Son zamanların gözde egzersı̇zı̇ yüz yogası! Genç kalmak, parlak bı̇r cı̇lde sahı̇p olmak, kırışıkların olmadığı temı̇z bı̇r yüz hepı̇mı̇zı̇n ı̇stedı̇ğı̇ bı̇r sonuç değı̇l mı̇? Doğal olmayan ve sonuçlarının geçı̇cı̇ olduğu yollardan zı̇yade yüz yogası ı̇le belkı̇ de çok daha güzel yaş almak elı̇mı̇zde... Glowin Yoga kurucusu Aysun Somuncuoğlu bu sayıda bı̇zlere sağlıklı ve sonuçları daha tatmı̇n edı̇cı̇ yol olan, yüz yogasının sırlarını aktarıyor...

Merhabalar Aysun hanım, bizlere biraz kendinizden ve Glowin Yoga’nın ortaya çıkma hikayesinden bahseder misiniz?
Merhaba sevgili Grey ekibi, Glowin Yoga’nın kurucusu ve eğitmeniyim. Bu uzun ve keyifli dönüşüm yolculuğuna başladığım için çok heyecanlıyım. Ve elbette çıktığım bu yolda sizleri daha sağlıklı ve tatmin edici bir yaşam tarzına yönlendirmek için elimden geleni yapacağım...

2016'de yüz yogası ile tanıştım ve o zamandan bu zamana cildimin kalitesi çok büyük ölçüde arttı. Şimdi daha fazla insanın aynı dönüşümü deneyimlemesini istiyor, hedefliyorum. Bu uğurda çokça eğitim ve araştırma içerisinde bulundum. 2019 yılında Face Lift Yoga ile uluslararası bir mobil uygulamada eğitimcilik ve danışmanlık yaptım. Hep hayalim olan kendi girişimim Glowin Yoga’da böylece doğmuş oldu.

Hepimiz egzersizin sağlığımız için iyi olduğunu biliyoruz, ancak daha iyi hissetmek ve görünmek için yüzümüzdeki kasları çalıştırmayı unutuyoruz. Glowin Yoga; doğal yolla yaş almanın etkileriyle savaşmanıza yardımcı olan ve içten dışa parlamanızı sağlayan, güzelliğe yeni bir bütünsel yaklaşım diyebiliriz. Yüz yogasının faydaları ve iyileştirici güçleri hakkındaki bilgileri bir akım haline getirmeliyiz diye düşünüyorum...

Yüzünüzdeki sarkma, gıdı ve kırışıklıklara güle güle deyin. Çünkü parlayan yüze yolculuğunuz Glowin Yoga ile başlıyor.

Bize biraz yüz yogasından ve nasıl ortaya çıktığından bahseder misiniz?
Tarihçesi eski Çin akupunktur tekniklerine dayanan yüz yogası; yüz ve boyun kaslarını çalıştırarak, kas yoğunluğunda artışı ve kan akışını hızlandırır. Yüz yogası yapıldığı taktirde, yüzdeki ve boyundaki kaslar harekete geçer, doku ve kaslar uyarılır. Sonuç olarak yüz yogası cildin elastikiyetini artırır ve bu da, yüz hatlarının netleşmesine, kırışıklarda azalmaya, daha yumuşak bir görüntü kazanmasına yardımcı olur.

Peki yüz yogasının içeriği ve amacı nedir?
Yüz egzersizi, yüz masajı ve akupunktur noktaları yüz yogasının içeriğini kapsar. Yüz yogası içeriğindeki teknikler ile kolajen ve elastin üretimini artırmak, cilt ödemini atmak, cildi canlandırmak hedeflenir. Derslerimiz de yaptığımız yüz akupunktur masajı ile yüzümüzde bulunan enerji merkezlerindeki tıkalı bölgeleri açmak, cildin sağlıklı beslenmesini sağlar. Yüzümüze yerleşen ifadeleri yumşatmak ve kaslarda oluşan gerginliği azaltmak için masajla yüz kaslarını rahatlatma olmazsa olmazıdır.

Genç bir cilt için yüz yogası rutini nasıl olmalı?
Genç bir cilt için günlük bakım aslında son zamanlarda daha bütüncül bir yaklaşımla ilerliyor. Yediğiniz cilt dostu besinler, egzersizler, meditasyon ,mevsime ve cildimizin tipine göre kullanılan dermo-kozmetik ya da aromaterapik ürünler, uyku, içtiğimiz su miktarı ve bedenin alkali seviyesi gibi etkenler günlük cilt bakımının temel unsurlarıdır.

Yüz yogası rutinimiz kişinin günlük yaşantısına göre değişmekle birlikte rahat ve stressiz olduğunuz bir zamanda yapılmalıdır. Yüz yogası rutini haftada 5 gün yapılmasını öneriyorum. 1 gün mutlaka yüz kaslarımızı dinlendirmeliyiz. Egzersizlere yüz masajlarını da dahil ettiğimizde gözle görülür sonuçlar daha hızlı ortaya çıkmaya başladığını göreceksiniz.

YÜZ YOGASINDA SONUÇ KİŞİYE GÖRE DEĞİŞEBİLİR. İYİ VE HIZLI SONUÇ ALMAK İÇİN DOĞRU YÖNTEM, DEVAMLILIK VE SABIR GEREKİR.

Yüz egzersizlerinde kremsiz başlayıp, masaj bölümlerinde ise aromatik bir yağ ile ilerlemek uygun olacaktır.

Yüz yogasına dair hareketleri uygularken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Yüz egzersizleri ve yüz masajı yaparken mutlaka ayna kullanın. Yüz hareketi yaparken yüzün diğer kısımlarının kırışmadığından emin olun. Yüz masaj tekniklerini yaparken cilt tipinize uygun bir soğuk sıkım yağ ile hareketleri uygulayın.

Yüz yogasıyla toparlanmayacak bölge var mı? Ve ne kadar sürede sonuç veriyor?
Toparlanamayacak bölge yok sadece daha uzun sürede cevap veren bölge var. Yüz bölgesinde en zor kısım göz çevresidir, burada çok az kas var ve bu kaslar zayıftır. En kolay geri dönüş boyun ve çene bölgesinde sağlanır. Yüz yogasında sonuç kişiye göre değişebilir. İyi ve hızlı sonuç almak için doğru yöntem, devamlılık ve sabır gerekir.

Günde kaç dakika yüz yogası yapılmasını öneriyorsunuz ve bu sürenin bölgesel dağılımı nasıl olmalı?
Tüm yüz rutininden bahsedecek olursak 5 gün tüm yüz rutini 20 dakika ile 30 dakika arasında olmalıdır. Tek nokta odaklı çalışılmasını önermiyorum çünkü yüz kasları birbiri ile bağlıdır. Tek bir bölge çalıştığınızda sonuç almanız uzun sürebilir.

Yüz yogası her yaş grubu uygulayabilir mi?
Yüz yogası yapabilmek için yüz kemiklerinin oturmuş ve gelişimin tamamlamış olması gerekir. Yüz yogası 20 yaş altı kişiler için uygun değildir. Genç yaşta başladığınızda yüzünüz uzun yıllar gençliğini korur ve yüzünüz geç yaşlanır. Kırışıklık ve sarkmalar oluştuktan sonra yüz yogasına başladığınızda kırışıklıkları azalıp, sarkmalar toparlanıp, daha dinç ve sıkı bir yüze sahip olabilirsiniz.

Bir problem de uyurken yatma pozisyonundan ya da kullandığımız yastıktan dolayı oluşan kırışıklıklar. Uyku sırasında cildin kırışmaması için neler yapılması gerekir?
Cildin kırışmaması için en etkili yöntem sırtüstü uyumaktır. Yüz üstü ve yan yatış uyuma pozisyonu cildimizi oldukça kırıştırır. Sırt üstü pozisyonda uyuyamıyorsak piyasada yanağımızı boşlukta bırakan yüz yastıkları mevcut. Bu yastıklar gece oluşan yüz ödemlerini de engelliyor. Boynumuzun formuna uygun olup olmadığını bir fizyoterapiste danışarak kullanabiliriz. Bir de %100 doğal ipek yastık kılıfları var. Cildimizin yumuşak bir doku ile teması kırışıklıkların derinleşmemesi  açısından önemlidir.

Peki şöyle ilginç bir merak konusu var nedir bu “sosyal medya gıdısı”?
Teknolojik aletlerin yüz hizasından aşağıda tutulması ve her gün uzun süre kullanılması, çene ve boyun kaslarının güçsüzleşmesine neden oluyor. Bu da gıdığınızın büyümesine yol açıyor. Sosyal medya gıdısının oluşmaması için tüm teknolojik aletlerin yüz hizasında tutularak kullanılması gerekiyor. Yüz yogası ile oluşan gıdıyı eritebilir ya da düzenli egzersiz yaparak gıdığınızın çıkmamasını sağlayabilirsiniz. Gıdı eritmek için gelin beraber Glowin Yoga’da buluşalım.

Yüz yogası derslerinizde katılımcılarınızla nasıl çalışıyorsunuz?
Derslerimizde şu an online olarak ilerliyorum. Amacım; herkes tek tek pozları yaparken gözlemleyebilmek ve düzeltebilmek. Her egzersiz herkese uygun olmayabiliyor ya da aynı egzersizin farklı versiyonunu başka birisi için öğretebiliyorum. Özel derslerimde ve grup derslerinde seansları ısınma egzersizleri, bölgesel yüz yogası egzersizleri ve masajla sonlandırıyorum.

Aysun hanım değerli bilgiler ve keyifli sohbetiniz için çok teşekkür ederiz.

Instagram: @glowinyoga

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *