Amazon Kadınları”, kendi yağmur ormanında kendi otoritesini sağlamış, gölge etmek isteyene “Hop! Bir dakika” deme cesaretini gösterebilen ya da bu gücü hissetmek isteyen kadınlar için hazırlanmıştır. Günümüzün maskülenleşen kadın imajını sıkça görüyorum. Bu çok normal değil mi? Çünkü kadın ekonomik mücadelesini ya da dik duruşunu sergilerken değer ve saygı görmek adına seçimlerini daha maskülen tarzda tamamlamak zorunda kalmaktadır. Toplumda saygı oluşturan bir kadın, imajı için maskülen bir görüntüye bürünerek giderek daha erkeksi seçimler yapmak zorunda kalmaktadır. Bu yanlış mıdır? Kesinlikle hayır, burada bir kadın ya da erkek nasıl hissediyorsa ruhunu besleyen kıyafeti üzerinde taşımalıdır. Ancak maskülen modelin giderek büyümesi, kadının dişiliğini unutarak daha eril bir davranış modelinde kıyafetler tercih etmesinin sebebi temelde mücadele ettiği hayat koşulları içerisinde dik ve onurlu duruşunu tamamlayan, kişilikten uzak bir tarz benimsemeye zorlanmasıdır.

Biz, “Amazon Koleksiyonu”nda ise maskülen tarzı benimsemiş kadınlara “Evet, sen bir Amazon kadınısın. Kendi ormanını sen oluşturdun lakin sen dişil enerjiyle üretensin. Sen çekip çevirensin ve sen kadınsın!” diyoruz.

Koleksiyonlarımı yaparken kadınlarıma hep şunu sorarım: Bir ürünü satın alma kararını vermeden önce o ürünü nerede, nasıl, hangi koşullarda, hangi durumlar içerisinde kaç kez kombinleyip giyebilirsin? Sürdürülebilir moda bu değil mi? Bir ürünü bir kez giymek için değil, birçok kez giyebileceğimiz alanları düşünerek tercih etmeliyiz. Bu durumda ortaya çıkan ise günümüzde çalışan, üreten, tuttuğunu koparan kadın imajında kendini gösteren maskülen tavır. Biz, “Amazon Koleksiyonu”nda ise maskülen tarzı benimsemiş kadınlara “Evet, sen bir Amazon kadınısın. Kendi ormanını sen oluşturdun lakin sen dişil enerjiyle üretensin. Sen çekip çevirensin ve sen kadınsın!” diyoruz. Kadınlarımızın kişiliğini, asi ruhunu, güzelliğini ve kendini ifade eden çizgini dişiliği ile taşıyabildiği “Amazon Kadınları”nı oluşturduk. Biz kadınlar; üreten, var olan, toparlayan, çekip çeviren özel donanımlara sahip varlıklar olarak dişiliğimizi unutmadan Amazon kadın seçimlerimizle de gözleri doldurmalıyız. “Ne giymeliyim?” sorusu içinde boğulmadan kendimizi iyi tanımalı, ruhumuza iyi gelen ve iyi hissettiren çizgimizi seçimlerimiz ile dışarı vurmalıyız. Koleksiyonlarımın her birinde bambaşka kadınların ruhuna hizmet eden modeller üretiyorum. İstiyorum ki her kadın kendi tarzını ve tavrını oluşturabilirsin. Günümüzde dayatılmış olan hazır kalıp sisteminin, birbirinin tekrarı ürünlerin içerisinde bir tayt ve tişört ya da bir tunik altına saklanmadan kendi şıklığını, tavrını kendi bedenini severek ortaya koyabilirsin. Geçmiş yakın tarihimizde her evde neredeyse bir dikiş makinesi olduğunu ve özel dikim yapılabildiği günleri hatırlar mısınız? İşte biz o günleri o kadar çabuk unuttuk ki hazır giyimin dayatılmış kalıp sistemleri içerisinde, dayatılan ölçülere göre  yaşamak zorunda bırakıldık. Amacım tüm canım kadınların, gerek “Amazon Kadınları”nda ruhunu gerekse diğer tüm koleksiyonlarımda kendi ruhlarına hizmet eden, iyi hissettiren ve kendilerine yakışanı fark etmesi.

Bir kadın kendiyle ne kadar barışır, kendi üzerine giydiği kıyafetle ruhu ne kadar örtüşürse o kadar güzel hissedecektir. Bunun için mağazaların vitrinlerinde dayatılan kalıpta ölçülerdeki birbirinin benzeri ürünlere sıkışıp kötü hissederek üzülmek yerine kendi bedeninde, kendi ölçülerine göre dikilen ve kendi hayal gücünün uygulanabildiği özel dikim elbiselerle kahkahasının ruhuna yansıttığı şıklığını hepimiz fark edebiliriz. Çünkü bir kadını güzel kılan sahip olduğu beden ölçüleri değil, ruhunun enerjisidir. Ruhun enerjisi üzerindeki kıyafet ile bütünleşen kadınsa hepimize “Ne kadar güzel görünüyor.” cümlesini kurdurtur. Bu şekilde gördüğümüz ve şıklığını onayladığımız kadınlar genelde kendini fark etmiş, ruhunun ne istediğini bilen kadınlardır. Hitap ettiğim için “Canım kadınlar” dediğim müşteri kitlemde yer alan tüm kadınların alışveriş alışkanlıkları; birbiriyle kombin yapabildikleri, her zaman giyebilecekleri, ömürlük ve kaliteli parçalardan oluşan seçimleridir.

Dolabınızda çok fazla seçeneğin olmasından ziyade az, öz, birbiriyle kullanılabilen, kaliteli parçaların olması sizin için daha özel ve değerlidir. Bir düşünün, dolabımızda ne kadar çok parça olsa bile belli ürünlerin dışında ürünleri neredeyse giymiyoruzdur. Çok çantanız vardır ancak birkaç tanesini kullanıyorsunuzdur. Dolayısıyla canım kadınlar, amazon kadınları ya da diğer tüm koleksiyonlarında cevabını aradığınız sorular şunlar olsun: Ben nasıl bir kadınım ve ne giydiğimde iyi hissedebilirim? Benim sevdiğim yaka, kol tarzı nedir? Hangi etek boyunu giydiğimde iyi hissederim? Pantolon kesimlerin nasıl olmalı ya da hangi renkler dolabımda olmalı ki ruhum şenlensin? Özetle Canım kadınlar, Amazon kadınlarının dişil gücünün etkisiyle kadın olduğumuzu unutmadan bize dayatılan modayı değil kendi çizgimizde kendi şıklığımızı tavrımızı ve tarzımız oluşturabildiğimiz günlere... Dikimevim tam olarak bu noktada sizlere hizmet ediyor. Kendi tavrını ve tarzını bulmak isteyen ya da ben tavrımı ve tarzımı çok net biliyorum. Buna uygun hayal gücüme kumaştan bedenime yansıtacak bir tarz arayışındayım diyorsanız işte terzilik sanatını dijital dünyaya taşıyan dikimevim ile hizmetinizdeyiz.

Instagram: @alev_senol

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *