Şehir hayatının karmaşasından uzaklaşmak isteyen insanların hayalini gerçeğe dönüştürmek hedefiyle alışılagelmiş yat tasarımlarından farklı adeta ev rahatlığında ve güveninde tasarlanmış yüzer tekneler; dünyanın pek çok ülkesinde rağbet görmekte...

Bu projeyi ülkemizde ilk defa hayata geçirmeye hazırlanan Uran Marin Yapı kurucusu sayın Kamuran Turan'la proje üzerine çok keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kamuran Bey merhaba, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Merhaba... Kamuran Turan, 1969 yılında Artvin’in Şavşat ilçesinde dünyaya merhaba dedim. İlk ve ortaöğrenimimi Şavşat’ta tamamladım. İTÜ Gemi İnşa Mühendisliği’nden 1992’de mezun olduktan sonra Tuzla Tersanelerinde meslek hayatıma başladım. Gemi inşa ve yat imalat sektörlerindeki çalışma sonrası, askerlik hizmetimi tamamladım. Sektörde oluşan kriz nedeniyle bir iş fırsatını değerlendirerek 1998’de İzmit’e geldim. Kocaeli’de özel bir tersanede dizayn ve üretim departmanlarında uzun süre çalıştım. 2014 yılında kendi şirketimi kurarak iş hayatına devam etme kararı aldım. Evliyim ve 17 yaşında Mehmet Kerem adlı bir oğlum var.

Uran Marin Yapı’nın oluşum hikayesini sizden dinleyebilir miyiz? Nasıl bugünlere geldiniz?
Gölcük’te bulunan Uran Marin Yapı İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin başlangıç hedefleri arasında tekne tamiri, tadilat hizmetleri olmasına rağmen katıldığımız fuarlarda inşaat sektörüne yönelik yeni bir ürün olan “ahşap kompozit” ürünlerle tanışmamızın üzerine bu sektöre yönelerek bu ürünlerin satış ve uygulama hizmetini vermeye başladık ve ağırlıklı olarak bu işimize devam ediyoruz.

Uran Marin Yapı olarak hangi sektörlerde varsınız? Neler yapıyorsunuz?
Firmamız başta inşaat sektörü olmak üzere, kafe, restoran, avm, havuz kenarları, iskeleler, teraslar, peyzaj alanları, zemin deck kaplama, cephe siding kaplama, pergola, kamelya, güneş kırıcı, mimari dekoratif cephe ürünlerinin satışını ve uygulamasını yapmaktadır.

İnternet üzerinden “Ahşap Kompozit Market” sitemizden anlaşmalı olduğumuz firmaların çözüm ortağı olarak ahşap kompozit ürünlerin satışını ve uygulama hizmetlerini vermekteyiz.

Bununla birlikte yat sektörü için çizim tasarım danışmanlık hizmetleri ile ayrıca sigorta sektöründe ekspertizlik hizmeti veriyoruz.

Su üzerinde yaşama fikrinden yola çıkarak oluşturduğunuz yeni projeniz olan URAN HOUSEBOAT YACHT projenizden bahseder misiniz?
Daha önce de bahsettiğim gibi tekne ekspertizliği hizmetlerimiz devam ederken özellikle pandemi sürecinde sektörde oluşan hareketliliği gözlemleme şansım oldu.

Pandeminin getirdiği izole yaşam ve bunun getirdiği yeni yaşam tarzları arayışında birçok sektörde, birçok alanda olduğu gibi uzun vadede yaşam alanlarında da değişikliklere gidileceğinin kaçınılmaz olacağı düşüncesi; evlere kapandığımız bu süreçte bu projenin ortaya çıkması benim için fırsat oldu. Uzun bir araştırma ve yoğun bir çalışma sonrası MY LIFE adını verdiğim “yüzer ev” tarzında katamaran gövdeli gezi teknesi ortaya çıkmış oldu. Alışılagelmiş yat tasarımlarından oldukça farklı bir tasarımla daha konforlu, daha estetik, daha özgür ve daha güvenli bir yaşam alanının kapılarını açmak istedim.

Şehir hayatının karmaşasından ve hızla betonlaşan şehirlerden uzaklaşmak isteyen insanların hayalini gerçeğe dönüştürmek; bir yere bağlı kalmadan, istenilen zamanda, istenilen yere kolayca gitme fırsatı sunacak olan su üzerinde yaşam ile “yeni yaşam tarzı” sunmak amacındayız.

MY LIFE, güvenli ve izole bir ev konforu sunarken bununla birlikte tatil keyfi ile uzaktan çalışabilme imkânını, aynı zamanda doğanın güzelliklerini yaşama fırsatını bir arada bulacakları bir proje olarak düşünüldü.

Nehir, göl ve denizde kullanılmak amacıyla tasarlanan yüzer ev; çevreye duyarlı, stresten uzak bir yaşam için iyi bir fırsat olarak görülebilir.

BOYUT OLARAK;
MY LIFE 35
 (2+1) - 60m2
MY LIFE 40 (2+1) - 85m2
MY LIFE 50 OPEN (2+1) - 125m2
MY LIFE 50 iki katlı (3+1) - 135m2Daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Dünyada birçok örnekleri var fakat ülkemizde ilk kez hayata geçirecek firmalardan birisiniz. Yüzer evler ne amaçla tasarlandı ayrıca neden bu kadar rağbet görmekte?
Daha önce butik olarak benzer projelerin hayata geçirildiğini biliyoruz. Ancak ilk seri üretim projesi olmak için hazırlıklarımızı yapmaktayız.
“Yüzer ev tipinde gezi teknesi” olarak tescillenmektedir.

Yeni yaşam tarzı arayan insanlar için konaklama, home ofis, kafe, parti evi, toplantı mekânı ve turizm amaçlı yüzer butik otel olarak kullanılabilecek tarzda tasarlanabilir ve özelleştirilebilir.

Dünyanın pek çok ülkesinde çok yaygın olarak kullanılan yüzer ev konseptli tekneler, gelecekte iklim değişiklikleri sonucu oluşacak su seviyesi yükselmesi durumunda akla ilk gelen projeler arasında olacaktır. Sadece yüzen ev değil, tüm ihtiyaçlarını denizden karşılayacak şekilde yüzer şehirler tasarlanmaktadır. Bu şehirleri oluşturacak ufak yaşam alanlarını şimdiden üretmeye başlamak gerektiğini düşünerek bu yolculuğa başladık. Lüks yatı andıran, en ince ayrıntısına kadar konfor, estetik ve güvenliği ön planda tutan deniz aracımız, gezinti teknesi ruhsatlı olup amatör denizci belgesi ile kolayca kullanılabilecek şekildedir.

Henüz ülkemizde fazla bilinmeyen bu sektörde, URAN HOUSEBOAT YACHT olarak markalaşarak yurt içine ve yurt dışına yenilikçi projeler üretmek hedefindeyiz.

Ülkemizde rağbet görmesi için pek çok nedeni var: Üç tarafı denizlerle kaplı binlerce kilometre sahili bulunan, her noktasında ayrı güzelliklere sahip koyları, gölleri olan ülkemizin bu yenilikçi projelere ilgi göstereceğine inanıyoruz. Ayrıca yurt dışında da iddialı olacağımızı düşünüyoruz.

Fikir olarak çok etkileyici ama herkesin de kolay ulaşamayacağı lükse sahip gözüküyor. Bu projenin maddi boyutundan bahseder misiniz?
Bilindiği üzere deniz için yapılacak her türlü yapı, belirli standartlarda olmak zorunda olacağı için maliyetlerin yüksek olacağı aşikârdır.

Proje bazlı standart donanımlı fiyatlarımızın yanında, müşteri isteği doğrultusunda fiyatlar kısmi ölçüde değişecektir. Projelerimiz 225.000 - 525.000€ aralığında olacaktır.

Bu projenin Türkiye’de sizin tarafınızdan hayata geçirmenin haklı gururunu yaşıyor olmalısınız. Bunun hakkında neler söylemek istersiniz?
Ürettiğiniz her şey heyecan uyandırır. Yeni doğmuş bir bebeğin gelişimini gözlemlemek ve deneyimlemek gibi... Bizim için de bu proje doğdu. Şimdi onu büyütme ve gelişimini keyifle izleme dönemi.

Son olarak Grey okurları için neler söylemek istersiniz?
Öncelikle, içinde bulunduğumuz dönemi her bireyin ve her sektörün en hafif hasarla atlatabilmesini temenni ediyorum. En kısa zamanda özlediğimiz günlere, sevdiklerimizle birlikte sağlıkla kavuşmayı diliyorum.

Sevgili GREY ailesine teşekkürlerimle, yolunuz açık olsun.

web: www.uranhouseboat.com

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *