Yaşadığımız yerin yani evimizin çok çok önemli olduğunu anladığımız zorlu bir dönemden geçiyoruz. Uzun saatleri ve hatta işimizi bile artık evden yönettiğimiz bu süreçte anladık ki ev insan hayatının önemli bir parçası...

Bu ay Grey sayfalarında sektöründe oldukça ilerleyen, yenilikleri takip eden ve böylesine zor bir dönemi güçlü duruşu ile atlatabilen güvenilir bir inşaat firması Mamikler İnşaat ve firma kurucusu Haluk Mamik’i ağırlıyoruz.

Haluk Bey öncelikle merhaba, aslında gerçekleştirdiğiniz projeler kapsamında isminizi sıkça duyuyoruz. Şimdi de okurlarımız için bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

İsmim Haluk Mamik. Kars doğumluyum. 1997-1998 yılları arasında ilk işim olan kuyumculukla iş hayatıma başladım. Daha sonra yolumuza inşaat sektörü ile devam ettik. Şu an Kocaeli’nin birçok özel noktasında inşaat işleri yapıyoruz. Bahçecik, Yuvacık ve Başiskele’nin birçok noktasına tam donanımlı siteler yaparak başladık, yolumuza daha da geniş çaplı, kaliteli projeler ile devam ediyoruz.

Kuyumculuktan inşaat sektörüne geçmeye nasıl karar verdiniz?

Depremden önce kuyumculuk sektörüne adım attık. Kuyumculuğa devam ettiğimiz zaman işlerimiz gayet iyiydi. Böylece ikinci ve üçüncü şubemizi, birkaç sene
önce de dördüncü şubemizi açtık. Kuyumculukta belli bir sınır vardır. Bu sınıra geldiğinizde isteniz de bu sınırın dışına çıkamıyorsunuz. Biz de bu sınıra gelmiştik. Bu noktada satıştan ziyade toptan perakendeye geçmeniz lazımdı fakat o bizim işimiz değildi. O iş ayrı bir ekip/ekipman istiyordu. Böyle olunca ikinci bir sektöre girmemiz gerektiğini düşündük. Kocaeli’de veya Türkiye’nin başka bir şehrinde inşaat işine girmeye karar verdik. Paramızı Kocaeli’de kazandığımız için yatırımımızı da Kocaeli’de yapmak istedik ve 2005 yılında bu sektöre giriş yaptık. Önce şehir merkezinde birkaç noktada apartman mantığıyla başladık. Daha sonra ise geniş çaplı projelere de imza atmaya karar verdik.

İhtişamlı duruşuyla görenleri mest eden Zümrüd-ü Anka projenizden bahsedelim mi? Bu projeye nasıl karar verdiniz? Epeyce üstünde durduğunuz aşikâr.

Normal konutlardan sonra siteler yapmaya başladığımızdan bahsetmiştim. Bu sitelerde güvenlikten tutun da iş merkezi, dini yerler, açık havuz, kapalı havuz, fitness, hamam, sauna gibi pek çok imkân mevcut. Yani insanlara dört duvar değil bir yaşam alanı sunduk. Pandemide de aslından insanların buna ne kadar ihtiyaçlarının olduğunu gördük. Sonrasında konutun dışında villa da yapmaya karar verdik. Konut yaparken ön tarafta yerden kaynaklanan boşluklar oluştuğundan dolayı bazı villalar yaptık ama biz bunlara villa değil villacık diyorduk. “Villa nedir, villacık nedir?” diye soracak olursanız. Yan yana, ikiz, bahçesi olmayan, doğru düzgün otoparkı olmayan yapılara villa diyoruz fakat biz bunların aslında villa değil de villacık olduğunu gördük ve gerçek villalar yapmaya karar verdik. Bu aşamasında ise yeriyle, ismiyle ve konseptiyle tam anlamıyla gerçek bir villa projesine karar verdik. Evet bu proje; Zümrüd-ü Anka projemizdi. Zümrüd-ü Anka; Yuvacık’ta, Samanlı Dağları’nın eteğinde bulunuyor. Projeye; “40 dönüm arazi üzerine 41 villa” diyerek başladık. Bu villaların hepsinin kendine özel havuzu ve bahçesi var. Ayrıca hiçbiri birbirini kapatmayacak, hepsi manzarayı görecek şekilde tasarlandı.

Zümrüd-ü Anka; Yuvacık’ta, Samanlı Dağları’nın eteğinde bulunuyor. Projeye; “40 dönüm arazi üzerine 41 villa” diyerek başladık. Bu villaların hepsinin kendine özel havuzu ve bahçesi var.

Hatta öyle ki bazıları baraj, deniz ve göl olmak üzere üç manzarayı da görecek konumdalar. Zümrüd-ü Anka Yuvacık’ın kaba inşaatı bitmek üzere... Bu villalar rağbet görünce doğru yolda ilerlediğimizi de görmüş olduk ve peşine Zümrüd-ü Anka Bahçecik Villaları’na da birkaç gün önce başladık.

İnsanlar son zamanlarda kendi yaşam alanlarına daha çok önem veriyorlar. Yaptığınız projeler de doğayla oldukça içli dışlı. Peki talepler ne doğrultuda?

Biz birebir olarak çok fazla müşteri ile görüştüğümüz için müşterinin ne soracağını ya da ne isteyeceğini artık tahmin edebiliyoruz. Biz onlar sormadan onların kafalarındakini ve tüm isteyecekleri şeyleri yerine getirebilecek profesyonel bir firma haline geldik. Bunlar nedir? Birincisi yer seçimi. Bu konuda hem biz hem de müşterimiz çok seçici. Seçeceğimiz yer; manzaralı olmalı, etrafı açık olmalı, havadar olmalı, şehre ve alışveriş merkezlerine yakın olmalı. Müşterilerimizin son dönemde sıkça sordukları sorulardan biri de zeminin sağlamlığı. Malum Türkiye deprem ülkesi ve Kocaeli’de çok ciddi bir depremi atlatmış şehirlerimizden. Biz daha müşterimiz sormadan, inşaata başlamadan önce zemin etüdü yaparak, bu konuyu çok önemseyerek planlarımızı yapıyoruz. Arsanın dikey ya da yatay olması hiç önemli değil yeter ki işinizi sağlam yapın.
Bu konuda asla taviz vermediğimizi müşterilerimiz de bilir. Aklında soru işaretleri olan müşterilerimizi bire bir o yere götürüp, yeri ve temeli gösteriyoruz. Böylece kendileri de bu konuda iyice ikna oluyorlar hatta proje alanında fotoğraflar çekip bizleri takdir ediyorlar. Bu şekilde müşterilerimizin kafalarındaki soru işaretlerini de gidermiş oluyoruz.

Özetleyecek olursak projelerimiz için; manzara, yer, şehre yakınlık, zeminin sağlamlığı bizim için önemli konu başlıkları diyebiliriz.

Orka Life projeniz de oldukça dikkat çeken bir iş oldu. Bize biraz da Orka Life projenizden bahseder misiniz?

“Villacık” mantığını yıkıp gerçek villalar yapmaya başladık. Eminim ki bu bir örnektir. Projeyi gören müteahhit arkadaşların da iştahları açıldı. Şimdi onların da çok güzel villalar yapma yönünde projeler hazırladığını düşünüyorum.

Konut olayında da etrafı dört duvarla çevrilmiş, kapısında güvenlik olan, bahçesine bir çukur kazıp havuzlu site diyerek satmanın daha da ötesine gittik. Şu anda bahsettiğim projelerimizin çoğunda iş merkezi mevcut. Nedir bu iş merkezi; İnsanların ihtiyaçlarını karşılayacak dükkanların olmasıdır. Mesela Mamik Life projesinde kocaman bir Orka Gross market ve eczane gibi birçok mekân mevcut. Yine bu projede de insanların ihtiyaçlarını giderecek dükkanlar, iş merkezleri yapıldı. Buralarda market olacak, kafe olacak. Yine insanların arz ve talepleri doğrultusunda kuaför olabilir, halı yıkama olabilir ya da başka ihtiyaçlar varsa onlara yönelik insanlar buraları kiralayabilecekler.

Sitenin içine girdiğimiz zaman ise açık havuzlar, aqua park; alt katlarda kapalı havuz, hamam, fitness, sauna, buhar odası ve aklınıza ne geliyorsa hepsi var. Bunlarla da yetinmedik sitenin içerisine süs havuzları, yürüyüş parkurları da koyduk. Işıklandırmalarını, peyzajını, yeşillendirmesini yaptık. Böylece insanların su sesiyle, kuş cıvıltılarıyla mutlu olmalarını ve rahatlamalarını istedik. İnsanların ibadetlerini de yapabilmesi için buraya çok güzel, büyük bir cami inşa edeceğiz. Aslında burada; yaşayanların hiç dışarı çıkmadan tüm ihtiyaçlarını giderebilecekleri, istedikleri gibi yaşayabilecekleri bir site, bir yaşam alanı oluşturduk. Yani bu projeye; “Kendi şehrin, kendi siten.” diyebiliriz.

Özellikle pandemi döneminde birçok sektör zor zamanlar geçirdi. Mamikler İnşaat ise çok etkilenmiş gibi durmuyor. Yakın zamanda yeni projeler gelecek mi?

Biliyorsunuz ki pandemiden önce ekonomik kriz atlattık. Ekonomik krizin ilk vuracağı yerlerden biri inşaat sektörüydü. İnşaat sektörüyle beraber inşaatla bağlantılı pek
çok sektör de bu krizden etkilendi. Krizin hemen ardından da pandemi başladı. Bu sebeple birçok firma işini bırakmak zorunda kaldı veya iflas etti. Hamdolsun biz bu süreci atlattık. Açık konuşmak gerekirse Kocaeli’de krizi atlatabilen bir ya da iki firma daha ya vardır ya yoktur. Bizim bu süreci olumlu yönde atlatabilmemizin tek nedeni kendi finansımızla iş yapmamızdır. “Taşıma suyla değirmen  dönmez.” derler ya çok doğru. Biz bankaya, krediye bulaşarak bu işleri yapmadık. Maalesef birçok müteahhit arkadaşımız bu hatayı yaptılar. Bankadan alınan paralar da çok yüksek meblağlardı. 180-200 trilyon civarında kredi kullanan arkadaşları biliyorum. Bu paranın faizini hesaplayınca bir de pandemiyi işin içine katarsak otomatikman iflas ediyorlar. Biz buna bulaşmadığımız için firmamız ayakta kaldı. Ayrıca müşterilerimize ödeme kolaylıkları, ekstra kampanyalar sağladık. Böylece hem kendimizi hem de müşterilerimizi mutlu ederek yolumuza devam ettik.

Hayal ettiğiniz projelerin özenle işlendiği belli. Bu aşamada en çok dikkat ettiğiniz nokta nedir?

Hayal etmeden hiçbir iş olmaz. Hayal gücünüz olacak ki proje yapabilesiniz. Örneğin villa projesinde mimar arkadaşlarım bir proje sundular. Ben projenin bu şehre, bu yöreye uygun olmadığını gördüm. Bunun üzerine kendi fikirlerimi ve hayallerimi onlara anlattım. Benim hayallerim onların yeteneğiyle birleşince ortaya çok güzel bir eser çıktı. Yani ben gözlemleyip hayallerimi söylüyorum, mimar arkadaşlarımız teknik bilgileri ve yetenekleriyle bunları kâğıda aktarıyorlar, mühendis arkadaşlarımız ise yerinde gerçekleştiriyorlar. Kuyumculuktaki başarılarım da çocukken bunu hayal etmemle başladı. Ben hayal ettim. Yüce Rabbim bunu gerçekleştirmemi nasip etti. Hayallerim gerçekleşince ben de bunu yanlış yerlerde kullanmadım, insanlarla paylaştım. Şimdi kuyumculardan 50-60 insan ekmek yiyor ve bunu daha da geliştiriyoruz. İnşaatlarda yüzlerce, binlerce insan çalışıyor. Bunlar beni çok mutlu ediyor.

Daha önce projenizin olmadığı yeni lokasyonlarda da çalışmalarınız olacak mı?

Az önce de dediğim gibi “Düşünüyoruz, hayal ediyoruz ve yapmaya çalışıyoruz.” Tabii ki hayal ettiğimiz ve çalıştığımız projeler var. Örneğin şu anda birkaç projenin hazırlığı içindeyiz. Bunlardan bir ya da birkaç tanesi şehir dışında olacak ama diğer projelerimiz Kocaeli’de ağırlıklı olarak da yine Yuvacık, Bahçecik, Başiskele kısmında olacak. Şu anda kesinleşmediğinden dolayı onlar hakkında konuşmak için erken fakat kesinleşince inşallah o bilgiyi de başka bir röportajımızda sizinle paylaşırım. Bunun dışında diğer projelerimiz devam edecek. Orka-2 bitmek üzere, Orka-3 için hazırlıklar yapılıyor. Villa projelerimiz de dediğim gibi Zümrüd-ü Anka Bahçecik devam ediyor. Burada durmak yok. Hayallerimizi daha da öteye götürüp daha büyük projeler yapalım dersek bunların hazırlıkları da yapılma aşamasında

Mamikler İnşaat kaliteli projelerde imzanız var. Sektörünüzün sizi mutlu eden tarafları nelerdir?

Bizi mutlu eden nedir? Şu an yüzlerce insan çalıştırıyorsak yarın projelerimizi büyüterek bunu binlerce kişiye çıkarabilirsek bizi en çok bu mutlu eder. Bizi mutlu eden bir diğer şeyse olduğumuz bölgeye ve şehre ne kadar yatırım yaparsak orası o kadar çok değer kazanıyor. Örnek verecek olursam Samanlı Dağlarının eteklerindeki yerler para etmezken ve firmalar orada çalışmaya cesaret edemezken biz orada Zümrüd-ü Anka Mamik Vilları’nı yaptıktan sonra oradaki yerler değer kazandı.

Orka Life projesinde yaşayanların hiç dışarı çıkmadan tüm ihtiyaçlarını giderebilecekleri, istedikleri gibi yaşayabilecekleri bir site, bir yaşam alanı oluşturduk. Yani bu projeye; “Kendi şehrin, kendi siten.” diyebiliriz.

Ticarette; akıl, hırs ve cesareti bir araya getirmelisiniz. Eğer bunlardan biri bile eksik olursa orada tökezlersiniz. Bunlar da bizde var. Biz bir projeye başladığımız zaman bütün müşterilerimiz bunu biliyor. Kazanıyoruz ve kazandırıyoruz. Örneğin ilk projeden alanlar ciddi şekilde kazanç elde ediyorlar. Bu kazançları ne dolarla ne de euroyla elde edemediklerini gördüm. Bu sebeple müşterilerimiz için aynı zamanda iyi bir yatırım oluyor.

Yeni projelerde buluşmak dileğiyle...

Adres: Tepecik Mahallesi, Belediye İş Hanı Batı Blok No:72 Kat:1 İzmit Kocaeli
İletişim: 0 536 997 57 59 I 0 262 344 43 46
Instagram: @mamiklerinsaat | @mamiklerzumruduanka | @orkalifell
web: mamikler.commamiklerzumruduanka.com | orkalifell.com
 

 

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *