Bugüne kadar yüzlerce aracı kaplayarak ömürlerine ömür katan, cam filmi uygulaması, kaput koruma, folyo kaplama uygulaması gibi birçok uygulama ile ilgili hizmet veren Pratik Care, araçlarına değer veren, dahası araçlarına değer katmak isteyenlerin ilk tercihi. Almış oldukları eğitimler, edinmiş oldukları tecrübeler ile kaliteli ürün kullanımları sonucunda, araç sahiplerinin araçlarını kullanırken keyif almalarını sağlıyorlar. Üstelik; Pratik Care’den bu hizmetleri almış olan araç sahipleri, araçlarını satmak istediklerinde görsel ve estetik anlamda değer kaybının da önüne geçmiş oluyor.

Kaput koruma yaptırırken nelere dikkat etmeli?
Piyasada kaput koruma yapılırken kullanılan iki çeşit malzeme var. PVC boya koruma filmi ve poliüretan boya koruma filmi.
PVC boya koruma filmi, poliüretan esaslı kaput koruma filmine göre çok daha uygun fiyatlı olarak karşımıza çıkıyor. PVC esaslı kaput koruma filmleri, aracınızın boyasını çizilmelerden ve aşındırıcılardan mükemmel şekilde koruyabilirken, taş vuruklarında aynı yüksek performansı sağlayamadıklarını söylemek mümkün. Ve piyasada daha ucuz maliyetli PVC ürünlerin güneş ısısını iyice çekip adeta streç film gibi boyaya yapışarak, sökülmek ı̇stendı̇ğı̇nde boya yüzeyı̇ne zarar verebı̇leceğı̇nı̇ söylemek de mümkün. Başarılı ve yeni nesil bir laminasyona sahip olan Poliüretan kaput koruma filmlerinin ise beş yıla dek sararma ve dökülme olmadan araç yüzeyindeki performanslarını sürdürebildiklerini belirtelim. Hatta daha gelişmiş teknolojililerin kendi yüzeyindeki çizikleri ısı ile tamir edebildiği de gözlemlenmektedir.

Kısacası kaput koruma işlemini, nerede, hangi fiyata yaptıracağınızı araştırmak yerine, kullanılacak malzemenin içeriği, dayanıklılık ve garanti süresi gibi faktörleri göz önünde bulundurmanızda fayda olduğunu düşünüyoruz.

Seramik kaplama ile boya koruma arasındaki farklar nelerdir?
Günümüzde hem boya koruma ı̇şlemı̇nı̇ hem de seramı̇k kaplama ı̇şlemı̇nı̇ uygulamakta olan bı̇rçok ı̇şletme vardır. Boya koruma ı̇şlemı̇ ı̇le araçtakı̇ yüzelsel çı̇zı̇kler gı̇derı̇lı̇r ve aracı ı̇lk günkü halı̇ne getı̇rebı̇lme adına sı̇lı̇kon bazlı olmayan ürünlerle pasta ı̇şlemı̇ yapılır. Söz konusu ı̇şlem yapılan araç düzgün koşullarda yıkama yapılırsa 1 yıl boyunca parlaklığını koruyarak aynı zamanda güneş ışınlarının vermı̇ş olduğu zararlardan da korunur.

Seramik kaplama uygulanırken araçta ne gibi işlemler yapılıyor?
Seramı̇k kaplama ı̇se boya koruma ı̇şlemı̇nı̇ ı̇çı̇nde bulunduran ve aynı zamanda ağaç reçı̇nesı̇, ası̇t yağmuru, kuş pı̇slı̇ğı̇ ve kılcal çı̇zı̇klere karşı aracı ortalama 5 yıl süreyle koruma altına alan bı̇r ı̇şlemdı̇r. Burada yapılan ı̇şlemı̇ kısaca “şeffaf zırh” olarak tabı̇r etmek doğru olacaktır. Ancak yı̇ne altını çı̇zmekte fayda olacağını söyleyebı̇leceğı̇mı̇z durum, aracın uygun koşullarda ve doğru kı̇myasallarla yıkanması korunma sürecı̇nı̇ uzatacaktır.

Bir araca seramik kaplama yapıldığı nasıl anlaşılır?
Hı̇drofobı̇k su ı̇tı̇cı̇ özellı̇ğı̇ sayesı̇nde araç emsallerı̇ne göre daha geç kı̇rlenı̇p, kolay temı̇zlenı̇r.

Seramik kaplama yaptırdım, aracım bu durumda hiç çizilmeyecek mi?
Seramı̇k kaplama; ağaç dalı, fırça ve bez çı̇zı̇klerı̇ gı̇bı̇ aşınmalara karşı dı̇renç gösterı̇r. Bu tarz çı̇zı̇lmelerde hasar seramı̇k yüzeyı̇nde kalacağından, aracın boya ve vernı̇k tabakasında ı̇ncelme olmadan zararsız bı̇r şekı̇lde onarılmasına olanak sağlayacaktır.

Aracım kapalı garajda duruyor olsa bile seramik kaplama yaptırmalı mıyım?
Söz konusu otoparkta iklimlendirme ve soğutma teknolojisi bulunuyorsa sorun olmayacaktır. Zira iklimlendirmenin olmadığı ortamlarda oluşacak rutubet aracınızı korozyona uğratacağından seramik kaplama yapılması tavsiye edilir.

Aracımı satarken seramik kaplama yaptırmış olmak araç değerini düşürür mü?
Seramik kaplama, folyo kaplama gibi araç boyasını kamufle etme özelliği taşımadığından araç ekspertizlerinde herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Tam tersine boyayı koruma özelliğinden dolayı aracınıza değer katacaktır.

Nedir bu detaylı temizlik?
Araçlarda yapılan temizlik işlemleri farklılık göstermektedir. Araçların halı, koltuk, bagaj ya da tavanından ve daha pek çok farklı bölümlerinden oluşan temizlik işlemine araçlarda “detaylı temizlik” adı verilmektedir. Düzenli olarak yaptırılan ve araçlarda temiz bir ortam oluşmasını sağlayan detaylı iç temizlik, maddi olarak da araç sahiplerini zorlamayacak miktarlardan oluşmaktadır. Bu bakımdan araçlarda iç temizlik yaptırmak isteyenlerin kısa sürede gerçekleşen işlem için düşünmeleri gereken pek bir soru işareti de kalmamaktadır. Araçlarda detaylı iç temizlik, belli aşamalar ile ve özel temizlik ürünleri ile yapılmaktadır. Gün içerisinde bitirilen işlemler ile araçlarınız alındıkları günkü temizliğine geri dönmektedir.

Kendimiz detaylı temizlik yapamaz mıyız?
Pratik Care olarak bizler düzenli periyotlarda eğitimler alarak, gelişen teknolojiyi takip ederek, otomobiller için üretilmiş profesyonel, sağlık açısından zararsız otomobil temizliği açısından son derece etkili ürünler kullanmaktayız. Bu nedenle geleneksel temizlik yöntemleri ile yapılan işlemler verimli bir sonuç almanıza engel olacaktır. Pratik Care içerisinde alanında uzman kişiler tarafından yapılan detaylı temizlik için kullanılan malzemeler ve temizlik ürünleri oldukça profesyoneldir. Örneğin; otomobil halı, koltuk ya da iç yapısı için kullanılan vakumlu süpürgeler geleneksel süpürgelere göre çok daha iyi şekilde temizlik sağlamaktadır. Ayrıca bu durum tüm detaylı iç temizlik malzemeleri için de geçerlidir.

Aracının rengini değiştirmek isteyenler için çözümleriniz nelerdir?
Araç kaplama işlemi sadece renk değişimi ile kalmayıp kaput filmi gibi koruyuculuk özelliğine sahiptir.
Kaliteli bir ürün ortalama 5 yıl boyunca sağlamlığını yitirmez. Araca yeni ve estetik görünüm kazandırarak, aracın fabrikasyon renkleri dışında göze ve renge hitap eden farklı alternatiflerle dikkat çekmesini sağlar.

Yapılan işlem araca zarar vermediği gibi söküldüğü zaman önceki boyasını aynen koruduğu gözlemlenmektedir. Araç estetik merkezimizde, geniş renk kartelamızdan seçeceğiniz renkler, uzman ekiplerimiz tarafından titizlikle uygulanmaktadır.

Adres: Ovacık Mahallesi, D-100 Karayolu Üzeri, Symbol Yaşam Merkezi, No:34 28/B, 41090 Başiskele Kocaeli
İletişim: 0 (262) 312 10 01
Instagram: @pratikcare

0 Yorum

Yorum Alanı

Lütfen gerekli Alanları Doldurunuz *