Merhaba sevgili Grey okurları,
Geldik en güzel aylardan Ekim’e. Her şey rayına oturmuş, işler yoluna girmiş gibi bir düzene başladık artık. Şehre öğrencilerin gelmesiyle iyice hareketlendi sokaklar. Dilerim uzun soluklu bir eğitim öğretim yılı geçiririz. Bu ay sizlere kısa bir süre önce kaybettiğimiz usta sanatçı Ferhan Şensoy’un kaleme aldığı bir oyundan uyarlanan filmden bahsedeceğim.

Eminim ki içerisinde kendinize ait bir yer bulacaksınız.

On parmağında on marifet olan biriydi Ferhan Şensoy. Sinema, televizyon ve tiyatro oyunculuğunda oldukça başarılıydı. Senaryo yazarlığı, deneme, günlük gibi alanlarda da eserler vermiş usta sanatçı Ortaoyuncular tiyatro topluluğun kurucusuydu. Çok sayıda oyunu ve ödülleri olan sanatçı Ortaoyuncular’ın sembolü olan Kavuğu 1989’da Münir Özkul’dan devralmıştır. Artık bu nişane Şensoy’a geçmişti uzun yıllar kavuklu olan Şensoy daha sonra kavuğunu meslektaşı ve yakın arkadaşı olan Rasim Öztekin’e devretmişti. Rasim Öztekin’le birlikte oynadıkları sinema filmi olan “Pardon” 2004 de beyaz perdede yerini aldı. Film Şensoy’un senaryosunu yazdığı “Çok Tuhaf Soruşturma” oyunun sinema versiyonu oldu. Yönetmenliğini Mert Baykal’ın yaptığı bu film yıllara meydan okuyan eserler arasında yerini aldı. İbrahim’in askerden dağıtım iznine çıkmasıyla başlayan film ucunu kaybeden bir olaylar zincirine bürünüyor. Arkadaşlık ilişkileri, trajikomik olaylar birbirini öylesine harmanlıyor ki birçok repliği hala hafızalarda. Şensoy’un ustalıkla işlediği değinmece ve adalet ilkeleri bu filmde güldürüyle birlikte işlenmiş. Üç talihsiz arkadaşın birbirine düğüm olan hikâyelerini her izleyişinizde farklı yorumlar çıkarabilirsiniz.

Filmin kadrosuna baktığımızda yitirdiğimiz birçok kıymetli sanatçıyı görüyoruz. Ne yazık ki Ferhan Şensoy da beklenmedik bir anda aramızdan ayrıldı. Yaşamı boyunca bize sunduğu eserleri, oynadığı oyunları hiç unutmayacağız. Onu ve diğer ustaları daima anacağız.

Ne demişti İbrahim; "Dağ dağa kavuşmaz İbrahim Muzo’ya kavuşur."

İyi seyirler...

Instagram: @kbranurtpcu

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *