Trafik kazaları hayatımıza direkt olarak etki eden ya da yaşam standartlarımızı değiştiren, belki de bitirebilen en önemli sorunlardan birisi diyebiliriz. Peki kazalara karşı nasıl önlem alıyoruz? Ya da bu konuyu ne kadar önemsiyoruz? Bildiğiniz gibi trafik kazalarında hayatta kalabilmenin ilk adımı emniyet kemeri takmak. Bu emniyet kemeri ne kadar koruyucu, nasıl ve nerede üretiliyor, hangi test alanlarından geçiyor… Bunları bilmek hepimizin hakkıdır. İşte ilimizde faaliyet gösteren ve Türkiye’nin hatta Avrupa’nın en büyük ticari araç emniyet kemeri üreticilerinden biri olan Ark Pres firmasını siz değerli okuyucularımızla buluşturmak istedik. Sektörde söz sahibi olan ilimizden doğan bu firmanın iki kuşak yöneticilerinin sizlere anlatacağı çok faydalı bilgileri aşağıdaki röportajda bulabileceksiniz. Keyifli okumalar…

Şirketinizin yönetim kurulu başkanı olarak sizleri kısaca tanıyabilir miyiz?
Ben Yusuf Ziya Kasım, şirketin yönetim kurulu başkanıyım. 15 Ağustos 1946 Yugoslavya doğumluyum. Çocuk yaşta Türkiye’ye göç ettik. İki kız, bir erkek babasıyım.

Ark Pres ne zaman doğdu?
1968 yılında ticaret hayatına atıldım. İlk olarak bir atölyede pres ve debriyaj, fren telleri üretimi ile başladım.

Emniyet kemeri üretme fikri nasıl doğdu?
Aslında emniyet kemeri üretme fikri tesadüfen doğdu diyebiliriz. Gölcük’te, Amerikan askerlerinin de bulunduğu bir tesisi ziyaretim sırasında, kenara bırakılmış askeri araç emniyet kemeri gördüm ve o ana kadar Türkiye’de emniyet kemeri üretimi olmadığı ve bunun üretilebileceği fikrinden yola çıkarak çalışmalara başladım. Daha sonra eniştemin yurt dışından getirdiği aracın emniyet kemerini sökerek çalışma prensibini inceledim. 1973 yılında da ilk emniyet kemerini ürettik. Daha sonra çeşitli geliştirmelerle birlikte Tofaş grubunun Kuş serisi araçlarının emniyet kemeri tedarikçisi olduk.

Şirketinizi yerli ve milli sermaye olarak sektörde nasıl konumlandırdınız?
%100 öz sermaye ile kurulmuş Ark Pres, 15 Türkiye’nin kurulan ilk emniyet kemeri fabrikasıdır. Her geçen yıl da büyüyerek, yeni ürün gruplarını üreterek gelişmesini sürdürmektedir. Şu an 2016 yılında kurulan, 8500 metrekare açık, 5200 metrekare kapalı alandan oluşan yeni tesisimizde hizmet vermeye devam etmektedir.

Şirketinizi rakiplerinizden ayıran en önemli özellikler nelerdir?
Ark Pres bulunduğu ticari araç segmentinde gerek kalite, gerek uygun maliyet, gerekse ürün çeşitliliği ile diğer şirketlerden ayrılmaktadır. Burada hızlı reaksiyon, çabuk çözüm bulmak ve kalite en önemli belirleyici unsurlardır.

Kısa ve uzun vadede şirketinizi nerede görüyorsunuz?
Ark Pres ticari araç grubunda şu an itibariyle önemli bir konumdadır ve büyümeye devam etmektedir. 2021 yılında %40’tan fazla büyüme sağlanmıştır. 2022 yılı için ise %25 büyüme hedefimiz bulunmaktadır.

Şirketinizin mali işler müdürü ve yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak sizleri kısaca tanıyabilir miyiz?
Ben Gamze Çetinkaya, şirketin mali işler müdürüyüm. 20 Ocak 1981 Kocaeli doğumluyum. Dış Ticaret mezunuyum ve iki çocuk annesiyim. 2003 yılından bu yana Ark Pres’te mali işler süreçlerini yönetiyorum.

Pandemi boyunca şirketiniz bu süreci mali olarak nasıl yönetti?
Pandemi süreci başladığında, dünyada ve ülkemizde hiçbir şirketin tahmin edemediği mali bir belirsizlik ortamı yaşanmasına karşın, ilk üç ay ciddi bir sınırlı üretim gerçekleştirmemize rağmen hiçbir çalışanımızı maddi anlamda mağdur etmedik. Sahip olduğumuz insan kaynağımızda herhangi bir küçülmeye de gitmedik.

Büyüme, yeni yatırımlar ve destekler konusunda neler söylersiniz?
Başta araştırma ve geliştirme faaliyetlerimizi etkin olarak kullanabilmek ve büyüme stratejimize paralel olan tüm devlet teşvik ve desteklerini yakından takip etmekteyiz. İnsan kaynağımız ve mali gücümüzle ciddi yatırımlara ev sahipliği yapmaktayız.

Şirketinizin genel müdürü ve yönetim kurulu üyesi olarak sizleri kısaca tanıyabilir miyiz?
Ben Burak Kasım, şirketin genel müdürüyüm. 5 Şubat 1986 yılında Kocaeli doğumluyum. Lise öğrenimimden sonra eğitimimi Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamladım. 2014 yılında Türkiye’ye dönüş yaptım. Bir çocuk babasıyım.

Kasım ailesi olarak Ark Pres markasının sektördeki yerini nasıl tanımlarsınız?
Ark Pres ticari araç segmentinde Türkiye’de oldukça bilinir ve son derece iyi bir konuma sahiptir. 2021 yılında %42 ihracat hedefine ulaşmıştır.

Şirketinizde emniyet kemeri üretimi dışında farklı bir üretim mevcut mu?
Ark Pres üretiminin %60’ını emniyet kemeri gurubu oluşturmaktadır Bu ürün grubunun haricinde OEM’ler için CNC tel ürünleri, pres ürünleri ve punta kaynak ürünleri de ürün gamımızda bulunmaktadır.

Şirketinizin faaliyet gösterdiği sektör ve müşterileriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Emniyet kemerlerimiz bugün belli başlı OEM’ler tarafından kullanılmaktadır. Volkswagen, Mercedes, Ford, Scania, MAN, Isuzu, Volvo başta olmak üzere OEM’lerde Ark Pres markası kullanılmaktadır.

Şirketinizin ihracat hedefi üzerindeki stratejileri nelerdir? Büyüme hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Hâlihazırda %42 olan ihracatımızın iki yıl içerisinde %60 seviyesine çıkmasını hedeflemekteyiz. Ark Pres olarak bugün 30’a yakın ülkeye ihracat yapmaktayız. Avrupa ülkeleri, Meksika, Hindistan ve Brezilya başlıca ülkeleri oluşturmaktadır. Hindistan ve Avusturya’da satış ofislerimiz bulunmaktadır.

Yeni projeleriniz ve hâlihazırda devam eden projelerinizde işbirliği içerisinde çalıştığınız kurum ve kuruluşlar var mı? Şu an Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılmak üzere yeni tip E-ALR olarak adlandırdığımız yolcu ve bebek pusetlerinin güvenliğini sağlayan kemerimizle, ABD’yi de ihracat yaptığımız ülkeler grubuna almış olacağız.

Araştırma, geliştirme faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Ark Pres Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylı Ar-Ge Merkezi’ne sahiptir. Yeni ürün tasarımı, 3D prototip hazırlama ve mühendislik desteği çalışmaları yapılmaktadır. Ark Pres kaynaklarının %7’sini Ar-Ge çalışmalarına aktarmaktadır.

İnsan kaynağınızı göz önünde bulundurduğunuzda, geçmişten bugüne nasıl bir yol aldığınızı aktarabilir misiniz?
En önemli kaynağımızın insan olduğu ilkesi ile hareket eden şirketimiz, şirket hedefleri ile paralel insan kaynağını oluşturmak, geliştirmek için tüm kadrolarda profesyonel ekiplerle çalışmayı hedef olarak benimsemiştir. Yetkinlikleri yüksek, bağlılıkları kuvvetli çalışma arkadaşlarımızla yolumuza sağlam adımlarla devam etmekteyiz.

Kısa ve uzun vadede şirketinizi nerede görüyorsunuz? Başka ürün gamlarında çalışmalar olacak mı?
Kısa vadede ticari araçlarda sektör lideri olmayı hedefliyoruz. İlerleyen dönemlerde ise araç elektronik güvenlik sistemleri, yolcu güvenliği, otonom sürüş gibi alanlarda çalışmalarımıza hız vereceğiz, hâlihazırda da çalışmalarımız bulunmaktadır.

Şirketin genel müdür yardımcısı olarak sizleri kısaca tanıyabilir miyiz?
Ben Eyüp Sabri İshakoğlu, şirketin genel müdür yardımcısıyım. 1972 Ankara doğumluyum, iki çocuk babasıyım, Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim Bilimleri mezunuyum. Ark Pres ailesi ile nasıl tanıştınız? 2020 Aralık ayı itibariyle genel müdür yardımcısı olarak göreve başladım.

Ark Pres’i tanımlamanızı istesek, bize neler söyleyebilirsiniz?
Ark Pres yerli ve öz kaynakları ile kurulmuş bir şirket olmasına rağmen yine öz kaynakları ile sağlıklı bir büyüme eğiliminde önünde fırsatları olan ve bu konuda da çalışmalar yapan önemli bir şirkettir.

Şirketinizin çalışan portföyü hakkında bilgi verebilir misiniz?
%26’sı kadın çalışanlardan oluşmakla birlikte toplam 114 çalışanla oluşturduğu katma değerli ürünleri yaklaşık 30 ülkeye ihraç eden, teknoloji üreten bir şirketiz.

Sektördeki yerinizi nasıl tanımlarsınız ve kısa, orta, uzun vadedeki hedeflerinizi aktarabilir misiniz?
Ark Pres gerek onaylı Ar-ge merkezinde yürüttüğü çalışmalarla gerekse akredite test laboratuvarıyla Türkiye’de ticari araç segmentinde lider konumdadır. Elektronik güvenlik sistemleri, yolcu güvenliği, otonom sürüş gibi alanlarda da çalışmalarımız bulunmaktadır.

Yerli ve yabancı rakiplerinizi düşündüğünüzde Ark Pres’i nasıl konumlandırırsınız?
Ark Pres yerli pazarda bulunduğu segment itibariyle lider konumdadır. Yabancı rakipler arasında da yine bulunduğu segment itibariyle ilk üç içerisindedir. İki yıl içerisinde daha üst sıralara çıkabilmek için çalışmalar yapılmaktadır.

Yurt içi, yurt dışı projeleriniz ve hedeflerinizden bahseder misiniz?
Şu anda yurt içinde belli başlı OEM’ler ile ana tedarikçi olarak çalışmaktayız. Yurt içinde bulunduğumuz konumu daha da yukarı taşımak için yeni ürünler dizayn etme çalışmalarımız devam etmektedir. Yurt dışında ise özellikle ABD’de ticari segmentte ürettiğimiz kemerlerimizin kullanılması için anlaşmalar yapmış bulunmaktayız. Emniyet kemeri haricinde know-how’ı Ark Pres’e ait olan ve ürettiğimiz Belt Check sensör ürünlerinin Pazar payını arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Şirketinizde emniyet kemeri üretimi dışında farklı bir üretim mevcut mu?
Şirketin %60’ını oluşturan emniyet kemeri ürün grubunun haricinde OEM’ler için üretilerin CNC tel ürünleri, pres ve punta kaynak ürünleri de bulunmaktadır. Fakat ana odaklandığımız nokta araç emniyet sistemleri üzerine teknolojik yeni ürünler geliştirmektir.

Stratejik hedefleriniz içerisinde farklı bir ürün grubu üretimi planlıyor musunuz?
5 yıl içerisinde otonom sürüş ve araç güvenlik teknolojileri alanında yatırımlar yapmayı planlamaktayız ve daha şimdiden bu konuda çalışmalara başladık.

Teknolojiyi ve endüstri devrimlerini yakalayabilmek adına ne gibi çalışmalarınız oldu?
Üretim verimliliğini en üst seviyeye taşımak için kalite sıfır hata prensibini benimseyen yatırımlar gerçekleştirdik ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımız ve yatırımlarımız devam etmektedir.

Adres; Köseköy Mah, Çuhane Cd. No:128, 41270 Kartepe Kocaeli
İletişim; 0(262) 349 54 90
www.arkpres.com

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *