Diyet ve zayıflama denilince neredeyse herkesin aklına gelen ilk besinlerden biri hem zayıflamaya hem de ödem atmaya olan olumlu etkilerinden dolayı ananastır. Ananasın bu etkileri yeşil kısımlarında ve gövdesinde bulunan protein sindirici enzim olan bromelain enziminden gelir.

Bromelain nedir ve gerçekten işe yarıyor mu?
Ananas özü olarak adlandırılan bu enzim protein ayrıştırıcı bir enzimdir. Bromelain ödem atma, inflamasyonu azaltma, selülit tedavisi gibi problemlerde günümüzde yaygın olarak kullanılan bir besin takviyesidir. Ananas %82 oranında sudan oluşan içerisinde birçok vitamin mineral bulunduran, yüksek bromelain içeren, posa içeriği yüksek bir meyvedir.

Diyette bromelainin olumlu etkilerinden faydalanmak için ananasın suyunu içmek, kabuklarını kaynatıp suyunu içmek ya da ananasın kendisini yemek gibi birçok farklı şekilde kullanılmaktadır. 

Bunun yanında besin takviyesi olarak da kapsül formunda olan bromelainler günümüzde oldukça popüler olan takviyelerdendir. Fakat diğer birçok takviyede olduğu gibi bir uzmana danışmadan kullanılmamalı ve doz ayarlaması mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır. Bromelainin genellikle sindirime yardımcı olabilmesi için yemeklerle birlikte ya da vücuttaki iltihabı azaltmak için kullanıyorsanız aç karnına kullanımı daha uygundur. 

Bromelainin faydaları nelerdir?
• Protein sindirici enzim olduğu için sindirime faydalıdır.
• Vücutta meydana gelebilecek olan inflamasyon sonucu ortaya çıkan artrit, sinüzit, gut gibi hastalıklarda inflamasyonun giderilmesinde faydalıdır.
• Bromelain kanın pıhtılaşmasını önleyici etkisi ile kalp krizi ve inme riskini azaltır.
• Bağışıklık sistemini destekler.
• Bromelain özellikle burun ve sinüslerde oluşan şişkinliği azaltır. Özellikle bu bölgedeki ameliyatlardan sonra ödem için etkili olabilir.
• Bromelain güçlü ödem atıcı etkisinden dolayı özellikle diyet tedavisine iyi bir destek sağlar.
• Yağ hücrelerinin çevresini saran deforme olmuş kolajen dokuyu parçalayarak yağların depolanmasını önlediği için selülit giderilmesinde etkilidir.
• Antrenman sonrası oluşan kas ödeminin azaltılmasında ve kas ağrılarının azalmasında etkilidir.
• Zedelenmiş dokuların iyileşme sürecini hızlandırır.

DİKKAT! 
Hamilelik ve emzirme döneminde bromelain kullanımı hakkında yeterince çalışma yoktur. Bu nedenle bu dönemlerde bromelain kullanımından kaçınmak daha doğru olacaktır. Eğer ananas, buğday, kereviz, papain gibi besin alerjileriniz varsa bromelaine sonrası alerjik reaksiyon gösterme ihtimaliniz vardır.

Bromelain kanın pıhtılaşmasını etkilediği ve kanın akışkanlığını artırabildiği için kan pıhtılaşma sorunu olan kişiler, kan sulandırıcı ilaç ve takviyesi kullananların kullanmaması daha uygundur. Kan akışkanlığını artırdığı için ameliyat sırasında kanamanın durmasını zorlaştırabilir bu nedenle ameliyatlardan 2 hafta önce bromelain alımını durdurmak gerekir.

Instagram: @dytoznurbircan

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *