Elbette yola çıkabilme cesareti oldukça önemlidir fakat çıkılan o yolda doğru adımları atabilmek de bir o kadar önem teşkil eder...

Grey Eylül Sayısı kapağında; yıllar önce İsmet Kaya ve Merhum Hamdi Kaya'nın Kocaeli'nde Kaya Elektrik dükkanını kurmasıyla başlayan, bugün geldiği noktada sınırları aşarak dünya çapında faaliyet gösteren bir yapı; Kocaeli Kaya Şirketler Grubu’nu ağırlıyor!

Kocaeli Kaya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kaya ile “her zaman bir adım ileriye” mottosunu öncü edinerek inovatif girişimleri; KAYA PANO, GLOKAL MÜHENDİSLİK ve yeni oluşumları RACKSİS üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.


Hasan Kaya ve Çocukları

Genç yaşında yenilikçi adımları ve sektöre yön veren oluşumlarıyla Kocaeli halkı olarak gurur duyduğumuz Hasan Kaya kimdir?
Kocaeli Kaya Şirketler Topluluğu yönetim kurulu üyesiyim. 40 yaşında, 3 çocuk babasıyım. Özel Seymen Lisesi'nden mezun olduktan sonra Kocaeli Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Fakültesi'ni kazandım, eş zamanlı olarak aile şirketimizde görev almaya başladım ve kısa zaman içerisinde grubun elektrik ve imalat sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinin sorumluluklarını da üstlendim. Şu anda Kocaeli Kaya Elektromekanik ve Glokal Mühendislik şirketlerinde yönetim kurulu başkanlığı yapmaktayım.

Ailece; doğa dostu yeşil enerji payının toplam enerji üretimimizdeki oranının arttırılmasının çocuklarımıza, dolayısıyla gelecek nesillere karşı borcumuz olduğuna inanıyoruz.

Kocaeli Kaya Elektromekanik şirketinizin kuruluşu ve bugünlere geliş yolculuğunuzu bize anlatır mısınız?
Aslında Kaya Elektrik ile yolculuk 1961 yılında babam İsmet Kaya ve rahmetli amcam Hamdi Kaya’nın kurduğu bir elektrik mağazası ile başlıyor. Daha sonra bina tesisat işlerinden fabrika tesisat işlerine uzanan çok önemli ve büyük projelere imza atmışlar. 99 depremi ile birlikte bayrağı devraldığımız günlerde bir dönem taahhüt işlerinde sektörden uzaklaşılmıştı. Bu süreçte elektrik mağazasını işletmeye ve elektrik pano atölyesini yönetmeye başlamıştım. Mağazacılık ile üretim arasında mekik dokurken üretimin beni daha fazla heyecanlandırdığını ve mağazacılıkta da piyasada artık bekleneni alamadığımızı gördük. Üretimde ve taahhütte ilerlememizin daha doğru olduğunu düşündük ve mağazayı kapatma kararı aldık.

Akabinde öncelikle üretime odaklanarak Kaya Pano ve Racksis markasını oluşturduk. Paralelinde taahhüt ile ilgili işlerimizi hızlandırmaya gayret gösterdik. Kurulumunu daha önceden yaptığımız Sabancı fabrikalarındaki elektrik, enstrüman işlerine, Akademi Hastanesi, Scattolini Otomotiv Fabrikası, Gülener Meşrubat depo binası, Zeytinoğlu Yem fabrikaları gibi birçok güzel projeye imzamızı attık. Gelinen noktada her iki sektörde de daha büyük oyuncular olmak için yeni vizyon ortaya koyarak taahhüt işlerimize Glokal Mühendislik A.Ş. adı altında devam etme kararı aldık.


Babası İsmet Kaya ve Hasan Kaya Şantiyede

Verdiğiniz hizmetler, geliştirdiğiniz girişimler sadece Kocaeli için değil ülkemiz için de oldukça önemli rol oynuyor. Kaya ailesinin vizyoner duruşu bizler için de her zaman onur verici olmuştur. Bu yenilenmiş vizyonda Glokal A.Ş.’nin rolü nedir?
Aile olarak girişimci ve yenilikçi bir iş kimliğimiz var. Geçen 60 yılda neredeyse her şey değişti ama ortak geleceğimize bağlılığımız ve girişimci ruhumuz hiç değişmedi. Dolayısıyla Babası İsmet Kaya ve Hasan Kaya Şantiyede ülkemizin ve pazarın geleceğine inanarak kısa bir zaman önce solar enerji alanında Türkiye’de bölgesel ve küresel liderlik için tüm şartların uygun olduğunu düşünerek biz de sektörel taahhüt hizmetlerine ilave olarak yenilenebilir enerji projeleri geliştiren, yatırım yapan, inşaatlarını ve işletmesini yapmak üzere Glokal A.Ş.’yi kurduk. Yeşil enerjide ülkemizin enerji bağımsızlığı, arz güvenliği için bir strateji oluşturduk. Aynı zamanda aile olarak doğa dostu yeşil enerji  ayının toplam enerji üretimimizdeki oranının arttırılmasının çocuklarımıza dolayısıyla gelecek nesillere karşı borcumuz olduğuna inanıyoruz. Elektrik taahhüt işlerimize Glokal Mühendislik çatısı altında devam ederek endüstriyel tesislerin yanı sıra ticaret merkezleri, sağlık merkezleri ve turizm tesisleri gibi farklı sektörlerde Tryp By Wyndham Otel, Dedeman Park Otel, Kocaeli Şehir Stadı, Borsa İstanbul gibi ulusal düzeydeki prestijli marka ve projelerde çalıştık.

Enerji sektöründeki gelişmeler ve bekleyen sektörel talepleri göz önüne alarak üretim için 2016 yılının başlarında TSE Güneş Enerjisi Hizmet Yeterlilik Belgesi’ni alarak 2017 yılında Glokal Mühendislik çatısı altında güneş enerji sistemleriyle (GES) ilgilenmeye başladık. İlk işimiz, Denizli’de FİBA Holding’e ait 5 MW gücünde bir güneş santrali kurmak oldu. Bu deneyimin üzerine de sektörel gelişim doğrultusunda yeni bir yapılanmaya giderek kendi grup şirketimiz için de Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 8 MW gücünde güneş enerji santralleri kurduk.

Şu an için elektrik taahhüt işlerinin yanı sıra endüstriyel çatı güneş enerji sistemleri üzerinde aktif olarak hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Kaya Pano markası hakkında biraz bilgi verir misiniz?
Aslında elektrik pano üretimimiz 80’li yıllara dayanmakta olup proje bazlı üretim yapılmaktaydı ama asıl amacımız bir marka oluşturmak ve bu markanın ürünlerini tüm Türkiye’ye pazarlamaktı. Bu doğrultuda marka adımlarını 2007 yılında attık ve Kaya Pano markasını oluşturduk. Sakarya - Bilecik hattı YHT (Yüksek Hızlı Tren), Vakıfbank Spor Kompleksi, Kocaeli Stadı, Alibey Maldives gibi yurt içinde ve yurt dışında önemli projelerde yer aldık.

Yine ülkemiz sınırlarını aşan, ekip ruhunu ön planda tuttuğunuz inovatif bir marka oluşturdunuz. “Racksis” markasının oluşum sürecini kısaca sizden dinlemek isteriz.
Her sektörde sürekli gelişime ve yeniliğe ihtiyaç vardır. Biz inovasyon, sürekli gelişme ve yeniliği takip eden bir şirketiz. Kocaeli Üniversite Teknoloji ve Transfer Ofisi ile işbirliği halindeyiz. Babamız İsmet Kaya’dan gördüğümüz gibi şirketi yönetirken bütün çalışanlarımızla birlikte yani bir aile yönetiyoruz. Hiçbir zaman BEN demedik hep BİZ dedik. Pano sektöründeki rekabet bizi yeni bir arayışa yönlendirdi ve aynı ekiple, aynı makine parkuru, aynı tecrübe yani ilave yatırım gerektirmeden daha farklı ne üretebiliriz sorusunu kendimize sorduk ve 2016 yılında rack kabin üretmeye karar verdik. Önce Kaya Pano markasıyla rack kabin üretmeye başlamıştık ve pazara girdiğimizde gördük ki bu sektör için ayrı bir marka yaratmalıyız. Markamızı oluştururken de tüm çalışanlarımızdan isim önerisi istedik, sonrasında bu önerileri yine ekip arkadaşlarımız ile puanladık ve hep birlikte RACKSİS markasını oluşturduk. Aslında bu markanın özü işte bu ekip ruhudur. Biz de aile olarak böyle bir marka yaratılmasının haklı gururunu yaşıyoruz.

Racksis olarak nasıl bir başlangıç yaptınız ve bu oluşumla yola çıkılan birkaç proje ile ilgili bilgi verir misiniz?
Racksis markası ile çok kısa sürede iç pazarda yerimizi aldık ve birçok kilit projede de yer aldığımız gibi tüm Türkiye’de satış ağımızı güvenle kurarak ilerledik. Ülkemizin güzide kurumlarının onaylı tedarikçisi konumuna gelerek EDS (Elektronik Denetim Sistemleri), KGYS (Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri) ve limanların güvenlik sistemleri gibi projelerde yer aldık. Yakın zamanda Çanakkale Boğaz Komutanlığı, Diyarbakır KGYS projesinde zırhlı, kurşuna dayanıklı (zırh sertifikalı) ürünleri tüm onaylarımız ile teslimatını gerçekleştirdik.

Rack Kabinler; hastanelerde, otellerde, okullarda, endüstriyel tesislerde açıkçası data ve network’ün bulunduğu her yerde kullanılıyor.

Bununla birlikte ihracat adımlarımızı da paralelinde atmıştık, 1 sene hiç sonuç alamadık ve kendimize şu soruyu sorduk “Acaba erken mi başlamıştık?” ama adımlarımızın yanlış olmadığını, aslında tohum ektiğimizi ve artık meyve toplama zamanının geldiğini gördük, çok ciddi projelerde yer aldık. Bunlardan birisi Arabistan Riyad Metro Projesi’ydi ve bu projede yer alan sayılı Türk markalarından biriydik. Romanya Vodafone Akıllı Okul Projesi, Romanya Telekom Veri Merkezi, Letonya Nato Üssü Güvenlik Sistemleri, Tanzanya Hava Kuvvetleri Güvenlik Sistemleri, Gana Enerji Bakanlığı EY Sistemleri, Arnavutluk Tiran Şehir Hastanesi, Makedonya Üsküp Sağlık Merkezi gibi birçok projede yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Oldukça önemli ve riskli bir işin altına girdiğinizi, üstelik her işinizde olduğu gibi korkusuzca; başarı, güven ve kalite odaklı çalıştığınızı anlıyoruz. Peki daha detaylı anlayabilmemiz için Racksis Rack Kabin ürünlerinin içeriğinden de bize biraz bahseder misiniz?
Rack kabinler, 19 inch data ve bilgisayar sistemlerinin muhafaza edildiği özel kabinlerdir. Elektronik cihazların, ekipmanların daha doğru, daha uygun bir şekilde monte edilebildiği, içinde fanların, priz sisteminin ve rafların olduğu bir panodur. Ofis ortamlarında kullanılan küçük boyutlardan, veri merkezlerinde kullanılan çok büyük boyutlara kadar üretim yapmaktayız.

Bu ürün; hastanelerde, otellerde, okullarda, endüstriyel tesislerde açıkçası data ve network’ün bulunduğu her yerde kullanılıyor. Küçük işletmelerde bile artık kamera, switch, modem gibi donanımlar var. Eskiden bu malzemeler bir masanın altına, bir dolaba yerleştirilirdi ve buna bağlı olarak bir dağınıklık veya sık sık arıza durumları olurdu. İşte bizim ürettiğimiz bu kutular sayesinde artık böyle sorunlar söz konusu olmadan tüm sistemlere daha pratik bir şekilde müdahale edilebiliyor.

Aynı zamanda Datacenter olarak bilinen “Veri Merkezi” içerisinde özel kabinlerin ve bilgisayarların yer aldığı özel iklimlendirme tipleri ile serverların (web sunucu) kullanıldığı merkezlerin de kurulumlarını yapmaktayız.

Hoşuma giden bir anımdan bahsetmek istiyorum. Genellikle her yıl Balkanlar'a distribütörleri ziyaret etmek üzere araçla 1 haftalık bir seyahat yaparız. O dönemde Romanya'da henüz distribütörlüğümüz yokken bir firma ile görüşmeye gittik ve firma sahibi bizi odasında ağırladı. Her müşterimiz de olduğu gibi şehrimizin sembolü pişmaniyeyi de kendilerine takdim etmiştik. Ürünlerimizi anlatma aşamasına geçmeden önce odasında bulunan fabrikanın data sistemlerini barındıran rack kabini fark ettik ve müsaade isteyerek kabine yaklaştığımızda kabinin bizim markamız olduğunu fark ettik. Yani aslında ürünümüz biz gitmeden önce zaten müşterinin gözün önündeydi ve ürünümüz anlatmak hem kolay hem de çok keyifli oldu.

Daha sonra rutumuza devam etmiştik ve Makedonya'da görüşmelerimiz tamamladıktan sonra artık konaklamak üzere bir otele geçtik. Yeni yapılmış bir oteldi ve odamıza girmek üzereyken koridorda dikkatimizi çeken Network
Rack kabini yine bizim markamız Racksis markaydı. Her aşamasında emeğimiz olan, sac halindeyken kesilmesinden bükülmesine, kaynağından boyanmasına, montajından ihracatına kadar tüm aşamalarından sonra kaldığımız otelde de internet sağlayıcı olarak hizmetini de almış olduk.

Sen kalk Kocaeli'de üret, Racksis; Makedonya'da hizmet etsin.

“Trusted Brand of the World” gibi iddialı ve haklı bir gururu temsil eden sloganınızla ilgili söylemek istedikleriniz?
Dünyanın güvendiği marka diye yola çıktık çünkü hedefimiz dünya markası olmaktı. Attığımız emin adımlarla sürekli yenilenerek daima büyüyen bir müşteri ağımız var ve markamızın hatta markalarımızın yer alacağı daha birçok ülke var. Kaya Otomotiv’de de kendimize bu vizyonu koymuştuk ve QCC Programı’nda Dubai’de dünya birinciliği ödülünü almıştık. Kocaeli Kaya ailesinin hedefi her zaman daha ilerisidir.


Mehmet Kaya, HAsan Kaya, Atalay Kaya

Hasan Bey, Ticaret Odası’nda meclis üyesisiniz. Genç bir girişimci olarak firmalarınızda olduğu gibi derneklerde de aktif rol oynuyorsunuz. Başka dernekler ve sivil toplum kuruluşlarında görev alıyor musunuz?
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde delege üyesiyim aynı zamanda Kocaeli Genç Girişimciler Kurulunda başkan yardımcılığı yapmaktayım. Özel Seymen Mezunlar Derneği üyesi olup bir dönem başkanlık yaptım. ATİK yani Atılımcı İş Adamları Derneği'nin üyesiyim.

Kocaeli Sanayi Odası 2018 yılında “Çizgi Üstü Sektörel Performans Ödülü” aldınız ve bu süreçte izlediğiniz yol neydi?
Biz ailemizden beslendiğimiz felsefe, aldığımız eğitimlerle ekibimizin yetkilerini, görev ve çalışma alanlarını özenle seçtik. Personelimizin karar süreçlerindeki aktif katılımlarıyla bu konudaki güncellenen prosedürlerimizi titizlikle gözden geçirdik, şirket içindeki bilgi transferinde hızlı ve güvenli bir altyapı kurduk. Tabii ki bunlarla birlikte sosyal projeleri, engelli ve kadın çalışanlarımızı, ihracat hedefimizi artırdık. Bütün bunlar bir araya gelince beklediğimiz sonuçları görmek de son derece memnuniyet verici oldu. Şirketimizin üretiminde, montajında hem de tasarımında kadın eli var. İnşallah bu duyguya yakışır şekilde var olmaya devam edeceğiz.

SONUÇ OLARAK ÖNCELİĞİMİZ KOŞULSUZ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ. BÖYLECE AİDİYET HİSSEDEN MÜŞTERİ AĞIMIZI KURUYORUZ. BU AĞ GÜN GEÇTİKÇE BÜYÜYOR, GÜÇLENİYOR VE BİZLERE İLHAM KAYNAĞI OLUYOR.

Müşterilerinizle birlikte var olmaktan bahsetmiştiniz buradan yola çıkarak hem müşteri hem de çalışanlarınızın iş ailenizde nasıl bir yeri ve değeri var biraz açabilir misiniz ?
Şirketlerimizin temellerinin atıldığı 60’lı yıllardan bu güne çalışanlarımız ve müşterilerimizle birlikte bir aile olarak var olmanın bilinci, heyecanı ile bu günlere geldik. İsmet Bey ve Hamdi amcamdan öğrendiğimiz temel nokta, çalışanlarımız, müşterilerimiz ile birlirlikte Kocaeli KAYA çatısı altında özel bir iş deneyimi ve şirket kültürü yaratmak oldu. Dolayısıyla bu çatı altındaki tüm çalışanlarımız güvenli bir geleceğe doğru iş ve yaşam becererilerini geliştirirlerken müşterilerimiz de bu sayede güçlü ve güvenli bir hizmete erişim sağladı. Bu gün geldiğimiz noktadaki ticari başarılarımız ve markalarımızın değerinde bu ekip ruhunun zaferi söz konusudur.

Biz hep birlikte bir anlam ifade ediyoruz, babamın da dediği gibi;
"Ben yok, Biz varız..."

Okurlarımıza son olarak bırakmak istediğiniz bir not var mıdır?
Her sektörde işletmelerimizin öncelikli olarak yerli ürün ve üretime destek olması çok önemli. Bu bizi gelecek yıllarda çok daha ileriye taşıyacaktır.

Hep beraber yerli üretime güvenelim ve yerel markalarımızı, iş birliklerimizi destekleyelim!

Adres: Sanayi Mahallesi, Hayrettin Uzun Caddesi No:26 İzmit Kocaeli
İletişim: 0 262 333 52 92
mail: info@kocaelikaya.com.tr
web: kocaelikaya.com.tr

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *