1978 yılından günümüze endüstriyel ekipman ve makine üretimi konularında faaliyet gösteren Özmak Genel Müdürü ve Ortağı Fuat Berna ile dünden bugüne iş hayatı hakkında ve yeni yatırımları olan Paynatech firmasını konuştuk. Sizlerin de keyifle okuyacağı bir sohbet oldu.

Fuat Bey merhaba kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
1973 İzmit doğumluyum. Özel Seymen Lisesi mezunuyum. Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıbbi Biyoloji bölümünde okurken babamın vefatıyla okulu bırakıp işin başına geçtim. Biri kız, biri erkek 2 çocuk babasıyım. Özmak Makine'nin hem kurucu ortağı hem de genel müdürüyüm.

Özmak Makine'nin kuruluş hikâyesinden bahseder misiniz?
Özmak Makine, 1978 yılında Römsan adı altında babam merhum Levent Berna ve şu anki ortağım Ahmet Karaca tarafından kurulmuştur. Babam 1993 yılında rahmetli olduktan sonra ben okulu yarım bırakıp işin başına geçtim.

İlk kurulduğu zamanlar traktörlerin arkasına römorklar yapmak üzerine kurulmuş. İşe römorkla başlamışlar ama zamanla cazip gelmemiş ve Türkiye'de ilk 500’deki sanayi  firmalarına, ağırlıklı olarak Sabancı Grubu’na hizmet etmeye başlamışlar. O dönem birçok fabrikanın kurulumunda, yatırımında hizmet etmişler ve biz de buna devam etmekteyiz. Aynı zamanda yurt dışında dünya markası olmuş bazı global firmaların da onaylı tedarikçiliğini yapmaktayız. Özmak için onlar hem müşteri hem iyi bir öğretmen hem kalite konusunda hem de üretim teknikleri konusunda öğretici olmuşlar. 1983'ten beri kesintisiz olarak Sabancı Grubu’nun firmalarıyla çalışmaktayız.

Özmak Makine'de tam olarak neler yapıyorsunuz?
Endüstriyel firmalara makine ve makine yedek parça imali yapıyoruz. Aynı zamanda endüstriyel firmaların anahtar teslim projelerini gerçekleştiriyoruz. Çalıştığımız firmaların tamamı ihracat yapan firmalar ve biz bunları destekler tarzda hizmet veriyoruz. (yedek parça, bakım desteği vb.)

Burada tamamen yerli imalat yapılıyor. Aynı zamanda Özmak olarak ağırlıklı taşıt lastikleri üreten fabrikalara desteğimiz var. Bu konuda uzmanlaşmış durumdayız.

İzmit'te 41 senedir büyüyen başarı ivmesinin sırrı nedir?
Biz çalıştığımız firmalarla uzun soluklu, köklü ilişkiler kuruyoruz. Her şeyden önce burada çalışanlarımız çok önemli. Burayı bir şirket olarak değil, her zaman bir aile ocağı olarak gördük. Çalışanlarımızla uzun vadeli, uzun soluklu çalışırız. Karşılıklı güven, sadakat çok önemlidir. Bir önemli nokta da çalıştığımız firmaların çok ciddi teknolojik sırlarına hâkim olabiliyoruz. Bu teknolojik sırlar bizde kalır ve özel anlaşmalarla imzalıdır ama imza olmasa bile bizde kalır.

Özmak Makine bugün konusunda uzman personelleriyle teknolojiyi sonuna kadar takip eden, teknolojik yenilikleri işine adapte etmiş, geçmişten gelen tecrübe ve bilgi birikimini günün teknolojisiyle birleştiren bir firma.

Pandemi döneminde risk alarak Paynatec Firmasını kurdunuz. Bu iki firma için gelecek planlarınızdan bahseder misiniz?
Biz Özmak olarak pandemi döneminde risk alıp bir atılımda bulunduk ve Paynatec Firmasını kurduk. Özmak olarak 40 yılı aşkın tecrübemizle, gücümüzle Paynatec Firmasının arkasındayız.

Şu anda ortak hedefimiz Özmak ve Paynatec'in tek çatı altında toplanacağı bir yerleşkeye geçmek. Bununla ilgili arsa yatırımını yaptık. Zaman içerisinde bu projeyi hayata geçireceğiz.

Diğer bir hedefimiz de Özmak tarafıyla ilgili yurt dışına ihracat yapmaya başlamak istiyoruz. Bunu yaparken de kendi ürünlerimizle olsun istiyoruz. Buradaki gibi yedek parça, fason iş değil de kendi ürettiğimiz bir ürünle çıkış yapmak istiyoruz. Bunun için Ar- Ge çalışmalarımız devam etmekte. Şu anda biz 2. nesil olarak devam ederken 3. nesil olarak oğlum Paynatec'te. Böylece 3. nesil işe adapte ediliyor. Özmak Makina yurt dışı ihracatını da Paynatec Firması üzerinden gerçekleştirecek.

İlhan bey merhabalar, sizi tanıyabilir miyiz?
Merhabalar, ben İlhan Ünsel Paynatech kurucu ortağı ve satış-proje müdürüyüm. 1983 İzmit doğumlu, Akdeniz Üniversitesi Endüstriyel Otomasyon bölümü mezunu, evli ve bir çocuk babasıyım.

2007 yılından beri MAC Valves, Expel, Wandfluh, UM Inc., Vmeca firmaları ile endüstrilere özel dünyaca bilinen markalara direkt muadil ve performans artırıcı çözümler sunarak hizmet vermekteyim. Birçok sektörün sorumlusu olarak bu firmaların bünyesinde 3 yıl Avustralya ve 1.5 yıl İspanya’da görev gerçekleştirdim. Yıllardır müşterilerimizin proses uygulamalarındaki ihtiyaçlarını ve yaşadığı soruları inceleyerek, bu sorunlara çözüm oluşturacak ya da performans iyileştirecek ürünler konusunda kendi alanında uzman dünyaca bilinen markaların Türkiye distribütörlüklerini üstlenerek Türkiye’deki tüm sektörlere hizmet vermeye devam etmekteyiz. Ayrıca müşterilerimizin istekleri doğrultusunda özel mekanik parça, makine ve 1978 yılından beri uzmanı olduğumuz konveyör imalatımız da bulunmaktadır.

Özmak Makine ile yollarınız nasıl kesişti?
Uzun yıllardır hizmet verdiğimiz sektörlerde anahtar teslim projeler ve özel makine imalatları taleplerine cevap vermek amacı ile birçok firma ile partner olarak çalışmalar gerçekleştirdik. Bu firmalar içerisinde yoğunlukla Özmak firması ile birçok proje gerçekleştirdik. Beraber gerçekleştirdiğimiz projelerde güzel bir diyalog ve başarılı çalışmalar gerçekleştirdik.

Paynatech’te ne tür işler yapıyorsunuz?
PAYNATech, Kasım 2020'de kuruldu. Bugün PAYNATech, ülkedeki Türk sahibi ve işletmecileri ile pnömatik ve otomasyon ekipman tedarikçisi olmanın yanı sıra enerji tasarrufu & performans artırıcı çözümler sunmaktadır. Pnömatik uzmanları olarak PAYNATech, valfler, hava hazırlama, vakum işleme ve diğerleri gibi kendi pnömatik sektörlerinde uzmanlaşmış dünyanın dört bir yanından önde gelen üreticilerle ortaklık kurmuştur. PAYNATech, her alanda uzman üreticilere sahip olarak,  müşterilerimize pnömatik, sıvıların kullanımını gerektiren herhangi bir otomasyon uygulaması için ve yardımcı elektrik alanlarında en uygun ürün çözümlerini sağlamak için teknik bilgi tabanını, ürün derinliğini, genişliğini ve dünya çapındaki desteği kullanır. Paynatech; Amerikan menşeli MAC Valves (Pnömatik, likit valfler), AVG Expel hava filtresi (Basınçlı havanızdaki su, yap ve partikülleri %99,9999 oranında temizleyen ve patentli yapısı sayesinde filtre elementi gereksinimi duymayan) ve kanada menşeli UM Inc. firması ürünleri de dünyaca bilinen PET şişirme markalarının birebir uyumlu yüksek kalitedeki yedek parçalarının teminini sağlamaktadır.

PAYNATech, ülke çapında 10’dan fazla personel istihdam etmekte ve yerel olarak eğitilmiş pnömatik uzmanlar tarafından sağlanan çok çeşitli endüstri ve uygulama bilgilerinden yararlanmaktadır.

Çalıştığınız distribütörlerden bahseder misiniz?
1948’den beri Wixom Michigan (USA) merkezli sadece pnömatik ve likit valf üreten MAC Valves firması, AVG Expel hava filtresi (Basınçlı havanızdaki su, yap ve partikülleri %99,9999 oranında temizleyen ve patentli yapısı sayesinde filtre elementi gereksinimi duymayan) ve Kanada menşeli UM Inc. firması ürünleri de dünyaca bilinen PET şişirme markalarının birebir uyumlu yüksek kalitedeki yedek parçalarının temini, İsviçre menşeli Wandfluh hidrolik valfleri ve Güney Kore menşeli VMECA vakum sistemlerinin teminini sağlamaktadır. Kısacası sadece uzmanlık alanında çalışan ve sadece konusunda üretim yapan dünya markalarının Türkiye Genel Distribütörlükleri’ni yürütmekte olan firmamız cam, lastik, dolum, gıda, tekstil, kozmetik, alüminyum, plastik, matbaa, otomotiv, mobilya, hijyen, paketleme, petrokimya, inşaat, demir – çelik vb. sektörlerde faaliyet göstermektedir.

Rakiplerinizden sizi ayıran özellikleriniz neler?
Paynatech firması olarak bir ürün tedarikçisi değil, müşterileri ile endüstriyel çözüm, enerji tasarrufu ve üretim performans artışı çözümleri sunan bir firmayız. Sürekli olarak eğitimleri devam eden uzman personelimiz ile endüstriler ve bu endüstrilerdeki makinelerdeki yaşanılan sorunları yerinde analiz edip, bu firmalara distribütörü olduğumuz ürünlerimizin yanı sıra sektördeki tecrübemiz ile çözümler sunmaktayız.

Paynatech olarak gelecek planlarınızdan ve hedeflerinizden biraz bahseder misiniz?
Satış sürecini sektöre ayırmaya inanıyoruz. ”Ben de” tedarikçisi değiliz. İşlerini yürütmek için ‘’Toplam Sahip Olma Maliyetini’’ düşürmeye yönelik çözümler sunarak, müşterilerimizle kârlarını artırma çabası içinde gerçek  ortaklıklar kuruyoruz. Teknik satış mühendislerimiz düzenli olarak firma ziyaretleri yaparak proseslerde yaşanan sorunları ve iyileştirmeleri belirleyerek bunları rapor halinde ilgili kişilere sunar ve bu hizmeti sadece ürünlerimizin tedariğinin yapılması anlamında bedelsiz vermekteyiz.

Dünyaca ünlü bilinen makine üreticileri ülkemize satışını gerçekleştirdikleri makinelerde, gelecek dönem içerisinde yapacakları yedek parça satışını da ön görmektedirler. Bu strateji nedeniyle standart performansa ait makine enstrümanlarını ciddi fiyatlarda piyasaya sunmaktadırlar. Paynatech firması olarak makine kullanıcılarını standart makine üreticileri enstrümanlarına göre daha yüksek performans sağlayabilecek ve daha uygun maliyetlerde ürün temini konusunda sektörün ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışmaktayız.

Ayrıca firmaların yaşadığı işletme körlüğünden kaynaklı operasyon problemleri konusunda da geri bildirim hizmetini vermeye ve bu sorunların çözümünde partnerlik hizmeti vermeye çalışmaktayız.

Sektörün birçok bilinen firması ve Türkiye’nin TOP 100 firmalarının birçoğu ile çalışıyoruz ve içecek sektöründeki tecrübelerimizi detaylı araştırmalar sonucunda seçtiğimiz distribütörlüklerimiz ile Türkiye içecek sektörüne gelecek yıllarda da en iyi hizmeti verme gayretini göstereceğiz.

Adres: Sanayi Mahallesi, İzmit Sanayi Sitesi 7. Cadde, No:203/1 İzmit Kocaeli
Özmak Makine: +90 262 335 01 92 mail: info@ozmaktr.com web: www.ozmakizmit.com
Paynatech: +90 262 255 57 96 mail: info@paynatech.com.tr web: www.paynatech.com.tr

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *