Havalar ısındı. Hepimiz bağa, bahçeye, sahillere attık kendimizi. Sevdiklerimizle çimenlere yayılmanın, soğuk bir şeyler yudumlamanın keyfini çok özlediğimizi biliyorum. Pikniğe gitmek, toprağa basmak ne büyük bir nimetmiş. Çoğumuz yeşilin tonlarına, mavinin her haline hasret kalmanın acısını çıkarıyoruz.

Mangal yapmakla, o masalarda toplanmak için sarf ettiğimiz efor çok keyifli değil mi? Aramızda kasaba gidip kendinden geçen, mangal başı muhabbetlerine hayran olan çok kişi vardır.

Mangal yapmanın püf noktalarından biraz bahsedeceğim. İlk önemli unsur: Sevdiklerimizle yapacağımız bir mangal organizasyonu. Uzunca masalar, bol muhabbet ve kocaman sevgi.

İyi mangal yapabilmek için iyi kalitede bir mangal kömürü de önemli unsurdur. Közü hemencecik gitmeyecek, alevlenmeyecek bir meşe kömürü bulmanız mangal için önemli. Mangalınızın derinliği ortalama 15 - 20 cm olmalı. Köz ile mangal teli arasındaki mesafeninse 10 - 15 cm olması kaliteli bir ısı elde etmek için ideal ölçülerden olacaktır.

Mangalın amacına uygun et seçimi ve tercihi hem sizin hem de kasabınızın maharetiyle doğru orantılıdır. Kırmızı et tercihiniz varsa dana bonfile ve antrikot; kuzu tercihiniz varsa pirzola ve kuzu karski sizi mahcup etmeyecek, mangala uygun etlerdir. İyi bir kasap köfte veya kasap sucuk da kırmızı et tercihlerinde uygun ürünlerdir.

Eğer tercihiniz kümes hayvanlarıysa tavuk, hindi veya bıldırcın tercihiniz olabilir. Tavuğun göğüs, kalça ve kanat kısımları ile hindinin göğüs kısmından yapılan çöp şişler mangala uygunlukları yüksek protein kaynaklarıdır.

Mangal için köftenizi kendiniz yapacaksanız köftede kullandığınız soğanı haşladıktan sonra suyunu çıkarmak suretiyle köftenize ilave etmeyi deneyebilirsiniz.

Kırmızı Et Marinasyonu:
2 yemek kaşığı kimyon,
1 limon kabuğu rendesi
2 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı hardal
1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
1/2 demet taze kişniş veya maydanoz
300 ml ayçiçeği yağı
Karabiber

Tüm malzemeyi blenderdan geçirerek sos haline getirin. Kırmızı etlerinizi mangaldan önce ortalama 1 saat marinasyonda bekletin. Marinasyon 1 - 1,5 kg et için uygun olacaktır.

Beyaz Et Marinasyonu:
1/2 demet taze kekik
1 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
2 yemek kaşığı tatlı biber salçası
300 ml ayçiçeği yağı
1 yemek kaşığı kaymak
1 tatlı kaşığı tuz
1/2 çay bardağı su

Tüm malzemeyi derin bir kapta karıştırın. Kekikleri dallarından ayırın ve sarımsağı el rendesiyle rendeleyin. Beyaz etlerinizi ortalama 2 saat boyunca bu marinasyonda bekletin.

 Instagram: @chefaysegul

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *