimdir! Resim onun için hayalini dökeceği bir oyun biçimidir. Resim yaparken özgürdür, kuralları yoktur varsa bile kurallar ona aittir…

‘Hayal ettiğiniz her şey gerçektir’ cümlesinden yola çıkarsak aslında çocuklar yaptıkları resimlerle gerçekler arasında bir köprü kurarlar.

Peter H. Reynolds’un  ‘Mış Gibi’ kitabı tam da çocukların hayal güçlerine bir rehber niteliğinde! Resim yapmayı çok seven Ramon’un hikayesinde doğru resim yapmak yerine mış gibi yapmanın verdiği mutluluk ve yaratıcı güç ön plandadır.

Hayal gücünün gerçeği keşfetmek olduğunu düşünürsek bu gücü, onları her alanda fikir üretmeye teşvik ederek geliştirebiliriz…

O zaman bu gücü bir oyun ile destekleyelim;

Oyunun adı: Olmasaydı ne olurdu?

Malzemeler:
*Soru kavanozu
*Soruları okuyacak bir kişi
*Bolca hayal gücü

 Örnek Sorular:
*Dünya yuvarlak olmasaydı ne şekilde olurdu?
*Süpürge süpürge olmasaydı ne olurdu?
*Deniz mavi olmasaydı ne renk olurdu?
*Kalem kalem olmasaydı ne olurdu?
*Fillerin hortumu sende olsaydı ne olurdu?
*Ahtapotun sekiz kolu olmasaydı ne olurdu?

Yazdığınız soruları kavanoza koyun karıştırın ve oyun başlasın.

7 Yorum

  1. Okulöncesi dönem çocuğunun hayal gücünü bu denli harika çalışmalarla desteklemek o kadar doğru ki… Çok önemli bir noktaya değinmişsiniz. Verdiğiniz kitap ve etkinlik önerisi herkesin evde okuyup yapabileceği harika etkinliklerden. Kaleminize sağlık… :)

  2. Kitap her zaman favorimiz… Oyun sorularına gelen cevaplar hiç birimizin aklına gelmezdi hayal gücünün sınırı yok! Ellerinize sağlık.

  3. Oyun harika! Biz soruların cevaplarını resim olarak çizdik çok eğlendik ☺️

  4. Harika bir yazı olmuş, bu dönemde evde yapılabilecek etkinlik önerileride kurtarıcı olmuş :) Elinize sağlık…

  5. Harika bir yöntem?👏🏻👏🏻👏🏻 Çocuklarımızda ki bu güçlü yönü unutuyoruz maalesef. Halbuki verimli vakit geçirmek böyle bir şey. Onları hayal kurmaya ve düşünmeye sevk ederken birlikte paylaşım içinde olarak unutulmaz anıları zihinlerine ve kalplerine kazımak🧡 Gerçekten unuttuğumuz konuya parmak basmışsınız. Sanat, hele ki “resim” her yaştan çocuğa en güzel hayal kurdurma yöntemi. Bu soruları sorup cevabını resimle almak harika bir fikir👏🏻👏🏻👏🏻 Anne çocuk baba çocuk yakınlaşması için de öyle

  6. Harika ve bir o kadar da faydalı bir yazı olmuş..Çocukluk dönemindeki hayal gücü ve yaratıcılık ne kadar desteklenirse ileriki yaşamında da insan o kadar mutlu ve verimli oluyor.Bu kitaba da ayrıca bayılırım.Gerçekten çok yerinde bir öneri olmuş.

  7. Harika bir yazı,tebrik ediyorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *