Bir pandemi ayından daha herkese merhaba. Uzun bir aradan sonra tekrar sizlerleyim. Bundan sonra yılların deneyimini Grey İş ve Yaşam Dergimizde sizlerle paylaşacağım.
Eğlenceden magazine, iş dünyasından, kültürel etkinliklere... Pozitif olan, renkli olan ne varsa her şey bu sayfalarda sizlerle... 24 yıldır Kocaeli’nin nabzını yakından tutan birisi olarak sizlere Kocaeli başta olmak üzere, Sakarya, Sapanca ve İstanbul’un tüm güzelliklerini bizzat yaşatacağım.

Ve işte Grey İş ve Yaşam Dergisi ilk sayısında bomba gibi bir menü ile karşınızda! Pandemi döneminde biliyoruz ki, hepinizin, hepimizin canı çok sıkıldı. Aylarca kendimizi ve sevdiklerimizi evlere kapattık. Hayatımız boyunca, belki de ilk defa evimizde sevdiklerimizle birlikte çok uzun bir süre geçirdik. Böylelikle hem kendimizi tanıma fırsatı bulduk, hem de sevdiklerimizle doyasıya vakit geçirebilme fırsatı yakalayabildik. Evlerimizi baştan sona temizledik, mimari yapısını değiştirdik, çiçeklere bitkilere ve minik hayvan dostlarımıza bol bol zaman ayırdık. Fazla eşyalarımızdan, kıyafetlerimizden kurtulduk. Çok fazla yemek ve abur cubur tükettik. Kilolar aldık. Evde spor yapmaya çalıştık, internet alışverişlerimiz arttı. Hemen hemen her gün filmler ve diziler izledik. Yeri geldi ailemizle kavgalar ettik. 

Veeee 2,5 aylık ev hapsimiz artık bitti.
Şimdi daha dikkatli hareket edip, daha çok çalışmalıyız. Pandeminin ekonomimize olumsuz etkisinden kurtulmak için bir şeyler üretmeliyiz. Dikkatimi çeken bir detay var ki sizlerle paylaşmak istiyorum. Pandemiden sonra Türkiye’de ve dünyada iki sektör şahlandı. Birincisi; gıda sektörü, ikincisi ise lojistik sektörü. İkisi de her geçen gün katlanarak büyük bir ivme kazanıyor. Şu zamanda orta ve büyük ölçekli marketler, hayatları boyunca hiç elde etmedikleri ciroları yaptılar. Darısı diğer sektörlerin başına... 

Sinemaya gitmeyi, kültürel etkinliklere katılmayı, doyasıya gezmeyi özledik... En önemlisi de çocuklarımıza fazlasıyla zaman ayırmak zorunda kalmamızdı. Malum okullar kapalıydı. Aileleri olarak onların enerjilerini harcayabilecekleri bir ortam yaratmaya çalıştık. Neyse ki bu süreci de doğru şekilde atlattık ve artık okullarımız açılıyor. Şimdi en çok dikkat ettiğimiz konu, açık havalı ve ferah mekanlar. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak demelerinin altında yatan nedeni şimdi çok daha iyi anlıyoruz. Ferah olmayan spor salonları, bahçesiz ve verandasız kafe ve restaurantlar... Kalabalık ortamlardan artık uzak durur olduk, kendimizi doğaya verdik. Artık herhangi bir şeye karar vermeden önce üç kez düşünür olduk. Tatil tercihlerimiz bile değişti. Mümkün olduğunca çadır kampları ve tatil köylerinde konaklamayı tercih eder olduk. Artık eskiye dönme zamanı geldi de çattı. Daha titiz ve daha dikkatli olarak hayatımıza renk katmalıyız. Sevdiklerimizle birlikte, daha kaliteli zaman geçirmeliyiz. Eğlenceli etkinliklere katılarak depresyona girmemeye özen göstermeliyiz. Canımızın istediği şekilde, kimseyi umursamadan hayattan keyif almaya çalışmalıyız.

Bazı mekanlar/işletmeler kapanırken, yeni yeni mekanlar açılır oldu. Ekonomisi güçlü işletmeler ayakta dururken, zayıf olanlar bir bir tarihe karıştı. Bu dönemde ve sonrasında en çok ivme yakalayan sektörlerin başında güzellik ve kuaför salonları geliyor. Genç kuşak çok sağlam geliyor, orta kuşak ise genç kuşaktan geri kalmamak ve çağı yakalayabilmek adına kendilerine hiç olmadıkları kadar çok bakıyorlar. Kirpik lifting, eyeliner, dipliner, dudak kontür, ombre, kaş, microblading, lazer, dolgu, botoks, silikon derken yepyeni kavramları hafızamıza yerleştirir olduk. Artık bakımsız kadın tarihten siliniyor, tüm kadınlar bakımlı ve güzeller.

Pandemi sonrasında dikkatimi çeken diğer bir konu ise evlerimizde beslediğimiz minik dostlarımız. Pandemi dolayısıyla evlerinde ilk kez hayvan besleyen ailelerde %37 artış oldu. Evimize renk katması için her 100 aileden 37’si ilk kez evlerinde bir hayvan besledi. Umarız tümü ölünceye kadar sahiplenildikleri evde, sorunsuz bir şekilde beslenirler ve sokağa terkedilmezler. Resim kursları, sportif faaliyetler, amigurumi sanatı, el işleri , takı sanatı, deri atölyeleri, çiçek yapımı derken, her ailede bir uğraş almış başını gidiyor. Ve değerli Grey okuyucuları, işte bu saatten sonra sizlere hayatınıza renk katacağınız birçok konuda yol gösterici metodlar ile karşınızda olacağım. Kültürel ve sanatsal etkinlikler, konserler... Eğlence takvimi, girişimcilik hikayeleri. Sanatsal kurslar, güzellik ve bakım, çocuklar ve hayvanlar üzerine her şey ama her şey burada sizlerle.

Sevgilerimle.

Instagram: @berkan_aslan_

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *