Yıllarını kuyumculuk sektörüne adayan, bu sektörün mutfağında yetişen ve artık kendi mutfağına sahip olan Cihad Bayraktar Kuyumculuk ve Diada Diamond’ın sahibi ve kurucusu olan Cihad Bayraktar Grey Dergisinin Ekim ayında.

20 yıla aşkındır bu sektörde olan Cihad Bayraktar mesleki tecrübesini, şubelerinin oluşumunu ve mutfağının içini siz sevgili Grey okuyucularına açtı.

BİZ HİZMET VERİYORUZ VE VERDİĞİMİZ HİZMETTE ŞUNA BAKIYORUZ; BİZİM EKSİĞİMİZ VAR MI, ALTINLA ALAKALI ÇEŞİTLİLİĞİMİZDE SORUN VAR MI, O ÇEŞİTLE İLGİLİ SORUN VARSA BİZ BUNA ÇALIŞIYORUZ.

Merhaba Cihad Bey, yaklaşık 20 yıldır kuyumculuk sektöründesiniz. Bu işe nasıl başladınız, bize kendinizden bahseder misiniz?
Merhaba, ben Cihad Bayraktar. Cihad Bayraktar Kuyumculuk ve Diada Diamond’un kurucusu ve sahibiyim. Meslek lisesinde Bilgisayar Bölümü okudum. Okul sürecimden sonra okumayı düşünmedim. Ticaret hayatına atılmak istedim. Ticaret hayatımda yol belirlemem lazımdı ve eniştemin vasıtasıyla bu işe atıldım. Kuyumculuk sektöründe kendimi yetiştirmeyi, kendimi geliştirmeyi hedef aldım. Bu doğrultuda yaklaşık olarak 4-5 yıl Adapazarı’nın en büyük mağazalarının birinde iş tecrübem oldu. Akabinde oradan ayrıldım. Eniştemle 17 yıl mağaza ortaklığımız oldu. 17 yıl sonunda 2014 yılının Nisan ayında kendi mağazamı açma fırsatım oldu. Yeni bir vizyon, yeni bir trend, yeni bir enerji, yeni bir kuyumcu, yeni bir mücevher mağazası anlayışıyla 2 katlı ve bir mutfağı olan kuyumcu dükkanımı açtım. İçerisinde muhasebe departmanı, sosyal medya departmanı olan tam donanımlı bir mağaza işletmeye başladım. Dolayısıyla benim tecrübem öğrenerek, bilgi birikimi görerek gitmekti. O yüzden hep üzerine koya koya, iyi bir takiple, bir bebeğin büyütülmesi gibi küçük küçük, ince ince işleyerek, emek vererek bugünlere geldik. Geldiğimiz noktada da trendleri çok yakından takip ediyoruz. Mücevher sektöründeki üretimimizi kendimiz yapıyoruz.

Taş alımlarını kendimiz yapıyoruz. Uluslararası sertifikalı ürünler satıyoruz. Tam garanti veriyoruz. Bizde ürünün taşının düşmesinden tutun tamir bakımına kadar her şeyi ücretsiz karşılıyoruz.

Ticarete atılmak istediğinizde tercihiniz neden kuyumculuktan yana oldu?
Önce bilgisayarla ilgili iş aradım. Bizim zamanımızda bilgisayarla ilgili iş aradığımızda iş bulamazdık. Bulamadığımız için çevremizde olan aile büyüklerimizden gördüğümüz kadarıyla buraya yönlendirme oldu, mecburen bu alanda kendimizi geliştirdik. O zamanlar ben kendi işimi kurmayı, bilgisayar sektöründe ilerlemek çok istemiştim hem yazılım hem donanım okumuştum ama maalesef olmadı. 1992 yılından bahsediyorum. 92 yılında bilgisayara verilen değer çok fazla değildi.

Ben gittiğim her yerde kendi işim gibi çalıştım . Hem tezgahında çalıştığım iş yerlerinde hem de ortaklık yaptığım iş yerinde kendi işim gibi sahiplenerek çalıştım. Onunda mükafatını şuan görüyorum. İnsanlarla olan bir bağım var ve bu beşeri ilişkilerimi
iyi kullandığımı düşünüyorum. Kendi adıma eksiklerim var mıdır, muhakkak vardır. Biz hep öğrenmeye açız, öğrenmeye devam etmeye çalışıyoruz o yüzden biz mümkün oldukça mutfağımızı geliştiriyoruz.

Peki Diada Diamond nasıl ortaya çıktı?
Diada benim çocuğum gibi. 7 sene önce kurmak istediğim, açılacaksa bir marka olmalı diye düşündüğüm bir projeydi. Onunla alakalı da güzel bir altyapı yaptık, güzel bir planımız oldu, hedef kitleyi de iyi seçtik. Orada hem dinamik, hem yeni, hem de yeni nesili de çok iyi takip ederek iyi bir hamle yaptık. Onun da geri dönüşleri çok güzeldi. Vintage tarzı evlilik teklifi yüzükleri, oval yüzükler, pırlanta anlamında oval mücevherler, Damla mücevherler, Markiz Mücevherler çok fazla kullanıldı. Bunun da çok güzel dönüşlerini aldık. Yeni koleksiyonlar açıyoruz. Açıldığından bu yana 2 yeni koleksiyonumuz geldi üst üste biri Tini Koleksiyonu diğeri Brain Okyanus Koleksiyonu. Brain Koleksiyonu mücevherden oluşuyor. Orta göbek taşlar, doğal taşlar, blue topaz, ametis, yakut, zümrüt, safir gibi. Yeni nesil bunları daha fazla takip ediyor. Biraz daha vintage takılıyor, biraz daha farklılık istiyor. Hem minimal, hem sade, hem de biraz otantik. İnsanlar biraz geri dönüşüme girdi. Aynı şey zincir koleksiyonunda da var. Bu sene inanılmaz bir zincir koleksiyonumuz oldu, çok başarılı olduk. Yaklaşık 4-5 tane çok iyi bir firmayla çalışıyoruz, destek alıyoruz. Bunun yanında Atasay’ın Miras Koleksiyonu var elimizde çok güçlü. Cetaş’ın bütün serisi var. Cetaş dediğiniz zaman tüm Türkiye’ye mal olmuş, çok ciddi yatırım yapan, çok üst kalitede, üst düzey üretim yapan çok güçlü bir iş ortağımız var. Bununla alakalı da Adapazarı’nda ki en büyük çeşide sahip olan firmayız. Çünkü çok büyük bir önem veriyoruz. Hem ekibimizde hem de arka planımızda çok iyi iş ortaklığımız var. Her sene geliştirerek yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu seneki hedefimiz daha yüksek, geçen seneyle bu sene arasında 10 kat bir hacim aldık. Çok başarılı olduk, dönüşleri de çok iyi oldu. Onlarında bize vermiş olduğu reklam desteği var, yönlendirme destekleri de var.

Onların fabrika bandını gezdim. Fırınlanma ünitelerini gördüm, yani ürünün resmen fırında yavaş yavaş soğutularak yüzeyinin daha sert  bir hale getirilip daha güzel bir cila yaparak üretim aşamasını gördüm. Üretim aşamasını gördüğünüz zaman nasıl desem, mutfağa girdiğinizde yemek yemeniz kolaylaşıyor ve bunu orada yaşadığım için burada onun rahatlığını yaşıyorsunuz. Sattığınız her ürün problemsiz ve sorunsuz oluyor. Bu da sizin oraya yatırım yapmanızı sağlıyor, orada çok güçlü bir duruş sergiliyor. Size sattığımız her üründe kafamız çok rahat oluyor. Çünkü müşteri çok memnun kalıyor biz onun ekmeğini çok yedik, çok başarılıyız o konuda.

Başka şehirlerde şube açmayı düşünüyor musunuz?
Benim hayalim bir 41, bir 81. Yani bir İzmit, bir Düzce. Hedefim var hatta bu benim bir hayalim. AVM istemiyorum. Cadde istiyorum. Ticaret anlamında AVM mantığından çok daha keyif veriyor. Şuan kafamda 2 tane netleşmiş bir şube sayısı var. Diada Diamond’ın toplam sayısını biz 5  olarak belirliyoruz ve ben işi biraz ileri götürmek istiyorum. Benim şuan ki mağazamın 4. Katı bu iş için müsait.

Burayı BKM Mutfak tarzı ilerletmek istiyorum, benim hedefimde o var. Üretimini seyredebilecekleri, evlilik tekliflerinde video alabilecekleri, çok güzel bir yüzük yapımı, kolye yapımına şahit olacaklar. Bir fanusun arkasında insanlar kendi yüzüklerinin yapımını seyredecekler. Taşlarını seçecekler, yüzüklerini hayal edicekler ve bizim çizimcimiz onun için çalışacak, mücadele verecek. Kişiye özel dediğimiz ürün, çizimlerden sonra onlarla paylaşılıp, 3 iş günü içerisinde teslim edilmesini sağlıyacağız. Gerekiyorsa mutluluklarına şahit olacağız. O mutluluk esnasında servisleri sunumları biz yapacağız. Herkesin bir çıtası var, benim çıtam her geçen gün büyüyor.

Şubelerinizin yanı sıra internet üzerinden de satışlar yapıyorsunuz. İnternet üzerinden yapılan altın alışverişi hakkında ne düşünüyorsunuz? Göndermiş olduğunuz ürünler değerli olduğu için kargo sürecini nasıl yönetiyorsunuz?
İnternette ciddi bir kirlilik var. İnternetten alınan altının %40'ı taş %60'ı altın ama sizden %100 altın parası alınıyor. O yüzden internette çok fazla kirlilik var. Fotoğraflamada kirlilikler var. Aynı yüzüğü 3-4 boy yapıp, en büyüğünün fotoğrafını koyup, en küçüğünün altına yazmak bence çok büyük bir kirlilik.

 

Parmakta duruş şeklini görüyorsunuz çok güzel, halbuki 5 tane boy yapılmış ,5 tane boydan en büyüğünün parmağına takılmış, fotoğraflandırılmış. Ama 1 numara dediğimiz en küçüğünün fiyat bilgileri ve karat ayrıntıları yazılmış. Bu bilgiler bize çok kirlilik yaratıyor. Biz bu kirliliğin önüne şöyle geçiyoruz; her müşterimizle birebir kontak kurup, onlarla net bir şekilde doğru bilgilendirme sağlayarak, onlara WhatsApp üzerinden, Instagram üzerinden ne aldıklarını görmelerini sağlıyoruz. Ve bunları ulaştırırken de kargo şirketlerinin sigortalı kısımları var onları tercih ediyoruz. Ücretlerini biz karşılıyoruz. İnsanlara fırsat oldukça dokunmalarını, görmelerini sağlıyoruz. Instagram ve WhatsApp’dan ulaşıp canlı görüntü sağlayarak, ne aldıklarını göstermeye çalıyoruz.
Orada ebatlama çok önemli. İnsanlar gördüklerinde hem ilgiliyi karşılamaya hem de doğru tercih yaptıklarını hissettirmeye çalışıyoruz. İnternette alınan hiçbir ürünün geri dönüşünde sorun yaşattırmıyoruz. Müşteri satın aldığı ürünü beğenmediğinde 15 gün süre içerisinde iade etme hakkına sahip. 15 gün iade süresini de biz kabul ediyoruz çünkü bu süre onların yasal hakkı. Mağazada alınan üründe böyle bir hakka sahip değiller, çünkü bakarak dokunarak alıyorlar. Biri ekrandan, biri dokunarak alıyor yani böyle bir hakları var müşterilerimiz. İnternetten alanlar bilinçli, internet müşterisinin bilinçsiz olanı az yani ne aldığını biliyorlar. 

Aslına bakıldığında işiniz çok riskli. Sürekli olarak altın fiyatlarında bir değişim söz konusu. Bu yükselişler ve düşüşlerde ciddi kayıplar vermemek için bir stratejiniz var mı?
İnsanlar bize güvenerek geliyor. İnsanların güvenini sarsmamaya çalışıyoruz. Bilgi birkimimiz varsa paylaşıyoruz, hiç kimseye al yada alma konusunda müdahalemiz olmuyor. Biz beklentimizi ifade ediyoruz. Bizim sat sat politikamız yok. Biz tercih ediliyorsak, insanlar güvenip geliyorsa, bugün aldıysa yarın yine bizden alıyor o yüzden böyle politikamız yok. Bizim stok maliyetlerimiz altın üzerine dayalı. Biz altın fiyatı çıkmış inmiş ona bakmıyoruz. Biz hizmet veriyoruz ve verdiğimiz hizmette şuna bakıyoruz; bizim eksiğimiz var mı, altınla alakalı çeşitliliğimizde sorun var mı, o çeşitle ilgili sorun varsa biz buna çalışıyoruz. İnsanlar bize altın tedariki için geldiklerinde biz onlara cevap vermekle mükellefiz. Elimde altın yok diyemeyiz, bizim öyle matematiğimiz yok. Biz hizmete karşılık vermekle alakalı çalışmalar içerisindeyiz ve bu çalışmalarda kesinlikle her konuda, tam anlamıyla bütün ürünler isteklerine uygun şekilde tedariklerini tamamen yapabilmeliyiz. Yoksa biz işimizde başarılı olamayız Bize şöyle bir model var mı diye sorduklarında mevcuttur diyerek servisini yapıyoruz. Dediğim gibi insanlar görerek, dokunarak alıyorlar. Tedariğinizi çok iyi takip etmelisiniz, güncelinizi çok iyi takip etmelisiniz. Elinizde her zaman yeni modern ve şık tasarımlar olmalı.

Cihad Bayraktar Kuyumculuk 0532 541 54 22
www.cihadbayraktar.com.tr  
Instagram & Facebook & Twitter: @cbkuyumculuk

Diada 0532 499 30 10
Instagram: @diada.diamond

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *