Her şeyin doğalı makbül! Doğadan geleni bozmadan, en doğal, en güzel hali ile sunmak da bir o kadar makbül... Grey Temmuz sayısında işte tam da böyle bir oluşumdan bahsedeceğiz! Nar Ağacı; doğanın bize sunduklarını en lezzetli hali ile sağlığımızdan da ödün vermeyecek şekilde bizlere yeniden armağan ediyor. Bir kahve yanında belki de en güzel ikramınız olacak her şey Nar Ağacı’nda... Peki nasıl kuruldu, neler yapar? Gelin tüm bu detayları Nar Ağacı Kurucusu Sinem Hanım'dan dinleyelim.

İş insanı sevgili, Sinem Yelboğa bize kendinizden bahseder misiniz?
Ben Sinem Yelboğa. 37 yaşındayım ve 2 çocuk annesiyim. Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği, Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi mezunuyum. İzmitliyim. Turizme 2005 yılında ara verip otomotiv sektöründe satış departmanında çalışmaya başladım.

Uzun yıllar şehrimizin önde gelen otomotiv firmalarında satış danışmanı, satış şefi, kurumsal iletişim ve pazarlama yöneticiliği yaptım. En son 2020 Mart ayında satış müdürlüğü görevinden ayrılarak eşimle birlikte Nar Ağacı şirketini kurduk.

Nar Ağacı kendini sektöre ispatlayan bir iş oldu. Adını sıkça duyuyoruz. Peki Nar Ağacı’nı hayata geçirmeye nasıl karar verdiniz? Süreç nasıl gelişti?
Kendi işinin sahibi olmak özellikle özel sektörde çalışan birçok kişinin şüphesiz hayalidir. Bizim hayalimiz; eşim gıda sektöründe pastane ve unlu mamuller için endüstriyel ürün satışı yapan bir firmada orta düzey yönetici olarak görev yaparken başladı. Kurumsal iş hayatında kendi konfor alanını kurmuş iki profesyonel olarak cesaretimizi toplayarak “Yolumuz da yolculuğumuz da kendimize olsun.” dedik ve Şubat 2020’de kendi şirketimizi kurduk. Tolstoy’un çok sevdiğim bir sözü var: “Tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar: Ya bir insan bir yolculuğu çıkar ya da şehre bir yabancı gelir.” Biz şehre gelecek yabancıyı beklemek istemedik. (gülüyor) Mecburiyetten değil, bile isteye bu yolculuğa çıkmaya karar verdik. Nar Ağacı bizim patentli markamız ve artık 3. çocuğumuz.

Faaliyet alanları:
Pastane ve unlu mamullere gıda tedarikçiliği yapıyoruz. Bu alanda lider birçok markanın bölge bayisiyiz ancak bizi farklı kılan ham kuru yemişleri işleyebileceğimiz bir makine ve ekipmanlara sahip olmamız. Tarladan aldığımız kuru yemişleri sektörün ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli kalibrasyonda işleyerek paketliyoruz. (un hali, granül hali, pirinç hali, file hali vs.) 

Doğu Marmara Bölgesi’ndeki müşterilerimize haftalık rut planı ile hizmet sağlıyoruz. Eşim Mustafa Yelboğa’nın önderliğinde çalışan ekip arkadaşlarımız bu alanın operasyonunu yönetiyor.

Bir diğer faaliyet alanımız ise perakende satış.
Pandemi döneminde evde kalıp, kendimizi tartıp var olan iş gücümüzü kurumsal iş hayatında öğrendiklerimizle birleştirip yeni bir dönem açma zamanı oldu ve herkesin beslenme alışkanlıklarından tutun da çıldırma noktasında temizlik yaptığı bu dönemin bizim için olumlu bir çıkarımı olması lazımdı.

Kurutulmuş meyve maceramız tam da bu şekilde başladı. Önce kendi beslenme alışkanlığımız için denemeler yaptık. Daha sonra Türkiye’de bu işi yapan birçok firmadan tadım paketi aldık, inceledik ve gördük ki bu işte bir standart yok. Standart yok diyorum çünkü biz kurumsal iş hayatında aldığımız onca eğitimi bir kenara bırakıp salt ticaret algısıyla bu işi yapamazdık.

Satmak bizim için en kolayı. Yıllarca satıp kazandık. Zor ve mühim olanı marka bağlılığı yaratmaktı ve bu alanda da kendi yatırımımızı yapmak kaçınılmaz oldu.

Butik üretim anlayışı ile ilerleyebileceğimiz bir kurutma fırını aldık ve çalışmaya başladık.

Özellikle kuru meyvelerine hayran kaldığımız birçok çeşidiniz var. Biraz da ürün yelpazenizdeki çeşitlerden bahsedelim mi?
Kurutulmuş meyvede en önemli etken kullandığınız hammadde. Bu, hem lezzeti hem de ürün fiyat ilişkisini etkileyen bir durum.

Yaş meyveyi severek tüketen herkesin kurutulmuş halini yerken bozulmuş hissine kapılmasını istemiyorsanız A kalite ham madde kullanmak zorundasınız. Eşim İzmirli ve birçok meyvemizi Ege Bölgesi’nden alıyoruz.

Bir diğer önemli konu ise kurutma kabininiz ve ısı nem dengesi. İşin standardını oluşturduk. Hangi meyveyi, hangi dönemde, hangi ısı ve hangi nem oranında kurutacağımızı belirleyen bir prosesimiz var.

Mevsimine uygun toplanan meyveleri belirlediğimiz nem derecesinde kurutuyoruz. Elma, tarçınlı elma, ananas, kavun, hindistan cevizi, ayva, armut, mandalina, portakal, limon, dilim incir, vişne, dut, muz, şeftali, cennet hurması, çilek şu an mevcut meyvelerimiz. Ayrıca meyve ve sebze tozlarımız var. Doğal renklendirici olarak kullanıma uygundur. Sebze yemeyen çocuk kalmasın istedik ve pırasa, bal kabağı, havuç ve benzeri sebzeleri toz haline getirdik. Ek gıda beslenmesinde önemli yer alan ve talep gören ürün grubumuzdur.

El yapımı çikolatalı kuru meyvelerimiz ile hediye kutuları oluşturuyoruz. Kurumsal hediyeler, kişiye özel hediyeler hazırlayabiliyoruz ve bence bu sayede hediyelerin farklı bir tarzı oldu.

Ürünlerinizin en önemli özelliklerinden biri de şüphesiz ki katkı maddesi içermemesi. Sağlıklı ürünler tüketmeye hasret kaldığımız bugünlerde daha da rağbet gördüğünü biliyoruz. Peki kurutma işlemlerini ve ürünleri hazırlamayı nasıl yapıyorsunuz?
Öncelikle işletme sahibi olmamız bizim de bir tüketici olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor. Sadece tüketici demek doğru olmaz. Anne ve baba olan tüketicileriz.

Dolayısıyla ürünlerimizin ilk tadımcısı 11 yaşındaki kızım Ada ve 2 yaşındaki oğlum Ege oluyor. Kuru meyve, meyve tozları, sebze tozları ve kuru yemiş unlarımızda, şeker, katkı, koruyucu madde, renklendirici bulunmuyor. Sağlıklı atıştırmalık da zaten böyle oluyor. Kendi rengi, kendi dokusu ve kendi tadı...

Şekerleme grubumuz da var, yok değil. Örneğin; çileği şekerle kurutup jelibon kıvamına getirdik. Instagram’da takipçilerimize yaptığımız bir anket ile ürünün adı “çilibon” oldu. Şeker var ancak katkı maddesi, koruyucu, jelatin vs. yine bulunmuyor.

Bir diğer iddialı ürünümüz ise Tuzlu Karamel. Onu keşke deneyenler şu an cevaplasa... Enfes bir lezzet oldu. Tuz ve şekerin inanılmaz uyumu... Bence tuzlu karamelsiz kahveler yalnızdır, mutsuzdur. (gülüyor)

Ürünlerinizin Türkiye sınırlarını aştığını biliyoruz. Özellikle ilgi görenler, talepler ne doğrultuda?
Instagram sayfamız @nar_agaci_shop üzerinden satış yapmaya başladık. Ardından www.naragacishop.com web sitemizi aktif ettik ve en son Başiskele’de butik mağazamızı açtık. Bir yılın sonunda iş planımızda yer alan süreçlere karşılık gerçekleşen mevcut duruma baktığımız zaman sadece şükrediyoruz.

Artık yurt içinde iki büyük sağlıklı atıştırmalık markasınınfason üreticisiyiz.

Kendi ambalaj ve markamızla Balıkesir, İstanbul, İzmit, Konya, Ankara ve Tekirdağ’da da gurme marketlerin raflarında yer alıyoruz. Evet sizin de bildiğiniz gibi ilk ihracatımızı yaptık. Montenegro’dayız. Kuru meyvelerimiz ile sınırdan çıktık. (gülüyor) Şu an oradaki satışları da takip ediyoruz ve sonuçtan çok memnunuz. Yakın zamanda ton bazında ikinci partiyi göndermeye hazırlanıyoruz. Ancak tüm bu aktif iş birliklerine rağmen İzmit’in kuru meyvecisi olma vizyonundan hiçbir zaman vazgeçmiyoruz.

Adres: Barbaros Mah, Edanur Sok no: 5, Dükkan 6/7 Başiskele Kocaeli
İletişim: 0533 278 47 79
Instagram: @nar_agaci_shop
web: www.naragacishop.com

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *