NASIL ANLATSAM, NEREDEN BAŞLASAM ONUN YAPMIŞ OLDUĞU GÜZELLİKLERİ TARİF ETMEYE YETMEZ. BEN ONA "ÇİÇEKLERDEN SANAT KOKAN TASARIMLAR YARATAN KADIN" DİYORUM. EVET, MODA ÇİÇEK EVİ’NİN KURUCUSU FULDEN KORKMAZ’DAN BAHSEDİYORUM. ONUN İÇİN BU MESLEĞİ LAYIKIYLA İCRA EDEN NADİR BİRİ DİYEBİLİRİM. BU ŞEHİRDE ONU BİRÇOĞUNUZ TANIYORSUNUZDUR. ENFES ÇİÇEKLERİ BİRÇOĞUNUZUN MASASINDA, OFİSİNDE, EVİNDE VEYA ELİNDE... YAKIN DÖNEMDE ARASTA PARK AVM’DE 2. ŞUBESİNİ AÇARAK BÜYÜME YOLUNDA İLERLEYEN FULDEN HANIM İLE MİS KOKAN ÇİÇEK DÜKKANINDA KAHVELERİMİZİ YUDUMLARKEN ÇİÇEKLERE DAİR GÜZEL BİR RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİRDİK. KEYİFLE OKUMANIZ DİLEĞİYLE ...

Öncelikle 2. şubeniz hayırlı olsun. Peki sizi biraz tanıyabilir miyiz? Çiçeklere olan bu sevgi, bağlılık nasıl başladı?

1988 yılında Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bir temmuz sabahı dünyaya gözlerimi açmışım. Annemden bana geçen bu meslek, daha çocukluk yıllarımda başladı. Düşünsenize 10 yaşında buket yapmaya başladım. Şöyle bir gerçek de var: Her zaman çok yetenekliydim. Sonra annemin zoruyla Peyzaj Bölümü’nü kazandım. İkinci üniversite olarak da İşletme bitirdim.

Sanat eseri gibi çiçek buketleri yapıyorsunuz. Sizi ayrıcalıklı kılan nedir?

Bu kadar başarılı bir florist olmamın sebebi annemin yanında çocukluktan yetişmiş olmak ve bu bilgileri diplomayla taçlandırmak oldu.

Sizce bir insanın tercih ettiği çiçek kişiliğini yansıtır mı?

Tabii ki de yansıtıyor. Herkesin bir zevki var ama bazen ruh haline göre de değişebiliyor. Psikolojide de çiçeklerin yeri var. İnsanlar gibi çiçeklerin de kendine özgü bir karakteri ve dili vardır. Mesela hayat ile bu kadar bağdaşık ve neşeli bir çiçek olan papatyayı sevenler de genellikle sosyal, yaşamayı seven insanlardır. Kırmızı gülü duygularımızı ifade etmek için en etkili şekilde kullanırız. Kırmızı gül goncası, masum bir aşkı ifade eder. Tek bir kırmızı gül ise “Seni seviyorum.” demektir. Mavi gülün hâlen doğal şekilde bulunamamasından dolayı mavi gülün anlamı genel olarak maneviyatı ifade etmekle beraber elde edilemez hayallere işaret eder yani sonsuz sevgiye... Pembe gül, renginin verdiği sevimlilikle beraber nezaket ve şirinliği temsil eder. Pembe gülü; anlamı gereği masumiyet, zarafet ve cilvesiyle sizi etkileyen birine verirseniz tam manasıyla yerine ulaşmış olur.

Bu kadar başarılı bir florist olmamın sebebi annemin yanında çocukluktan yetişmiş olmak ve bu bilgileri diplomayla taçlandırmak oldu.

Peki siz kendinize bir buket yapacak olsanız hangisini yapardınız?

Güzel bir konuya değindiniz. (gülüyor) Ben kendime buket yapmak istesem asla karar veremezdim çünkü hepsine aşığım ama kokulu çiçeklere karşı aşırı bir ilgim var.

Bu sektörün de trendleri var mı?

Son dönemlerde çiçekçilik çok trend bir meslek olmaya başladı diyebilirim. Bizim meslek aslında çok keyifli gibi görünse de herkesin harcı değil, yeteneğe bağlı bir meslek. Çiçeklerin de her ay mevsimine göre değişen trendleri var. Geçen yaz tam bir şakayık mevsimiydi. Ana vatanı Antalya olan şakayığı sadece 2 ay yerli alım yapabiliyoruz. Diğer zamanlardaysa Hollanda’dan ithal olarak geliyor. Bu sene ise lale devri diyebilirim. Laleler de neredeyse her mevsim ithal olarak tedarikini sağlayabildiğimiz bir çiçek ve 3 hafta boyunca evinizde sizlere eşlik edebilir. Renk uyumları ve aranjman da burada önemli bir nokta... Moda Çiçek Evi artık trend oldu...

Son olarak en çok kadınlara mı erkeklere mi çiçek gidiyor?

(Gülerek cevap veriyor.) Aslında iki taraf da bu konuda yarışıyor diyebilirim ama tabii ki de kadınlara daha çok çiçek gidiyor. Hatta şunu söylemek istiyorum: Kadınlar, eşlerine bizi sosyal medyadan göstererek çiçek aldırtıyorlar. Bu denli tercih edilmek de bizi hem mutlu ediyor hem de güçlendiriyor.

Şube1: Yahya Kaptan, Arasta Park Avm, Zemin Kat, İzmit Kocaeli
Şube 2: Gross Market Yanı, Gökkuşağı İş Merkezi, Akkayalar Sokak, İzmit Kocaeli
Instagram: @modacicekevi
web: www.modacicekevi.com

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *