Giriş Holü Aydınlatması

Aydınlatma söz konusu olduğunda antreyi unutmamalıyız. Konuklarının genellikle evinde gördüğü ilk yer olarak oldukça büyük miktarda ışık veren bir armatürü tercih etmek isteyebilirsin. Sadece giriş yolunda parlak, çok yönlü aydınlatma sağlamakla kalmayıp aynı zamanda konuklar evine girer girmez onlara davetkâr bir enerji veren modern bir armatür de tercih edebilirsin.

Salon ve Oturma Odasına Aydınlatma Seçimi

Oturma odası genellikle evin en büyük odasıdır. Gece gündüz çeşitli etkinliklerin yapıldığı bir etkinlik merkezidir. Oturma odasının; ailenle bir araya gelmek, eğlenmek, rahatlamak, okumak, TV veya film izlemek ve evinin bu orta bölümünde gerçekleşen diğer tüm aktiviteler için düzgün, güzel bir şekilde aydınlatılmasını sağlamak çok önemlidir. İyi aydınlatılmış bir oturma odası; ideal olarak denge  ve hoş bir atmosfer yaratmak için dört köşeyi de aydınlatan katmanlı bir aydınlatmaya sahip olmalıdır. Odayı farklı atmosferler ve amaçlar için aydınlatmak ortam, aksan ve görev aydınlatması (avizeler, duvar aplikleri, masa lambaları, zemin lambaları, gömme aydınlatma ve hatta mum ışığı) karışımı içerebilir. Salon dekorasyonunda yorucu ve doğrudan göz hizasına gelen aydınlatmalardan uzak durulmalıdır. Herhangi bir odada kullanılan ışık türlerinin alan üzerinde büyük bir etkisi vardır. Sadece sağlanan gerçek ışık açısından değil, odanın dekoratif tarzında da etkilidir. Tavan armatürleri, lambalar, aplikler akla gelebilecek her tarz, şekil ve renkte mevcuttur bu yüzden bunları en yüksek potansiyellerine göre kullanın.

> Küçük bir salonda sarkıt avizeler yerine spot ışıklar tercih edilebilir. Spot ışıklar küçük mekanları daha büyük ve aydınlık gösterir.
> Aplik ve lambaderler salonlarda sıcak ışık rengi kullanmak için en ideal ürünlerdir.
> Sade bir dekorasyonda zıt renkte bir avize, farklı bir ışık rengi tercih edilebilir.
> Yoğun renklerle dekorasyon yapılmışsa karmaşık bir avizeye ve ışık renginde çeşitliliğe gidilmemelidir.
> Gözü yukarı doğru çekmek için yüksek tavanlı bir oturma odasında bir avize kullanın. Bir aynayı veya sanat eserini apliklerle çevirerek benzersiz bir avize elde edebilirsin.

Bir oturma odasında yapabileceğin en iyi şeylerden biri, her bir ışık kaynağına ışığın yoğunluğunu ayarlayabileceğin bir dimmer anahtarları takmaktır. Şüphesiz bu, ruh halini anında değiştirmenin en pratik yollarındandır. Düşük ışık genellikle daha etkileyicidir ancak her zaman pratik değildir. Dimmerlarla ışık miktarını anında değiştirebilirsin. Işıkları kısık tutmak enerji ve para tasarrufu da sağlayabilir. Tarzın ne olursa olsun doğru miktarda ışık elde etmek için boyutunu, yerleşimini ve yoğunluğunu değiştirebilirsin.

Yatak Odası

Yatak odasında daha soft ışık kullanmak istersen tavan aydınlatmasının yanı sıra abajur gibi başucu aydınlatmaları da kullanılabilirsin. Gün içinde çalışma alanında yüksek ışık kaynaklarına maruz kalıyorsan yatak odası dinlenme alanı olduğu için soft, sıcak renk dediğimiz sarı ışık rengi tercih edilebilir.

> Yatak odasında aydınlatma düğmeleri dinlenilen alana yakın olursa uzandığın yerden kalkmadan ışıkları kapatabilirsin.
> Soft ışık kıyafet seçiminde yetersiz kalabilir. Bu durumda dolap içi spot aydınlatma ile net bir görüş sağlanabilir.

Banyo

Banyolar nemli ortamlar olabileceğinden bu alanlar için üretilen ürünler tercih edilebilir. Paslanmaz ve renk kaybı oluşmayacak materyallere yönelebilirsin. Banyolarda genelde spot ışıklar ve ayna, raf gibi alanları aydınlatmaya yarayan led ışıklar tercih edilebilir. Banyoda elektrik ve su bir arada bulunduğundan elektrik tesisatında dikkatli olunmalıdır. Fazla ampul kullanımı gerektiren sarkıt avizelere bu alanlarda yer vermeye gerek olmayabilir.

Mutfak

Mutfak, göz yormayacak ışık gerektiren bir mekandır. Mutfaklarda devamlı olarak dikkat gerektiren iş yapıldığından loş ışık uygun olmayacaktır. Yetersiz ışık kullanımının kazalara neden olabileceği gibi fırında pişen yemeğinin ne durumda olduğunu görememen gibi sonuçlara da neden olabileceğini unutmamalısın. Yemek hazırlığı yapmak için tezgâha döndüğünde, gölge oluşuyor ya da doğrama yaparken net bir görüş elde edemiyorsan tezgâh üstü spot aydınlatmasını denemek isteyebilirsin. Bu aydınlatmada da beyaz LED ışıklarla istenen sonuç elde edilebilir.

> Mutfakta renkli LED spot aydınlatmalara dekoratif amaçlı yer verilebilir. Dolap içi aydınlatmalarda ve bir duvarın köşesinde farklı renk vurgulamaları yapılabilir.
> Mutfakta kullanılan aydınlatma ürünleri buhardan etkilenmeyen, paslanmaya karşı dayanıklı ve kolay temizlenebilen ürünler olmalıdır.
> Mutfakta fırın, buzdolabı, mutfak robotu gibi elektrikli aletler kullanıldığı için aydınlatma ürünlerinin bağlantısından önce elektrik tesisatı gözden geçirilmelidir.

Instagram: @rustyhomeinteriors
İletişim: subasmuharrem@gmail.com

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *